دانستنی‌های نوجوان | رد پای کربنی
  • کد مطالب: ۱۱۵۴۹۵
  • /
  • ۱۴ تير‌ماه ۱۴۰۱ / ۱۳:۰۳

دانستنی‌های نوجوان | رد پای کربنی

می دانید که وقتی با پاهای خیس راه می روید یا در روزهای بارانی کفشتان را توی گل می گذارید، از خودتان رد پایی به جا می گذارید.

ریحانه صادقی - می دانید که وقتی با پاهای خیس راه می روید یا در روزهای بارانی کفشتان را توی گل می گذارید، از خودتان رد پایی به جا می گذارید. اما رد پای کربنی دیگر چیست؟

رد پا نشان و اثری است که با راه رفتن از خود به جا می گذاریم. شیوه ی زندگی ما هم اثری در جهان به جا می گذارد. به تأثیراتی که زندگی ما بر تغییرات آب وهوایی می گذارد رد پای کربنی گفته می شود.

بسیاری از کارهایی که در زندگی انجام می دهیم مانند تولید انرژی، راندن خودرو و پرورش دام، گازهایی ایجاد می کنند که موجب تغییر آب وهوا می شوند.

تقریباً همه ی این گازها از ترکیبات کربن هستند. هروقت از سوخت های فسیلی مثل زغال سنگ یا بنزین که یک سوخت یا منبع انرژی طبیعی هستند استفاده می کنیم، گازی به اسم دی اکسید کربن تولید می شود.

بیشتر دانشمندان معتقدند که دی اکسید کربن و سایر گازهای مشابه آن، از دلایل گرمایش جهانی یا تغییر تدریجی آب وهوای سیاره ی زمین هستند.

گرمایش جهانی به بروز مشکلات متعدد برای حیوانات و انسان ها منجر می شود.

اینکه ما چگونه بر تغییرات آب وهوایی تأثیر می گذاریم بعضی مواقع کاملاً آشکار است، مانند استفاده از خودرو، اما بعضی مواقع علت این تأثیر آن قدرها هم آشکار و واضح نیست، مثل خوردن گوشت.

برای اینکه بدانیم چگونه می توانیم از ایجاد رد پای کربنی جلوگیری کنیم، اول باید بدانیم عوامل ایجاد رد پای کربنی چه هستند.

این عوامل به چند دسته تقسیم می شوند: الکتریسیته، گرمایش گازی، زباله ها، خودروها.

هر کدام از این عوامل به گونه ای روی آب وهوا تأثیر می گذارند. وقتی در منزلتان از الکتریسیته استفاده می کنید، مستقیماً دی اکسید کربن تولید نمی کنید، اما نیروگاه هایی که الکتریسیته را تولید می کنند این گاز را انتشار می دهند.

نیروگاه هایی که از زغال سنگ برای تولید انرژی استفاده می کنند بیشترین میزان دی اکسید کربن را می سازند. بنا بر گزارش آژانس محافظت محیط زیست (EPA)، الکتریسیته عامل ایجاد بیشترین میزان رد پای کربنی است.

این آژانس همچنین اعلام کرده است که دومین عامل انتشار دی اکسید کربن، گرمایش گازی است. در بیشتر خانه ها از نفت، گاز طبیعی یا الکتریسیته برای گرمایش در زمستان استفاده می شود و همه ی این منابع دی اکسید کربن ایجاد می‌کنند.

زباله ها هم می توانند عامل ایجاد رد پای کربنی شما باشند. به گفته ی EPA به ازای هر یک پوند (حدود نیم کیلوگرم) زباله ای که دور می ریزیم، یک پوند گاز گلخانه ای ایجاد می شود.

زباله ها طی فرایند فساد، دی اکسید کربن و متان تولید می کنند که خود نوع دیگری از گازهای گلخانه ای است. خودروها هم یکی دیگر از عوامل ایجاد رد پای کربنی هستند زیرا گازی که برای کارکردن از آن استفاده می کنند، دی اکسید کربن تولید می کند.

سایر انواع حمل ونقل، مانند اتوبوس ها، قطارها و هواپیماها هم رد پای کربنی را افزایش می دهند.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.