گفتگو با کودک قاری و صاحب عنوان برتر مسابقات علمی‌پژوهشی کشور
  • کد مطالب: ۱۴۵۷۵۶
  • /
  • ۱۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ / ۱۵:۵۶

گفتگو با کودک قاری و صاحب عنوان برتر مسابقات علمی‌پژوهشی کشور

آن روز همه منتظر بودند او بیاید و با خود یک سبد پر از مهربانی و لبخند بیاورد. فرودگاه مهرآباد تهران از جمعیت پر بود.

شبنم کرمی - آن روز همه منتظر بودند او بیاید و با خود یک سبد پر از مهربانی و لبخند بیاورد. فرودگاه مهرآباد تهران از جمعیت پر بود، آن‌قدر شلوغ که بسیاری مجبور شدند در خیابان‌های اطراف فرودگاه منتظر آمدن آن مرد بزرگ باشند.

سرانجام، ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ امام‌خمینی (ره) پس از مدت‌ها دوری از وطن، به ایران بازگشت تا دل مردم را از شادی سرشار کند.  

«دهه‌ی فجر یادآور جشن تولد انقلاب ماست. مامان و بابا تعریف می‌کنند وقتی هم‌سن‌وسال من بوده‌اند، روزهای دهه‌ی فجر در مدارس جشن داشته‌اند. یکی از کارهایی که انجام می‌داده‌اند تزیین کلاس‌ها با شرشره و بادکنک بوده است.

ضمن اینکه با کمک معلمان، گروه سرود و نمایش تشکیل می‌داده و در جشن دهه‌ی فجر اجرا می‌کرده‌اند. همین‌طور، به این مناسبت، مسابقات ورزشی برگزار می‌شده است و روزنامه‌دیواری درست می‌کرده و به نفرات برتر جایزه می‌داده‌اند.

من هم دوست دارم با کمک دوستانم، برای دهه‌ی فجر، مدرسه را تزیین کنیم و جشن بگیریم، و البته هرسال به مناسبت یوم‌ا... ۲۲ بهمن با پدرم در راهپیمایی عظیم و پرشکوه جشن تولد انقلاب شرکت می‌کنیم. پدرم می‌گوید این کار جزو وظایف دینی و اجتماعی هر ایرانی است.»

آنچه خواندید بخشی از گفت‌وگوی ما با سیدحسام‌الدین موسوی‌نیاست که ۱۲سال دارد و دانش‌آموز کلاس ششم مدرسه‌ی پسرانه سما۳ است. او صاحب چندین مقام استانی در زمینه‌ی قرائت، فصیح‌خوانی و حفظ قرآن کریم، هم‌چنین عنوان برتر مسابقات علمی‌پژوهشی کشور است. ادامه‌ی گفت‌وگوی ما را بخوانید.

 

دوست‌داشتنی‌های من

به دلیل علاقه‌ی زیادی که از کودکی به نقاشی و قرآن داشتم، در این رشته‌ها شروع به فعالیت کردم. نخستین‌بار در مسابقه‌ی نقاشی «کودک و محرم» در سال تحصیلی۹۶-۹۷ در ناحیه رتبه‌ی برتر را کسب کردم.

سال ۹۷-۹۸ هم در مسابقه‌ی نقاشی از دبستان ما فقط اثر من برنده شد و نقاشی مرا برای نمایش عمومی به نگار‌خانه‌ی پارک ملت بردند.

سال ۹۹-۱۴۰۰ در رشته‌ی ادبیات و گرایش نقاشی در سالانه‌ی مسابقات علمی‌پژوهشی کشور که در ۱۱ گرایش برگزار می‌شود، در مقایسه‌ی یک اثر تاریخی ایران با نمونه‌ی مشابه آن در سایر کشورها، طرح من پس از برگزیده شدن در مرحله‌ی منطقه‌ای و استانی، به مرحله‌ی کشوری راه یافت و برتر شد.

در رشته‌ی حفظ قرآن هم در سال ۹۸-۹۹ در مسابقات طرح قدس قرآنی در رشته‌ی حفظ و ترجمه، رتبه‌ی اول استان را کسب کردم و در همان سال در مسابقات قرآن و عترت و نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ در ناحیه رتبه‌ی سوم را به دست آوردم.

سال ۹۹-۱۴۰۰ نیز در مسابقات طرح قدس قرآنی، در رشته‌ی حفظ و ترجمه، رتبه‌ی اول استانی و در همین سال در مسابقات قرآن و عترت، مقام سوم استان در حفظ را کسب کردم.

 

آینده‌ای که می‌پسندم

از پیروزی و رسیدن به برتری در کشور خیلی خوشحال شدم و به من انگیزه‌ای برای پیشرفت‌های بیشتر در آینده و شرکت در مسابقاتی بزرگ‌تر را داد. گاهی با پدربزرگم به مسجد می‌روم و در کل، رفتن به مسجد و اذان گفتن در آنجا و موفقیت در درس‌هایم مرا خیلی خوشحال می‌کند.

وقتی از چیزی یا کسی ناراحت می‌شوم، رسیدگی به پرندگان و گلدان‌هایم و صحبت کردن با مادرم آرامم می‌کند.

یک سال اول قرنطینه باعث عقب ماندنم در مسیر پیشرفت شد. امیدوارم از این پس بتوانم ورزش‌های شنا و ژیمناستیک و هم‌چنین نقاشی را به طور حرفه‌ای یاد بگیرم.

قرائت و حفظ قرآن در موفقیت‌ها به من کمک زیادی می‌کند. روزی نیم ساعت برای حفظ و فصیح‌خوانی تمرین می‌کنم. جزء۳۰ را حفظ هستم و اکنون بیشتر روی روخوانی کار می‌کنم.

فکر می‌کنم برای رسیدن به موفقیت، در درجه‌ی اول، خواستن، حافظه‌ی خوب و تلاش مهم‌ترین هستند.

دوست دارم در آینده به موفقیت‌های زیادی برسم و برای جامعه مفید باشم. به حیوانات خیلی علاقه‌مندم. می‌خواهم دامپزشک شوم و در کنار کارم قاری قرآن شوم.

به هم‌سالانم هم می‌گویم اول به خدا توکل کنند. از وقت خود به‌خوبی استفاده کنند و به رشته‌هایی که به آن‌ها علاقه دارند بپردازند.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.