مارکوپولو چه کسی بود؟ | نویسنده: جون هلوب | مترجم: ابوالفضل طاهریان ریزی | ناشر: انتشارات طاهریان

هانیه وهابی - حدود سال ۱۲۰۰ مارکوپولو در ونیز ایتالیا زندگی می‌کرد. با اینکه در آن زمان سفر کردن میان مردم رایج نبود، مارکو از قاره‌ی اروپا به آسیا و کشور چین سفر کرد.

از او به عنوان معروف‌ترین جهانگرد اروپا و جهان یاد می‌شود. مارکو بدترین و سخت‌ترین زمان را برای سفر انتخاب کرده بود. با این حال، شرح سفرش را یادداشت کرد.

پدر و عموی وی تاجر بودند و قصد داشتند برای تجارت به آسیا بروند. زمانی که مارکو به چین سفر کرد، نوجوان بود و هنگامی که به ایتالیا برگشت، به یک مرد کامل تبدیل شده بود.

او ۲۴ سال از زادگاهش دور بود. حاکم چین کوبلای‌خان نام داشت. او مارکو را دوست داشت و او را برای جاسوسی به کشور‌های نزدیک می‌فرستاد.

مارکو عادت داشت درباره‌ی مکان‌هایی که می‌دید و آداب و رسوم افرادی که ملاقات می‌کرد یادداشت‌برداری کند. وی با استفاده از این یادداشت‌ها کتابی درباره‌ی سفر‌های خود نوشت.

خواندن کتاب او منبعی بود که بسیاری از اروپاییان را با آسیا آشنا کرد. ۲۰۰ سال بعد، کاوشگرانی مانند کریستف کلمب و واسکو دوگاما کتاب مارکو را خواندند.

این کار آن‌ها را مشتاق کرد به آسیا نیز سفر کنند، اما آن‌ها امیدوار بودند مسیر آسان‌تری پیدا کنند. آیا همه‌ی اطلاعات کتاب مارکو درست است؟

بعضی از مورخان فکر می‌کنند او در بعضی از قسمت‌های کتاب اغراق کرده است. حتی برخی فکر می‌کنند او هیچ‌وقت به چین نرفته، اما هنوز هم سفرنامه‌ی او سبب شهرتش در سراسر جهان است.

 

نام:
پست الکترونیک:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.