دانستنی‌های نوجوانان | زنبورهای حامی محیط زیست
  • کد مطالب: ۱۲۳۹۰۹
  • /
  • ۱۶ شهريور‌ماه ۱۴۰۱ / ۱۵:۴۰

دانستنی‌های نوجوانان | زنبورهای حامی محیط زیست

زنبورها از آن دست حشراتی هستند که همه ی ما سعی می کنیم از آن ها دوری کنیم مبادا یک وقت نیشمان بزنند.

ریحانه صادقی ـ زنبورها از آن دست حشراتی هستند که همه ی ما سعی می کنیم از آن ها دوری کنیم مبادا یک وقت نیشمان بزنند، اما این کوچولوهای به ظاهر ترسناک نقش خیلی مهمی در جهان ما دارند.

اگر زنبورها نبودند، شاید گل ها، میوه ها، سبزیجات و گیاهان دیگر هم وجود نمی داشتند.

می گویند خاستگاه زنبورهای عسل جنوب شرقی آسیا بوده است. دانشمندان فسیل های بعضی زنبورهای عسل اولیه را در این منطقه پیدا کرده اند.

زندگی زنبورهای عسل با یک تخم آغاز می شود. این تخم ها توسط زنبور ملکه در کندو گذاشته می شوند. سپس زنبورهای کارگر آن ها را بارور می کنند.

زنبورهای کارگر از تخم ها مراقبت می کنند تا زمانی که به زنبورهای بالغی تبدیل شوند و بتوانند در کُلُنی* کار کنند.

زنبورهای عسل به صورت یک کلنی، یعنی در دسته ای بزرگ، در کنار هم زندگی می کنند، برخلاف زنبورهای مخملی که در دسته های کوچک تر زندگی می کنند.

این کلنی ها بسیار منظم هستند و در آن ها هر عضو یک شغل و وظیفه ی مشخص دارد. رهبر این کلنی زنبور ملکه است.

وظیفه ی ملکه تولید مثل و اضافه کردن زنبورهای عسل جدید است. در کنار مراقبت از تخم ها، وظیفه ی زنبورهای کارگر این است که دمای کندو را تنظیم کنند، زنبورهای مرده را از کندو خارج کنند و برای زنبورهای داخل کندو آب بیاورند.

زنبورها با گرده افشانی گل ها به رشد میوه ها و سبزیجات کمک می کنند. آن ها این کار را وقتی انجام می دهند که برای جمع آوری شهد از گلی به گل دیگر پرواز می کنند.

وقتی یک زنبور روی گلی می نشیند، مقداری گرده ی گل به بدنش می چسبد. زنبور به سمت گلی دیگر پرواز می کند و آن گرده ها را با خود می برد.

آنجا مقداری از گرده ها از روی بدن زنبور روی گل می ریزند و به این صورت، گرده افشانی انجام می شود. زنبورها با کمک به تولید مثل و تکثیر گل ها به حفظ تنوع زیستی کره ی زمین کمک می کنند.

زنبورها در کنار گرده افشانی و کمک به گیاهان برای رشد، به تولید موم هم می پردازند. آن ها همان طور که از اسمشان پیداست، عسل هم تولید می کنند.

عسل ماده ی شیرین و چسبناکی است که خیلی از ما آدم ها آن را دوست داریم و می خوریم. اما آیا می دانستید مزه ی عسل به گلی بستگی دارد که زنبور برای تهیه ی عسل، شهدش را می نوشد؟


*کلنی: زندگی دسته جمعی و گروهی بعضی از موجودات زنده.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.