دانستنی‌های نوجوان | مدرسه‌ی غیاثیه‌، سالم‌ترین مدرسه‌ی به‌جامانده از ۶ قرن پیش
  • کد مطالب: ۱۳۷۹۸۳
  • /
  • ۱۷ آذر‌ماه ۱۴۰۱ / ۱۴:۱۶

دانستنی‌های نوجوان | مدرسه‌ی غیاثیه‌، سالم‌ترین مدرسه‌ی به‌جامانده از ۶ قرن پیش

مدرسه‌ی غیاثیه‌ی خرگرد در روستای خرگرد شهرستان خواف قرار دارد.

امین صادق‌پور- مدرسه‌ی غیاثیه‌ی خرگرد در روستای خرگرد شهرستان خواف قرار دارد. این مدرسه در دوره‌ی تیموری، یعنی سال ۸۴۸هجری قمری، ساخته شده است. خوب است بدانید سازنده‌ی مدرسه‌ی قدیمی غیاثیه پیر احمد خوافی، وزیر شاهرخ تیموری، شاه ایران، بوده است.

از معماران مشهور مدرسه‌ی غیاثیه‌ی خرگرد، می‌توان به قوام‌الدین و غیاث‌الدین شیرازی اشاره کرد. این مدرسه‌ی قدیمی در ۲طبقه ساخته شده و در هر طبقه ۱۶حجره وجود دارد. نگاهی به تاریخ نشان می‌دهد آخرین بنای باعظمت ساخته‌شده در دوران تیموری، همین مدرسه‌ی غیاثیه خرگرد است.

از دیگر نکات جالب این بنا می‌توان به رنگ‌آمیزی‌ها اشاره داشت. رنگ‌های استفاده‌شده در همه‌ی کاشی‌های زیبا و پرنقش‌ونگار این اثر تاریخی فیروزه‌ای و آبی است ولی بیشتر بنا به رنگ آجری است.

در تاریخ ۱۵دی ۱۳۱۰مدرسه غیاثیه‌ی خرگرد در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و هرسال از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرمت و بازسازی می‌شود.

راستی آیا می‌دانید مدرسه‌ی غیاثیه‌ی خرگرد سالم‌ترین مدرسه‌ی ساخته‌شده از دوران تیموری است؟ این اثر قدیمی یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین آثار دوران اسلامی ایران است که همچون نگینی در دل کویر می‌درخشد.

امیدوارم به بازدید مدرسه‌ی غیاثیه‌ی خرگرد بروید، از همه‌ی دیدنی‌های خواف بازدید کنید و برای اقامت به اقامتگاه‌های بومگردی مهم این شهر مانند خاتون، شمیرون و پوریعقوب بروید و از غذاهای محلی خواف استفاده کنید.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.