قرمزها و سبزها | نگاهی متفاوت به شخصیت‌های مراسم تعزیه تشییع پیکر مطهر ۵ شهید مدافع حرم در مشهد مراسم «علم کشی» مهاجران افغانستانی در مشهد «مشق» عزاداری عراقی‌ها در مشهد بازار فروش پرچم و کتیبه های محرم آئین اذن عزای حسینی و تعویض پرچم گنبد حرم مطهر رضوی سیل در امام زاده داوود افتتاح دو مجموعه فرهنگی و ورزشی در مشهد برپایی دو نمایشگاه تخصصی در حوزه صنایع دستی و ورزش تشییع پیکر جانباز شهید عباس معروفی در مشهد آیین دانش‌آموختگی فراگیران مرکز آموزش مرزبانی خراسان‌ رضوی‎‎ شانزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور آیین اختتامیه رویداد ارزش آفرینی دختران ایران زمین لیگ برتر فوتسال | مسابقه فرش آرا مشهد و کراپ قزوین مراسم افتتاح ۵ پروژه شهری در منطقه ۳ مشهد بازدید وزیر بهداشت از شرکت سرم‌سازی ثامن مشهد جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان پزشکی در حرم رضوی دیدار رئیس‌جمهوری ترکیه با رهبر معظم انقلاب «پیروز» ۷۷ روز بعد از تولد مراسم بهره‌برداری از پارک خطی و دو پل روگذر سواره کال تنباکوچی
خبر فوری
۱۴۰۱/۰۵/۰۹ | دریافت تصاویر

«مشق» عزاداری عراقی‌ها در مشهد

«مشق» نام یک مراسم مذهبی-آئینی است که توسط شیعیان عراقی مقیم ایران برگزار می‌شود. این مراسم هر ساله در ماه محرم به مناسبت شهادت امام حسین(ع) برگزار می‌شود.

شیعیان عراقی درباره این مراسم می‌‌گویند که این مراسم برگرفته از احساس حسرتی است که از عدم حضورشان به خاطر فاصله‌ی زمانیِ موجودِ بین زمان حاضر و زمان شهادت امامشان پیش آمده. به همین دلیل نمی‌توانند به یاری‌کنندگان قیام امامشان بپیوندند.

آن‌ها با برگزاری این مراسم، آمادگی خود را به صورت مشقِ شمشیر، صدای طبل و فریاد «یا حسین» اعلام می‌کنند.

در ابتدا طبّال‌ها آرام بر طبل‌ها می‌کوبند و همگی گوش می‌دهند. کسانی که توانایی مشقِ شمشیر دارند توسط مردی میان‌دار به میانه‌ی مجلس هدایت می‌شوند، دیگر حاضران نگاه می‌کنند و گوش می‌دهند.
در ادامه طبّال‌ها سریع‌تر و بلند‌تر می‌کوبند و می‌کوبند..

میان‌دار، دایره‌ی حلزونی‌وار شمشیرداران را که فریاد زنان و با سرعتی بیشترحرکت می‌کنند به وسط مجلس هدایت و آن را فشرده‌تر می‌کند.

در پایان شمشیرداران با صدای بلند طبل‌ها و فریادزنان دور مجلس می‌دوند..

عکس و متن: علی حسینیان
منبع: اینستاگرام علی حسینیان«مشق» عزاداری عراقی‌ها در مشهد

«مشق» عزاداری عراقی‌ها در مشهدچ«مشق» عزاداری عراقی‌ها در مشهد

«مشق» عزاداری عراقی‌ها در مشهد

«مشق» عزاداری عراقی‌ها در مشهد

 

گفتگو با  علیرضا نظری خرم، نویسنده کتاب «داستان بریده بریده»

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}