نظر تعدادی از نوجوانان مشهدی درباره انقلاب اسلامی ایران
  • کد مطالب: ۹۷۷۹۸
  • /
  • ۱۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ / ۱۵:۵۱

نظر تعدادی از نوجوانان مشهدی درباره انقلاب اسلامی ایران

پای سخن تعدادی از دانش آموزان نوجوان دبیرستان‌های پسرانه و دخترانه امام رضا (ع) نشسته ایم که معنای ۲۲ بهمن برای مردم ایران و دریافت خود از انقلاب را چنین توصیف می‌کنند.

شبنم کرمی - انقلاب اسلامی از آغاز شکل­ گیری تاکنون، نسل­ های متعددی را پشت سر گذاشته و اکنون به نسل سوم و چهارم رسیده است. آرمان­ ها، نیاز‌ها و احساسات نسل جوان و نوجوان هر جامعه­ ای، با نسل پیش متفاوت است که موضوعی کاملا طبیعی است.

با توجه به همین تفاوت­ ها، پای سخن تعدادی از دانش ­آموزان نوجوان دبیرستان پسرانه امام­ رضا (ع) واحد ۳ (دوره اول) و همچنین دبیرستان دخترانه امام ­رضا (ع) واحد ۶ (دوره اول) که با واسطه، از طریق بزرگ­ترهایشان انقلاب اسلامی را درک کرده ­اند نشستیم که معنای ۲۲ بهمن برای مردم ایران و دریافت خود از انقلاب را چنین توصیف می­ کنند.

 

نظر تعدادی از نوجوان مشهدی درباره انقلاب اسلامی ایران  مقاومت در برابر حکومت ظلم

 یاسمین غیور موحد، ۱۴ ساله، پایه نهم

 از دوران انقلاب چه می­ دانی؟

 از بزرگ­تر‌ها شنیده­ ام که مردم کشورمان در آن زمان در شرایط بدی بودند و سال­ های زیادی  سختی کشیدند، بسیار مبارزه کردند و تا پایان ایمانشان را از دست ندادند و در برابر حکومت  ظلم مقاومت کردند تا سرانجام پیروز میدان شدند و انقلاب اسلامی ما به پیروزی رسید.

فکر می­ کنی بهترین کاری که می توانی برای کشورت انجام دهی چیست؟

با درس خواندنم به آینده کشورم کمک کنم و در کنار آن کار‌هایی را دنبال کنم که به­ وسیله آن انقلاب را زنده نگه دارم و اهداف دهه فجر را ترویج کنم.

با ایران سخنی بگو.

ایران مانند مادرم است، خیلی دوستش دارم و حاضرم هر کاری از دستم بربیاید برایش انجام دهم تا هر روز سربلندتر و پیروزتر باشد و از کسانی که تاکنون ایرانم را با خون و پایمردی خود زنده نگه داشته­ اند ممنونم.

 

نظر تعدادی از نوجوان مشهدی درباره انقلاب اسلامی ایران  زیر بار ستم، نمی‌کنیم زندگی

 مبینا تحصیلی، ۱۵ ساله کلاس نهم

 چرا مردم ایران انقلاب کردند؟  

 در فیلم­ ها و از طریق خانواده­ ام دیده و شنیده ­ام پیش از انقلاب به کشور‌های دیگر وابسته  بودیم و اگر می­خواستیم کاری انجام دهیم با نظر ابرقدرت­ ها بود. اما با آمدن امام­ خمینی (ره)  مردم آزاد شدند تا به اهدافشان برسند. دخترانی که می­ خواستند حجاب داشته باشند  توانستند به خواسته خود برسند و توانستیم نماز‌های جمعه و جماعت را به­ خوبی برگزار کنیم.

بهترین کاری که به­ عنوان یک نوجوان می­ توانی برای کشورت انجام دهی چیست؟

در مرحله اول درس خواندن است، به ­طوری که در آینده به عنوان نسل جوان و آینده ­ساز کشور با متحد بودن با هم­ نسل ­هایم کاری کنیم ایران همچنان قدرتمندتر شود و از همه نظر پیشرو و قوی باشد.

از شعار‌های دوران انقلاب چیزی شنیده ­ای؟

زیر بار ستم، نمی‌کنیم زندگی، جان فدا می‌کنیم، در ره آزادگی/ سرنگون می‌کنیم، سلطنت پهلوی / مرگ بر شاه/ مرگ بر شاه.

 

 

نظر تعدادی از نوجوان مشهدی درباره انقلاب اسلامی ایران  استقلال از سلطه بیگانگان

 سیده فاطمه حسینی، کلاس نهم

 پیام انقلاب اسلامی چیست؟

 به نظرم مردم ایران با انقلاب خود به دنیا پیام مهمی دادند؛ پیام انقلاب ما آگاهی و استقلال از  سلطه بیگانگان بود.

 چرا مردم ایران انقلاب کردند؟

از بزرگتر‌ها شنیده ام که در آن دوران مردم بجز تحمل کمبود‌ها و مشکلات، از فعالیت های مذهبی مانند شرکت در مراسمات مذهبی و نماز‌های جماعت و پوشیدن چادر منع می شده اند، حتی در دوره ای از طاغوت، چادر را به زور از سر خانم ها برمی داشتند که باعث شد زن ها سال ها در خانه بمانند؛ این مشکلات سرانجام با فرار شاه از ایران حل شد.

از مبارزان دوران انقلاب کسی را می شناسی؟

شهید نواب صفوی و شهید هاشمی نژاد را می شناسم.

تاکنون توانسته ایم خون این شهدا را پاس بداریم؟

به نظرم تاکنون تلاشمان را برای پاسداشت خون شهدای انقلاب و دفاع مقدس کرده ایم و امیدوارم از این پس هم بتوانیم با قوت بیشتر کشورمان را سربلند کنیم و دشمن هم هیچ کاری نمی تواند بکند.

فکر می کنی پاسداشت خون شهدا از چه راه هایی ممکن است؟

به این ترتیب که ما نوجوانان بتوانیم با تلاش، آینده خودمان و کشورمان را بسازیم و وقتی بزرگ شدیم کشورمان را از این طریق سرفراز کنیم و به این شکل خون شهدا را پاس بداریم.

با ایران چه سخنی داری؟

ایران، کشور بسیار خوبی است و من دوستش دارم. برخی می گویند جای خوبی برای زندگی و پیشرفت نیست، من چنین حرفی را قبول ندارم، زیرا امنیت کشور ما از بسیاری کشور‌ها بیشتر است، در ایرانِ چهارفصل ما، هر نعمتی بخواهی به لطف خدا وجود دارد و اگر همه مردم و مسئولان هریک وظیفه خود را به درستی انجام دهند همیشه بهترین کشور دنیا خواهد بود.

 

نظر تعدادی از نوجوان مشهدی درباره انقلاب اسلامی ایران  مهم­ ترین رویداد در تاریخ ایران

 محدثه اشراقی، کلاس هشتم ۱۳ ساله

 منظور امام (ره) از «انقلاب ما انفجار نور بود» را می­ دانی؟

 مهم­ ترین رویداد در تاریخ ایران، انقلاب اسلامی بوده است. مردم مسلمان ایران با این حرکت  عظیم، از بند حکومت ظلم آزاد شدند و می ­توانند به راحتی فعالیت­ های مذهبی خود را انجام  دهند. امام (ره) نیز از آنجا که انقلاب، سبب آگاهی مردم شد و ذهن مردم را روشن کرد تا  بتوانند آگاهانه تصمیم بگیرند آن را به انفجار نور تشبیه کرده­ اند.

 انقلاب برای مردم ایران چه خوبی­ هایی داشت؟

آزادی­ هایی مانند حجاب برای خانم­ ها و بهبود شرایط پرداختن به امور مذهبی نتیجه انقلاب اسلامی ماست.

چگونه می­ توانی به ایران کمک کنی؟

اکنون فقط می ­توانم با درس خواندن سبب پیشرفت علمی کشورم در آینده شوم.

اگر بخواهی با ایران حرفی بزنی چه می­ گویی؟

از ایران سپاسگزارم که همه­ ی سختی­ ها را در همه­ ی دوران­ ها تحمل کرده است. البته ما همدلی­ ها و شادی­ های بسیاری در ایران داشته ­ایم و امیدوارم از این پس، سرنوشت میهنم فقط شادی باشد.

از خاطرات دوران انقلاب چیزی شنیده­ ای؟

بزرگ­تر‌ها می­ گویند زمان ورود امام­ خمینی (ره) به ایران خیابان­ ها شلوغ بوده است و درباره هیاهو و شادمانی مردم از این پیروزی بسیار شنیده ­ام. مردم شاد بوده و شیرینی پخش می ­کردند و همبستگی میان مردم عامل این پیروزی بوده است.

از شعار‌های دوران انقلاب چیزی شنیده و به یاد داری؟

کار شاه تمام است/ خمینی، امام است / استقلال و آزادی، جمهوری اسلامی/ این آخرین کلام است.

از سرود‌های انقلابی چیزی شنیده ­ای؟

۲۲ بهمن، روز از خود گذشتن، روز آزادی ما، روز نجات میهن...

 

نظر تعدادی از نوجوان مشهدی درباره انقلاب اسلامی ایران  یک معجزه بود

 مهدی حاجی­ محمدی ۱۵ ساله پایه نهم

 دستاورد انقلاب ایران چیست؟

 انقلاب ایران فرصتی بود که از سلطه آمریکا خارج شویم. مردم ایران در پسِ انقلاب، دو تجربه  خوب داشتند؛ یکی ایمان، دومی همدلی. انقلاب ما یک معجزه بود.

 امروز برای سربلندی ایران چه می­ کنی؟

 به نظرم وظیفه کنونی هر نوجوان هم سن­ و سال من علاوه بر درس خواندن، کشف استعداد‌ها و مهارت­ ها و حرفه ای شدن در آن­ هاست، از این راه باید تا جایی پیشرفت کنیم که به­ وسیله آن کشورمان را میان سایر کشور‌ها بالا ببریم.

بنا بر آنچه گفتی تاکنون چه مهارتی کسب کرده­ ای؟

اکنون حافظ ۱۰ جزء قرآن هستم. از ۸ سالگی این کار را آغاز کردم و یکی از بهترین کار‌هایی است که با علاقه انجام می دهم. دوست دارم فعالیت­ های قرآنی را با تاسیس موسسه قرآنی بزرگی ترویج دهم و آن ­قدر در این راه حرفه ­ای شوم که مدرس بسیار خوبی هم در قرآن باشم.

 

نظر تعدادی از نوجوان مشهدی درباره انقلاب اسلامی ایران  خورشید آگاهی

 علی ­اکبر قصاب محمدآبادی. کلاس نهم

 چرا ۲۲ بهمن برای مردم ایران مهم است و این روز‌ها را جشن می ­گیرند؟

 همان­ طور که مردم تولدشان را جشن می­ گیرند، ۲۲ بهمن هم تولد انقلاب اسلامی است و  باید آن را جشن بگیریم و گرامی بداریم، زیرا به ­نوعی متولد شدن دوباره کشور ایران است.  پای این انقلاب، فداکاری­ ها شده و خون­ های زیادی ریخته است، آنچه رخ داد، راه درستی  است که ما باید آن را ادامه دهیم. بزرگ­تر‌ها را بابت این حرکت بزرگ، سپاس می­ گویم.

 چرا امام (ره) انقلاب ایران را به انفجار نور تشبیه کردند؟

آن روز‌ها در جهان، فساد زیاد شده بود و مردم هم خسته شده بودند. اما کسی نبود که این موضوع را حل کند و ملتی هم جلوی این فساد‌ها قد علم نمی­ کرد، اما مردم ایران مانند یک نور در تاریکی درخشیدند و جهان را با خورشید آگاهی خود روشن کردند. به همین دلیل امام (ره)، انقلاب را به انفجار نور تشبیه کردند.

سخنی با کشورت؟

ایران! خیلی برایم مهم و ارزشمندی و من حاضرم گران­ بهاترین چیز‌هایی که دارم برایت فدا کنم.

خاطره ­ای از بزرگ­تر‌ها درباره دوران انقلاب شنیده ­ای؟

پدرم می­ گفتند دوران انقلاب تانک ­ها در خیابان­ ها رفت ­و آمد می­ کردند. مردم در راهپیمایی­ ها شعار می ­دادند و شب­ ها اعلامیه­ های امام (ره) را پخش می­ کردند.

خاطره ­ای از دهه فجر در مدرسه داری؟

ما هم در دهه فجر کلاسمان را تزیین می­ کردیم و منتظر بودیم روز راهپیمایی فرا برسد تا بین جمعیت با صدای بلند شعار بدهیم و همراه آن گاهی شیطنت هم می ­کردیم که خاطره ­انگیز بود و از این برنامه لذت می­ بردیم، دوست دارم امسال باز هم راهپیمایی­ ها برگزار شوند.

 

نظر تعدادی از نوجوان مشهدی درباره انقلاب اسلامی ایران  عزت و استقلال

 شهریار امینی. کلاس نهم ۱۴ ساله

 انقلاب یعنی چه؟

 انقلاب یعنی به وجد آمدن مردم برای ایجاد تحولی بزرگ در کشورشان. انقلاب یعنی مردم قیام  کنند و برای خودشان، کشورشان و ملتشان، و با هدف پیش رفتن به جلو، پیروزی، تحول و  سربلندی بپاخیزند.

 درباره این حرکت عظیم بزرگتر‌ها چه نظری داری؟

 اینکه پدران ما انقلاب کردند باعث افتخار من است و می ­توانم اکنون سرم را بالا نگه دارم.

ما با انقلاب به چه دستاورد‌هایی رسیدیم؟

به خیلی ارزش ­ها رسیدیم؛ مهم ­ترین آن­ ها عدالت و امنیت است. امروز ما عزت و استقلال داریم.

از شعار‌های دوران انقلاب از آنچه شنیده ای به خاطر داری؟

وای به‌حالت بختیار، اگر امام فردا نیاد/ ایران کشور ماست، خمینی رهبر ماست.

برای کشورت چه کاری می‌توانی انجام دهی؟

حاضرم برای کشورم همه هستی­ ام را بدهم. هر یک از ما موظف هستیم به کشورمان خدمت کنیم. اکنون می­ توانم از طریق تحصیل و شاید انفاق علم، وقت، جان و مال، وظیفه ­ام را نسبت به کشورم ادا کنم. برای موفقیت های روزافزونم تلاش می­ کنم تا بتوانم عاملی برای پیشرفت ایران باشم.

با ایران سخنی بگو.

دوستت دارم همه هستی­ ام که به من زندگی بخشیدی، جان، عزت، هویت و سرافرازی دادی.      

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.