شهرآرانیوز

در ذهن دختران نوجوان چه می گذرد؟ | شنونده فعال باش عمومی

در ذهن دختران نوجوان چه می گذرد؟ | شنونده فعال باش

دختران نوجوان زیادی در روایت کردن زندگی شان به کرات به این مسئله اشاره می‌کنند که آنان حق دارند در زندگی اجازه داشته باشند به کشف جهان بپردازند و گاهی تجربه گرا بودنشان از سوی جامعه پذیرفته شود. حق دارند از فضا‌های شهری سهمی داشته باشند تا بتوانند در شهر با امنیت و آسایش در کنار گروه همالان خود به تجربه زندگی اجتماعی بپردازند.
نهادینه شدن خشونت علیه زنان در جامعه
نقدی بر سریال وارش

نهادینه شدن خشونت علیه زنان در جامعه

صداوسیما به عنوان یک رسانه فراگیر، نقش مهمی در جامعه‌پذیری مخاطبان خود دارد. سریال وارش از تولیدات اخیر صداوسیما، در چند لایه از روابط بین فردی تا نهادهای اجتماعی و سیاسی، خشونت‌های علیه زنان را جامعه‌پذیر نشان می‌دهد.
خشت اول و معمار بودگی زن

خشت اول و معمار بودگی زن

خانواده به یک زن می‌آموزد که کیست و چگونه باید رفتار کند. در مسیر زن شدن و زن بودن را زندگی کردن، پایه اولیه در خانواده شکل می‌گیرد و بعد توسط نظام آموزشی یا همان مدرسه و دانشگاه قوام می‌یابد و در تعامل با دیگران صیقل داده می‌شود. خشت اول را مادر بنا می‌نهد.
بی بی شمس الملوک و ماجرای وقف برق

بی بی شمس الملوک و ماجرای وقف برق

دوران قاجار سفر‌های ایرانیان به اروپا افزایش پیدا کرد. این مسافرت‌ها دستاورد‌هایی نیز داشت. تقریبا ورود سینما، احداث کارخانه ها، برق و ... نیز هرکدام داستان خاصی دارد. مولد برقی که برای اولین مرتبه به مشهد وارد شد مخصوص حرم مطهر امام رضا (ع) بود.
شکاف جنسیتی تلنگری بر راه های نرفته
گپ و گفتی با دکتر فاطمه وثوقی مدیرمسئول فصل نامه تخصصی توانمندسازی زنان و نویسنده کتاب «شهر دوستدار زنان»

شکاف جنسیتی تلنگری بر راه های نرفته

هر ساله اواخر پاییز در روز‌های نزدیک به آغاز سال میلادی مجمع جهانی اقتصاد گزارشی را مبنی بر نابرابری‌های جنسی در جهان اعلام می‌کند. این گزارش در ۴ حوزه دستاورد‌های آموزشی، بهداشت و سلامت، مشارکت اقتصادی و فرصت‌های اقتصادی و توانمند سازی سیاسی دسته بندی شده اند.
اصلاح قانون چاره کودک‌همسری

اصلاح قانون چاره کودک‌همسری

گفتگو با زهرا جعفری، کارشناس ارشد دفتر بررسی‌های حقوقی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره افزایش پدیده کودک‌همسری برای گرفتن وام ازدواج
معرفی و نگاهی بر کتاب «وانهاده»

معرفی و نگاهی بر کتاب «وانهاده»

«وانهاده» داستان یک زن است. در داستان سیمون دوبوار، آنجایی که از بی‌برنامگی یک زن صحبت می‌کند، قصه برای ما بسیار بسیار آشناست. شخصیت اول داستان زنی خانه‌دار است که ۲ دختر خود را بزرگ کرده است و اکنون با همسر خود دوره میان‌سالی را می‌گذراند.
اعظم طالقانی، ‌از تبارِ اسطوره‌های تکرارنشدنیِ تاریخ معاصر ایران

اعظم طالقانی، ‌از تبارِ اسطوره‌های تکرارنشدنیِ تاریخ معاصر ایران

اعظم طالقانی،‌ زنی مبارز و ‌از تبارِ اسطوره‌های تکرارنشدنیِ تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود. نگاهی بر بیش ازچهار دهه فعالیت‌های سیاسی، مطبوعاتی و اجراییِ او حکایت از آن دارد که ایدۀ «هم‌نشینیِ عملِ سیاسی با نقش‌هایِ زنانه» می‌تواند دست‌یافتنی باشد.
آرشیو شهربانو
یادداشت بیشتر
چند رسانه ای شهربانو بیشتر
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
سرخط خبرها
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}