دهه فجر | گفتگو با کودک مشهدی قاری و صاحب عنوان برتر مسابقات علمی پژوهشی کشور
  • کد مطالب: ۹۷۸۸۵
  • /
  • ۱۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۷

دهه فجر | گفتگو با کودک مشهدی قاری و صاحب عنوان برتر مسابقات علمی پژوهشی کشور

سیدحسام الدین موسوی نیا ۱۱سال دارد و دانش آموز کلاس پنجم مدرسه پسرانه سما۳ است. او صاحب چندین مقام استانی در قرآن کریم و همچنین عنوان برتر مسابقات علمی پژوهشی کشور است.

شبنم کرمی- آن روز همه منتظر بودند تا او بیاید و با خود یک سبد پر از لبخند بیاورد. فرودگاه مهرآباد تهران از جمعیت پر بود؛ آن­ قدر شلوغ که بسیاری مجبور شدند در خیابان­ های اطراف فرودگاه منتظر آمدن آن مرد بزرگ باشند.

۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ سرانجام امام­ خمینی (ره)، پس­از مدت­ ها دوری از وطن، به ایران بازگشت تا دل مردم را از شادی سرشار کند.  

«دهه فجر یادآور جشن تولد انقلاب ماست، مامان و بابا تعریف می­ کنند وقتی هم­ سن و سال من بودند روز‌های دهه فجر در مدارس جشن داشتند، یکی از کار‌هایی که انجام می­ دادند تزیین کلاس­ ها با شرشره و بادکنک بوده است، ضمن اینکه با کمک معلمان، گروه سرود و نمایش تشکیل می­ دادند و در جشن دهه فجر اجرا می­ کردند.

همین­ طور به این مناسبت، مسابقات ورزشی برگزار می­ شده است و روزنامه­ دیواری درست می‌کردند و به نفرات برتر جایزه می ­دادند.

من هم دوست دارم با کمک دوستانم برای دهه فجر مدرسه را تزیین کنیم و جشن بگیریم و البته هرسال به مناسبت یوم­ ا... ۲۲بهمن با پدرم در راهپیمایی عظیم و پرشکوه جشن تولد انقلاب شرکت می‌کنیم، چون پدرم می­ گوید این کار جزو وظایف دینی و اجتماعی هر ایرانی است.»

آنچه خواندید بخشی از گفت­ و گوی ما با سیدحسام­ الدین موسوی­ نیاست که ۱۱سال دارد و دانش ­آموز کلاس پنجم مدرسه پسرانه سما۳ است.

او صاحب چندین مقام استانی در زمینه قرائت، فصیح­ خوانی و حفظ قرآن­ کریم و همچنین عنوان برتر مسابقات علمی­ پژوهشی کشور است. ادامه گفت­ و گوی ما را بخوانید.

دوست­ داشتنی­ های من

به ­دلیل علاقه زیادی که از کودکی به نقاشی و قرآن داشتم در این رشته­ ها شروع به فعالیت کردم. نخستین­ بار در مسابقه نقاشی «کودک و محرم» در سال تحصیلی۹۶-۹۷ در ناحیه، رتبه برتر را کسب کردم.

سال۹۸-۹۷ هم در مسابقه نقاشی از دبستان ما فقط اثر من برنده شد و نقاشی مرا برای نمایش عمومی به نگار­خانه پارک ملت بردند.

سال۹۹-۱۴۰۰ در رشته ادبیات و گرایش نقاشی در سالانه مسابقات علمی­ پژوهشی کشور که در ۱۱گرایش برگزار می­ شود، در مقایسه یک اثر تاریخی ایران با نمونه مشابه سایر کشور‌ها طرح من پس از برگزیده شدن در مرحله منطقه­ ای و استانی به مرحله کشوری راه یافت و برتر شد.

در رشته حفظ قرآن هم در سال۹۹-۹۸ در مسابقات طرح قدس قرآنی در رشته حفظ و ترجمه، رتبه اول استانی را کسب کردم و در همان سال در مسابقات قرآن و عترت و نهضت ملیِ حفظ جزء۳۰ در ناحیه رتبه سوم را به دست آوردم.

سال۱۴۰۰-۹۹ نیز در مسابقات طرح قدس قرآنی در رشته حفظ و ترجمه، رتبه اول استانی و در همین سال در مسابقات قرآن و عترت، مقام سوم استان در حفظ را کسب کردم.

آینده ­ای که می­ پسندم

از پیروزی و رسیدن به برتری در کشور خیلی خوشحال شدم و به من انگیزه­ ای برای پیشرفت­ های بیشتر در آینده و شرکت در مسابقاتی بزرگ­ تر را داد.

گاهی با پدربزرگم به مسجد می­ روم و درکل رفتن به مسجد و اذان گفتن در آن­جا و موفقیت در درس­ هایم مرا خیلی خوشحال می­ کند و وقتی از چیزی یا کسی ناراحت می­ شوم، رسیدگی به پرندگان و گل­دان­ هایم و صحبت کردن با مادرم آرامم می‌کند.

یک سالِ اول قرنطینه باعث عقب ماندنم در مسیر پیشرفت شد و امیدوارم پس از کرونا بتوانم ورزش­ های شنا و ژیمناستیک و همچنین نقاشی را به­ طور حرفه ­ای یاد بگیرم.

قرائت و حفظ قرآن در موفقیت­ ها به­ من کمک زیادی می­ کند. روزی نیم­ ساعت برای حفظ و فصیح­ خوانی تمرین می­ کنم، جزء۳۰ را حفظ هستم و اکنون بیشتر روی روخوانی کار می­ کنم.

فکر می­ کنم برای رسیدن به موفقیت، در درجه اول خواستن، حافظه خوب و تلاش کردن مهم ­ترین هستند.

دوست دارم در آینده به موفقیت­ های زیادی برسم و برای جامعه مفید باشم، به حیوانات خیلی علاقه­ مند هستم و می­ خواهم دکتر دام پزشک و در کنار کارم قاری قرآن شوم.

به هم­سالانم هم می­ گویم اول به خدا توکل کنند، از وقت خود به خوبی استفاده کنند و به رشته­ هایی که علاقه دارند بپردازند.

قدردانم

مادرم همیشه بیشترین همراهی را با من داشته ­است، استادان موسسه قرآنی نیز خیلی به من کمک کردند، در همه پیروزی­ هایم مدیر مدرسه­ ام، آقای محمد سلطانی و خانم­ ها تقی­ زاده، پوربهرام و کوه ­جانی را بسیار موثر ­می­ دانم و قدردانی می­ کنم که مرا برای شرکت در مسابقات آماده و تشویق کردند.

از پدر، پدربزرگ و مادربزرگم که همیشه مشوق و پشتیبان من بوده ­اند نیز سپاسگزارم.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.