پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب درپی درگذشت آیت‌الله مجلسی کمیسیون اجتماعی مجلس با کاهش ساعات کار ادارات موافقت کرد اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد معاون اجرایی رئیس جمهور: وعده‌های دولت اجرا شدنی است اژه‌ای: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند به وطن بازگردند ۸۴ درصد مردم ترکیه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مشارکت کردند مشاور امنیت ملی عراق به تهران سفر می‌کند (۷ خرداد ۱۴۰۲) استقبال رسمی رئیسی از سلطان عمان + فیلم رای گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به پایان رسید شرط بایدن برای دیدار با نتانیاهو هواپیمای مصری در فرودگاه جده دچار سانحه شد (۷ خرداد ۱۴۰۲) سلطان عمان وارد ایران شد شرط دولت آمریکا برای دیدار بایدن و نتانیاهو نماینده مجلس: گردش مالی ۵۰ هزار میلیاردی فیلترشکن‌ها، دهن‌کجی به مردم است رئیس سازمان برنامه و بودجه: کتب درسی سال تحصیلی آینده بیشتر از ۲۵ درصد افزایش قیمت ندارد اعلام وصول سوال نمایندگان مجلس از ۳ وزیر دولت رئیسی+ جزئیات (۷ خرداد ۱۴۰۲) عالی‌ترین مقام ترکمنستان سه شنبه (۹ خرداد ۱۴۰۲) به تهران سفر می‌کند جزئیات دیدار ۲ فرمانده ارشد نظامی در زابل| جانشین فرمانده انتظامی: شروع‌کننده تیراندازی نیرو‌های طالبان بودند موافقت شورای عالی شهرسازی با الحاق بیش از ۵۰۰ هکتار زمین برای ساخت طرح نهضت ملی مسکن
خبر فوری

اسلامی: غرب ایرانِ هسته‌ای را نمی‌خواهد| مدیرکل آژانس انرژی اتمی حرفه‌ای نیست

  • کد خبر: ۱۴۸۷۳۷
  • ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷
اسلامی: غرب ایرانِ هسته‌ای را نمی‌خواهد| مدیرکل آژانس انرژی اتمی حرفه‌ای نیست
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مواردی که بیرون از ضوابط پادمان است و به‌صورت غیر حرفه‌ای و کاملا سیاسی دیکته شده از حنجره آژانس و مدیرکل بیرون می‌آید همیشه مورد اعتراض ما بوده است.

به گزارش شهرآرانیوز، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه "صف اول" در شبکه خبر در مورد آخرین دستاورد‌های این سازمان و سیاست‌های کلی این سازمان صحبت کرد.

اسلامی درباره سند جامع راهبردی این سازمان گفت: برای اولین بار بود که سازمان دارای یک سند جامع می‌شد. یکی از این خلأ‌ها همین سند جامع بود. این فشار‌ها و جوسازی‌هایی که علیه کشور صورت می‌گیرد ذهن مردم خودمان را هم بهم می‌ریزد. برای همه این ابهام به وجود می‌آید که ما اصلا انرژی هسته‌ای را برای چه می‌خواهیم و به چه دردی می‌خورد. طبیعی بود که هم برای خودمان که یک چشم انداز داشته باشیم تا سازمان دچار روزمرگی نباشد و بداند مقصدش کجاست و به کدام سمت می‌رود و همچنین دنیا و مردم خودمان بدانند که ما به کدام سمت و سو حرکت می‌کنیم و چه مزیت و دستاوردی دارد. این سند به لطف الهی مراحلش تهیه شد و مراحل تصویبش را طی کرد.

وی افزود: ما رسیدن به ۲۰ درصد برق هسته‌ای و برق کشور را دنبالش هستیم. این یک هدف کلان است که یک کشنده جذاب است. الان دنیا ۱۰ درصد برقش از انرژی هسته‌ای است و به دنبال رساندن آن به ۲۰ درصد است. در بخش غیرقدرتی که تحت عنوان پرتو‌ها یاد می‌شود دامنه گسترده‌ای دارد که محیط زیست، پزشکی، سلامت، کشاورزی و امنیت غذایی مواردی است که فناوری هسته‌ای می‌تواند روی آن تاثیر گزارد.

اسلامی همچنین درباره دستاورد‌های این سازمان گفت: ما امسال یک دستاورد پیشرفته‌ای را به لطف الهی رونمایی کردیم که اولین دستگاه شتاب‌دهنده الکترواستاتیک الکترون بود که این در فرایند خنثی‌سازی و تصفیه پساب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در صنعت لاستیک می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری در دست دو سه کشور بیشتر در دنیا نیست و ما این سامانه را که یک گروه جوان طراحی کردند یکی از جبهه‌هایی است که ما در این فرایند دنبال می‌کنیم. این‌ها همگی از اهداف این سند است که تاثیرش در زندگی مردم کاملا ملموس و مستقیم است.

وی ادامه داد: این سندی است که کشور را در طراز برتر قابلیت ساز قرار می‌دهد که ما خودکفایی برای ساخت و تولید کلیه اجزا و ادوات این فرایند‌ها را هم برنامه ریزی کردیم که هم درون سازا و بومی انجام دهیم.

اسلامی در بخش دیگر درباره روابط با آژانس انرژی اتمی اظخار کرد: طبق اساسنامه آژانس، طبق ضوابط پادمان همه کشور‌ها حق دارند فناوری هسته‌ای داشته باشند و هیچ منعی برای آن‌ها تا وقتی وارد عرصه نظامی و غیر صلح آمیز نشده‌اند، نیست. کشور‌هایی که معاهده ان پی تی را امضا کردند مجاز نیستند که وارد کار نظامی شوند. ایران هم عضو پادمان و هم عضو ان پی تی است و به این دو کنوانسیون متعهد است. تا این لحظه هرگز آژانس با بازرسی سنگینی که از ایران انجام می‌دهد که ۲۵ درصد بازرسی‌ها در ایران انجام می‌شود، یک مورد ندارند که گفته بشه شما انحراف داشتید. پس این روشن است که موضوع از لحاظ حقوقی و فنی هیچگاه مورد مشکل نبوده و نیست.

وی ادامه داد: آژانس طبق بند سه و چهار اساسنامه خودش مکلف است که فناوری صلح آمیز هسته‌ای را در اختیار همه کشور‌ها قرار دهد. وظیفه دارد که تشویق و پشتیبانی کند. اما موضوع ایران موضوع دشمنی است. موضوع فقط سیاسی نیست بلکه دشمنی است که ایران وارد عرصه فناوری پیشرفته نشود و به فناوری هسته‌ای دسترسی پیدا نکند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص اتهامات بی‌اساس آژانس گفت: این اتهاماتی که می‌زنند ببینید اسامی مکان‌هایی که گفته می‌شود و ادعایی را که مطرح می‌کنند بیست سال گفته شده است. حاصل ۲۰ سال اتهام زنی و مذاکره شد سند برجام. در سند برجام ایران و ۵+۱ مذاکره کردند و ایران پذیرفت در ازای اینکه این‌ها تحریم‌ها را لغو کنند و پرونده اتهامات را کنار بگذارند خودش را محدود کند. ایران محدودیت‌ها را پذیرفت در ازای اینکه آن‌ها هم اقدامات خود را انجام دهند تا اعتمادسازی برای یک مدت معین صورت بگیرد. شما ببینید این یک معامله است که در دو طرفه است. یه بخش تعهدات طرف مقابل که دست از تحریم بردارد و موارد اتهامی را هم کنار بگذارد و این طرف هم ایران است.

وی ادامه داد: ایران در ازای این پذیرفته نظارت تشدید شود. این سند در شورای امنیت سازمان ملل تبدیل به قطعنامه ۲۲۳۱ شده است. آژانس از طریق شورای امنیت موظف شده هر سه ماه یکبار عملکرد این سند را به شورای حکام گزارش دهد و هر شش ماه یکبار به شورای امنیت. خب عملکرد این سند دو بخش کاملا روشن دارد. الان آژانس هر سه ماه یکبار می‌آید هم برجام را گزارش می‌دهد و هم عملکرد پادمانی ایران را گزارش می‌دهد. در عملکرد پادمانی هیچوقت هیچ مسئله نداشته و ندارد. امروز آن مواردی که در غالب پی ام دی بسته شده، کشیده بیرون و می‌گوید این‌ها پادمانی است و شما باید این مسائل را حل کنید. در صورتی که این موارد جدید نیست. شما سال‌ها بازرسی کردید و دسترسی داشتید الان آمدید می‌گویید که این‌ها یکی و دیگری هم یکی. برجام زایده همین موارد اتهامی است و چیز جدیدی نیست.

اسلامی درباره رفتار غیرحرفه‌ای مدیرکل آژانس گفت: همکاری ما با آژانس در غالب برجام عملا روشن است. ما همچنین عضو ان پی تی هستیم و رعایت می‌کنیم و با آژانس در همان چارچوب همکاری می‌کنیم. مواردی که بیرون از ضوابط پادمان است و به‌صورت غیرحرفه‌ای و کاملا سیاسی دیکته شده از حنجره آژانس و مدیرکل بیرون می‌آید همیشه مورد اعتراض ما بوده است.

وی در خصوص ارسال نامه اعتراضی به آژانس گفت: ما همین دیروز هم مجدد نامه‌ای اعتراضی به آژانس فرستادیم که یک مسئله ساده که بازرس این‌ها اشتباه فهمیده و بعد خودش فهمیده که اشتباه کرده باز مدیرکل آن را رسانه‌ای می‌کند. این رفتار غیرحرفه‌ای است که پذیرفته نیست و امیدواریم این رویه توسط مدیرکل تداوم پیدا نکند، زیرا هم برای حرفه خودش و هم برای اعتبار یک سازمان که زیرنظر سازمان ملل است پذیرفته نیست.

وی در خصوص آینده صنعت هسته‌ای گفت: به لطف الهی درخشان است. ما جوانان بسیار مستعد و علاقه‌مند به کشور داریم و روزانه میبینم که با عشق و شور کار می‌کنند و ما ظرفیتی که ایجاد می‌کنیم فرصت فراوان تری فراهم می‌شود تا زودهنگام‌تر مردم عزیز از این نتایج بتوانند بهره‌مند شوند. سند جامع ما یک اقدام راهبردی نمایشی نیست بلکه اقدام راهبردی است که عملیاتی شود. الگو‌هایی که تعیین کردیم پرشتاب حرکت ما را تعیین خواهد کرد.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
تست آنلاین کرونا
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}