دانستنی‌های رمضان برای روزه‌اولی‌ها
  • کد مطالب: ۱۵۰۵۴۷
  • /
  • ۰۳ فروردين‌ماه ۱۴۰۲ / ۲۳:۵۱

دانستنی‌های رمضان برای روزه‌اولی‌ها

شادیم که امسال روزه‌اولی‌های عزیز بسیاری را در کنارمان داریم که از مرحله‌ی روزه‌ی کله‌گنجشکی به روزه‌ی کامل رسیده‌اند.

شادیم که امسال روزه‌اولی‌های عزیز بسیاری را در کنارمان داریم که از مرحله‌ی روزه‌ی کله‌گنجشکی به روزه‌ی کامل رسیده‌اند. شاید بد نباشد کمی درباره‌ی بایدها و نبایدهای آداب روزه گرفتن، بهتر و راحت‌تر با هم گفت‌وگو کنیم.

می‌دانیم که بیدار شدن برای سحری کمی سخت است و طبیعتا برای روزه‌اولی‌ها سخت‌تر، اما اگر پیش از سحر خوب و زود خوابیده باشیم، هنگام خوردن سحری چرت نمی‌زنیم و اشتهای بیشتری خواهیم داشت.

در ضمن، سحری نباید با عجله و زیاد خورده شود. مصرف میوه و سبزیجات هم فراموش نشود.

هم‌چنین اگر بتوانید روزها بیشتر بخوابید و در عوض کارهایتان را شب‌ها انجام دهید، زمان راحت‌تر و زودتر می‌گذرد.

اگر می‌خواهید در طول روز کمتر احساس تشنگی کنید، سحر زیاد آب ننوشید و غذاهای سرخ‌شده، ماهی و خوراکی‌هایی مانند کشک را از این وعده حذف کنید.

حالا که عید نوروز و ماه مبارک رمضان همزمان شده است و آجیل کم و بیش در بیشتر خانه‌ها هست، مغزهای خوش‌مزه مانند پسته، بادام و فندق را هنگام وعده‌ی سحر یا افطاری برای انرژی بیشتر در طول روز فراموش نکنید.

 

قهرمان‌بازی ممنوع!

حتما شما بچه‌ها به‌ویژه در این روزهای تعطیل نوروزی که با بچه‌های دوست و فامیل بیشتر دور هم جمع می‌شوید تمایل زیادی به بازی و ورزش و دویدن دارید، اما حالا که روزه‌اید، بهتر است این کارها را پس از ساعات افطار انجام دهید.

به‌ویژه فعالیت‌هایی که باعث عرق کردن می‌شوند مناسب این روزها نیستند زیرا بدن شما عزیزان روزه‌اولی هنوز به روزه عادت ندارد و فعالیت زیاد به قوای جسمانی‌تان آسیب می‌زند. در نتیجه، ضعف و تشنگی آزارتان خواهد داد.

یادتان باشد بلافاصله پس از خوردن وعده افطاری و سحری از تحرک زیاد خودداری کنید. زیرا ممکن است باعث دل‌درد و بیماری شود.

در ضمن، از آنجا که بدن بچه‌ها به آب بیشتری نیاز دارد، خوردن غذاهایی مانند سوپ و دمنوش‌های گیاهی مامان‌پز خیلی مفید است.

روزه‌اولی‌های عزیز! فراموش نکنید خوردن زیاد شیرینی و شکلات به‌ویژه شیرینی‌هایی مانند زولبیا و بامیه ضرر دارد و علاوه بر چاقی و بیماری‌های مربوط به آن، می‌تواند ایمنی بدنتان را در برابر بیماری‌‌هایی مانند کرونا و آنفلوانزا ضعیف کند!

عباداتتان قبول باشد. ما را هم از دعا فراموش نکنید.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.