شهرآرانیوز

آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:
1 صفحه

برداشت گل محمدی در روستای فرخد

روستای فرخد یکی از مراکز تولید گل محمدی در خراسان رضوی است.این منطقه با بیش 100 هزار هکتار اراضی گل محمدی به قمصر مشهد معروف است.

اهدای خون در دومین شب قدر در مشهد‎

همزمان با شب بیست و یک ماه مبارک رمضان و شب شهادت امیرالمومنین حضرت علی (علیه السلام) مردم شهر مشهد ، جهت اهدای خون برای نیازمندان به مراکز انتقال خون مراجعه کردند.

واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال در مشهد

واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۵ سال مشهد در ۲۳۰ مرکز جامع خدمات سلامت پاک و در محیطی کاملاً ایمن و با حفظ تمامی پروتکل‌های بهداشتی ، به صورت رایگان و بدون دریافت هیچ گونه وجهی در حال انجام است. دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی را تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دارد و از این تعداد ۶۱ هزار سالمند بیش از ۸۰ سال سن دارند بعد از گروه ۸۵ سال به ترتیب با کم کردن ۵ سال سن، واکسیناسیون سایر گروه‌ها انجام می‌گیرد. گفتنی است در نخستین محموله واکسن‌های ارسالی، سهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۴۷۰ دوز، دومین محموله ۷۰۰۰ دوز، سومین محموله ۵۳۰۰ دوز و در چهارمین محموله سهم این دانشگاه ۳۳ هزار دوز بوده است.

درآمدزایی اهالی روستای چاه نسر به کمک پنل های خورشیدی

چاه نسر روستایی با ۴۰۰ خانوار جمعیت از توابع نیشابور است. در سال‌های اخیر، خشکسالی اداره امور را در بهره‌وری از دامداری و کشاورزی برای چاه نسری‌ها دشوار ساخته بود. از سال ۹۵ به پیشنهاد کمیته امداد و مشارکت مددجویان مشغولیت مفیدی فراهم آمد تا از انرژی خورشیدی بشکل دیگری استفاده شود. تبدیل انرژی خورشیدی در محور تولید برق به وسیله تکنولوژی سلول‌های خورشیدی و نصب پنل‌ها در روی بام خانه‌های روستا که باعث تحول اقتصادی در آبادی روستا شد نقطه عطف وضعیت ساکنین چاه نسر شده است. در اینجا تاکنون ۳۱ نیروگاه خورشیدی کوچک بر روی پشت بام‌ها و حیاط خانه‌ها نصب شده و هر روز به شکل کلی میانگین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو وات برق تولید و بشکل مستقیم وارد شبکه برق می‌شود که شامل برق مصرفی خود روستا هم می‌شود، اما به قیمت ارزان‌تر. این پنل‌ها درآمد راضی کننده‌ای رابرای خانوار‌ها به ارمغان میاورد، از این رو روستائیان را جهت فروش بیشتر و مصرف کمتر مجاب به صرفه جویی زیادی کرده است. هزینه نصب هر پنل در سال جاری ۸۰ میلیون تومان برآورد شده است. استقبال و آوازه این شغل به روستا‌های همجوار هم رسیده و باعث شده متقاضیان زیادی رو در صف انتظار نصب این پنل‌ها نگه دارد. «چاه نسر» در سال‌های اخیر به «روستای پاک» ملقب شده است.

مزارع زرد کلزا

کارشناسان تغذیه معتقدند دانه روغنی کلزا به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیراشباع و درصد پایین اسیدهای چرب از باکیفیت‌ترین روغن‌های خوراکی است و نقش مهمی در بهبود تغذیه و سلامت جامعه دارد. ويژگی‌های خاص گياه كلزا و سازگاری آن با شرايط آب‌وهوایی اكثر نقاط كشور باعث شده‌است كه توسعۀ كشت اين گياه به‌عنوان نقطۀ اميدی جهت تأمين روغن خام مورد نياز كشور و رهايی از واردات به شمار ‌رود. مزارع کلزا نیز از جلوه‌هایی است که در فصل بهار، زیبایی طبیعت زمین های کشاورزی اطراف مشهد را دوچندان کرده است.دشت‌های وسیع زرد رنگ که هر بیننده‌ای را شگفت زده می‌کند.

سانحه رانندگی در میدان جمهوری اسلامی مشهد

بامداد امروز جمعه در پی تماس تلفنی با سامانه ۱۲۵ مبنی بر سانحه رانندگی منجر به برخورد خودرو ۲۰۶ با گاردریل پل میدان جمهوری اسلامی شهر مشهد، ستاد فرماندهی بلافاصله آتش نشانان و نجاتگران ایستگاه های ۲۵،۲۳،۳،۴۷ را به محل حادثه اعزام که با حضور امدادگران در محل مشخص شد، سواری۲۰۶ در مسیر میدان آزادی به سمت میدان جهاد در حرکت بوده که به دلیل نامعلومی با گاردریل پل در ابتدای ورودی میدان جمهوری اسلامی برخورد و دچار آتش سوزی می گردد که آتش‌نشانان ضمن مهار کامل حریق ۲ مصدوم این سانحه را برای انتقال به بیمارستان تحویل تکنسین‌های اورژانس داده و پیکر یک نفر دیگر را که بدلیل شدت حادثه در دم جانباخته بود را به عوامل انتظامی حاضر در صحنه دادند.

آماده سازی غذای متبرک مهمانسرای حضرت رضا (ع)

در ایام ماه مبارک رمضان روزانه 8 هزار و 500 پرس غذای گرم ویژه افطار و 35 هزار بسته افطاری ساده در مهمانسرای حضرت امام رضا (ع) طبخ و آماده سازی شده و در حاشیه شهر مشهد جهت اطعام نیازمندان توزیع می‌شود.

سانحه شدید رانندگی در بزرگراه امام علی (ع) مشهد

حوالی ساعت ۴:۳۰ صبح امروز سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، در پی وقوع یک سانحه رانندگی چندین خودرو از جمله چند سواری و چند کامیون با یکدیگر برخورد کردند. این برخورد باعث واژگونی چند کامیون و مسدود شدن بزرگراه در میدان شهید فهیمده شد. آمار دقیقی از تعداد مصدومان و جانباختگان این حادثه هنوز در دسترس نیست.

مشهد در موج چهارم کرونا

از نخستین روز پیدایش کرونا در کشور، ستاد ملی کرونا محدودیت‌ها و پروتکل‌هایی جهت کنترل و همه‌گیر نشدن ویروس کرونا در شهرها اعمال کرد. این محدودیت‌ها در بازه‌های زمانی و وضعیت‌های مختلف کم و زیاد و گاهی اجباری شدند. با توجه به آمارهای رسمی موج چهارم کرونا شروع شده و محدودیت‌های جدیدی در شهرها نسبت به رنگ آن شهر وضع شده است. مشهد به عنوان یک کلان‌شهر حدودا 3 میلیون نفری یکی از پرخطرترین شهرهای کشور محسوب می‌شود که به واسطه‌ی موج چهارم کرونا فعالیت‌های صنفی و استفاده از پارک‌ها در این دوره محدود شده است.

آغاز واکسیناسیون جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد در مشهد

طرح واکسینه جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد و ایمن‌سازی در مقابل کرونا در مشهد آغاز شد، در مجموع هزار و ۵۰۰ نفر از جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد واکسینه خواهند شد که حدود هزار نفر از این افراد در مشهد و بقیه در سایر شهرستانها و در مراکز بهداشت منتخب ایمن سازی می شوند.

کوچه‌های رنگی

پویش مردمی کوچه های رنگی از محله‌های منطقه 8 شهر مشهد آغاز شد و به دیگر کوچه‌های مناطق شهر هم رسید. در قالب این پویش، مناظر شهری متفاوت و فضای زنده‌ای در محله‌های مشهد شکل گرفت و باعث زیبایی‌های بصری در این اماکن شده است. این پویش با محوریت شوراهای اجتماعی محلات و اهالی محل به صورت داوطلبانه و در مجموعه برنامه های استقبال از بهار 1400 انجام شد.

گرداندن حادثه‌آفرینان چهارشنبه‌سوری در سطح شهر

طرح پیشگیرانه و برخورد با متهمان حوادث چهارشنبه آخر سال، با حضور قاضی سید هادی شریعت‌یار معاون پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و دستگیرشدگان این حوادث اجرا شد، در این طرح ۳۴ نفر از این افراد با حضور در سطح شهر آثار و تبعات رفتارهای هنجارشکنانه خود را مشاهده کردند

کارگاه پخت زولبیا و بامیه

یکی از خوراکیهای خوشمزه ماه مبارک رمضان که بی بروبرگرد منتظرش هستیم زولبیا وبامیه است که از دیر باز دراین ایام مهمان خانه های ما وزینت بخش سفره های افطاری و محافل و مهمانی ها بوده و کام بسیاری از طرفداران را شیرین می سازد. هرساله با فرا رسیدن ایام مبارک رمضان تولید و فروش زولبیا و بامیه برای سفره های افطاری رونق میگیرد.
پربازدید
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}