حجت‌الاسلام والمسلمین علی شیخ الاسلامی درگذشت خبر جدید؛ شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه تعطیل نیست فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون (۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰) فطریه مهمان شب عید فطر بر عهده کیست؟ آیا شنبه (۲۵ اردیبهشت) تعطیل است؟ پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت عید فطر است | هلال ماه شوال رویت شد عمان، عربستان و ۱۳ کشور اسلامی دیگر فردا را عید فطر اعلام کردند تصویری جدید از از بهرام رادان در پشت صحنه سریال «جیران» حسن فتحی زیرساخت‌ها ضعیف است اما جا نمانده‌ایم برنامه‌های بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی اعلام شد آیا آثاری که ارزش هنری صرف دارند هم در فضای مجازی فروخته می‌شوند؟ آیا شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ به‌مناسبت عید فطر تعطیل است؟ فضای مجازی تصویری کلی از هنرمند به مشتری‌اش نشان می‌دهد اثر هنری خوب راهش را روی دیوار مردم پیدا می‌کند برندگان اسکار ایتالیایی (۲۰۲۱) معرفی شدند هنرمندان چقدر در فروش آثار هنری در فضای مجازی موفق بوده‌اند؟ درباره برنامه «پیش‌گو» | آیا پیشگویی پژمان جمشیدی درست از آب درمی آید؟ نگاهی به شاخص‌های ساختاری سریال پربیننده «ملکه گدایان» | فقط برای مخاطب
خبر فوری
نگاهی به سریال «احضار» علیرضا افخمی | سریالی که مخاطبان را فریب داد + نظر مخاطبان و منتقدان
سریالی که به‌ظاهر خودش هم درحال فریب مخاطب است برای اینکه دیده ‌شود. به‌نظر می‌رسد ترس و وحشت و مرموزبودن حاصل از عنوان «احضار»، دستاویز علیرضا افخمی به‌عنوان نویسنده و کارگردان برای جذب مخاطب در صداوسیماست.

امیری| شهرآرانیوز، سریال «احضار» به‌ظاهر درباره فریب‌خوردن آدم‌ها حرف می‌زند؛ سریالی که به‌ظاهر خودش هم درحال فریب مخاطب است برای اینکه دیده ‌شود. به‌نظر می‌رسد ترس و وحشت و مرموزبودن حاصل از عنوان «احضار»، دستاویز علیرضا افخمی به‌عنوان نویسنده و کارگردان برای جذب مخاطب در صداوسیماست.

این کارگردان روی موضوع بدی هم دست نگذاشته است، زیرا روح همیشه موضوع جذابی برای فیلم‌ها و قصه‌هاست. اما سؤال این است که چرا چنین موضوعی نتوانسته‌است به‌خوبی ساخته و پرداخته شود. البته که عوامل این کار موفق شدند تا حدی با استفاده از اصطلاح «ژانر وحشت» مخاطبان را به خود جلب کنند، اما حتما از ابتدا می‌دانستند مخاطبشان را با چنین موضوعی فریب می‌دهند و آن‌ها را منتظر و تشنه داستانی خواهند گذاشت که هرگز شکل نمی‌گیرد.

علیرضا افخمی که پیش از این با ساخت و کارگردانی سریال «او یک فرشته بود» به شهرت رسید، تاحدی توانست در سریال‌های «پنجمین خورشید» و «پنج‌کیلومتر تا بهشت» نیز موفق باشد. اما سریال احضار او که در ماه مبارک رمضان سال۱۴۰۰ از شبکه یک پخش می‌شود، ضعیف‌تر از آثار قبلی اوست.

 

 

نگاهی به سریال «احضار» علیرضا افخمی | سریالی که مردم را فریب داد + نظر مخاطبان

 

آیا سریال احضار ترسناک است؟

وقتی عنوان «۱۴+» روی یک سریال ایرانی قرار می‌گیرد، طبیعی است که مخاطبان مشتاق تماشای سریالی شبیه به سریال‌های خارجی در ژانر وحشت باشند. در سریال احضار با روح یک انسان مواجه می‌شویم که واقعا احضار می‌شود؛

همین در ابتدا کافی است که عده‌ای نفس در سینه حبس کنند و منتظر بمانند تا در صحنه‌های بعدی چشم‌هایشان را از ترس روی هم فشار دهند و بی‌اراده جیغ بزنند و واقعا بترسند. اما صحنه‌های این شکلی در کار نیست.

صحنه‌های بعدی، سکانس‌های بعدی و حتی قسمت‌های بعدی آن‌قدر برای مخاطبی که به تماشای سریالی در ژانر وحشت پای تلویزیون نشسته، جذاب و گیرا نبوده است. به‌ویژه با وجود اینکه سریال تقریبا به نیمه رسیده است و هنوز ماجرای قوی شکل نگرفته است.

 

 

نگاهی به سریال «احضار» علیرضا افخمی | سریالی که مردم را فریب داد + نظر مخاطبان

 

چرا بازیگران سریال احضار جذاب نیستند؟

خیلی از مخاطبان سریال احضار بر این باورند که بازیگران سریال احضار جذاب نیستند. این جذاب‌بودن فقط به‌معنای جذابیت ظاهری نیست، بلکه منظور جذابیت نوع بازی و ظرافت‌های بازیگری است. همچنان که یکی از مخاطبان این سریال می‌گوید: نمی‌فهمم چرا هیچ بازیگر درست‌وحسابی در این سریال بازی نمی‌کند، به‌ویژه بازیگرهای جوان که معلوم است تابه‌حال فعالیت زیادی در زمینه بازیگری نداشته‌اند. اما به‌نظرم اگر کارگردان می‌خواست از نابازیگر هم استفاده کند، می‌توانست گزینه‌های بهتری را امتحان کند.

یکی‌دیگر از مخاطبان دراین‌باره می‌گوید: خیلی از کارگردان‌ها هستند که از نابازیگر استفاده می‌کنند، اما این نابازیگرها یک‌جوری هستند که به دل آدم می‌نشینند. در این سریال این‌گونه نیست و انگار بازیگران هم گیج شده‌اند.

 


بیشتر بخوانید:

تهیه کننده سریال «احضار»: می‌توانستیم کاری کنیم بزرگترها هم قالب تهی کنند!

آیا سریال «احضار» تلویزیون به اندازه سریال «احضار» نمایش خانگی ترسناک است؟


 

آیا سریال احضار داستان جذابی روایت می‌کند؟

بحث تخصصی روایت‌کردن با اینکه یک مخاطب ساده از داستان یک سریال لذت ببرد، ۲ بحث متفاوت است، اما بی‌ارتباط به‌هم نیستند؛ زیرا همه آن بحث‌های تخصصی روایت و هنر روایت‌کردن درنهایت به رضایت مخاطب از داستان ختم می‌شود.

بنابراین از بحث‌های تخصصی در زمینه ضعف‌های فیلم‌نامه این سریال که بگذریم، مخاطبان از ضعیف‌بودن داستان گله می‌کنند. به‌ظاهر فیلم‌نامه این سریال نتوانسته است آن تشنگی‌ای را که ماجرای اول برای مخاطب ایجاد کرده بود، برطرف کند. یکی از مخاطبان دراین‌باره می‌گوید: تازه همان ماجرای اول هم خیلی سطحی بیان شد. اینکه چند تا دختر حرف‌های سطحی می‌زنند و بازی ضعیف دارند، انکارناپذیر است. بااین‌حال، همان ماجرا، یعنی احضار روح، کمی جذاب بود.

مخاطب دیگری معتقد است به‌طورکلی ماجرای پیش‌آمده در سریال ساده است و به‌جز بخش‌هایی که در آن روح ظاهر می‌شود، جذابیتی وجود ندارد.

دراین‌زمینه مخاطبان فضای مجازی نیز نظرهای مختلفی دارند. یکی از کاربران اینستاگرام دراین‌باره نوشته است: از آقای افخمی بعید بود این‌همه کاستی و ضعف. کاربر دیگری به بی‌محتوابودن فیلم اشاره کرده و نوشته است: این سریال به‌شدت بی‌محتواست و هرچه جلوتر می‌رود آبکی‌تر می‌شود.

کاربر دیگری هم معتقد است این سریال در اصل به شعور مردم توهین کرده است و باید توقیف شود: این سریال باید توقیف شود. اگر مدیر شبکه ذره‌ای برای شعور مردم ارزش قائل می‌شد، نباید اجازه پخش چنین سریال افتضاحی را می‌داد. یعنی هرکس چادری است و نمازخوان، همه‌چی تمام است؟

مخاطب دیگری هم معتقد است: صداوسیما در غیبت مخاطبان خاص چنین سریال بی‌محتوایی را پخش می‌کند.

 

 

 

نگاهی به سریال «احضار» علیرضا افخمی | سریالی که مردم را فریب داد + نظر مخاطبان

 

آیا در سریال احضار به زنان توهین می‌شود؟

یکی از مخاطبان سریال احضار معتقد است در این سریال به‌شکلی مستقیم به زنان توهین می‌شود. او دراین‌باره می‌گوید: یک زن رمال، زنی مطلقه که مانع خوشبختی مردی است و زن‌های دیگری که در خرده‌روایت‌های این سریال نقش‌های منفی دارند، همگی باعث می‌شود مخاطب احساس کند زن‌ها مسبب همه بدبختی‌ها هستند. به‌نظر من در این سریال به‌شکلی مستقیم و غلوشده به زن‌ها توهین می‌شود.

در فضای مجازی هم یکی از مخاطبان با بیان اینکه چهره بازیگران زن این سریال به‌شکلی نامناسب انتخاب شده، نوشته است: من بیشتر از چهره نقش مینو می‌ترسم تا این روح.

یکی‌دیگر از مخاطبان هم نوشته است: واقعا برایتان متأسفم با این دیالوگ‌های جنسیت‌زده.

در رسانه‌های رسمی نیز نقدهای زیادی به سریال احضار شده است. در مطلبی که خبرگزاری خبر آنلاین با عنوان «موضوع عجیب مدیر سیما فیلم درباره سریال احضار»، به نقل از روزنامه جوان منتشر کرده است، از بی مسئولیتی صدا و سیما در درج هشدار سنی سخن گفته است.

برخی رسانه‌ها در فضای مجازی نیز برای نقد این سریال از عناوینی چون «فاجعه‌ای که لنگه ندارد»، «ترسی از نوع ایرانی» و ... استفاده کرده‌اند. 

با این حال  محمدرضا ورزی، کارگردان سریال «معمای شاه»  در گفتگویی که با خبرگزاری ایسنا انجام داد است، به نوعی از این سریال تعریف و از عوامل آن حمایت کرده است.  او محتوای سریال را خوب توصیف کرده و یک سری محدودیت‌ها و ممیزی‌ها را دلیل انتقادات مبنی بر ضعف سریال می‌داند. 

 

 

 

 

نگاهی به سریال «احضار» علیرضا افخمی | سریالی که مردم را فریب داد + نظر مخاطبان

نگاهی به سریال «احضار» علیرضا افخمی | سریالی که مردم را فریب داد + نظر مخاطبان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۲
سحر
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
2
1
اصلا هم با شعور مردم بازی نکردن و آقای افخمی فیلم خیلی خوبی ساخته و واقعیت داره
اگه جای من بودید که یه مشت حسود شیطان پرست براتون طلسم می گرفتن و یه جن رو می فرستادن توو زندگیتون تا دم به دقیقه توو گوشتون حرف بزنه و بخاطر اینکه نمی‌ذاشت بخوابین، بیماری قلبی می گرفتین
این حرف های ریچار رو نمی زدین
سحر
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
1
این شیطانی که دشمنای من با طلسم وارد زندگی من کردن، تمام افکار و ایده های منو به اون پست فطرت ها گزارش میده، اگه جای من بودین که فردا که میرین بیرون از خونه، همه دشمناتون افکارتون رو با تمسخر به روتون می آوردن، اینجوری این فیلمو مسخره نمی کردین
این بدبخت ها شیطان احضار می کند تا اونا رو به آرزوشون برسونه، ولی کور خوندن، آخرش می افته به جون خودشون و نمی‌ذاره که حتی شبها هم خوب بخوابن و بلاهای دیگه که من نمی‌دونم
حالا ببینید کی گفتم آخر فیلم چی میشه، اگه با بیخوابی رماله تموم نشد
این فیلم داره یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این جامعه رو نشون میده
من به امید اینکه یه راه حلی آخرش بده دارم نگاش می کنم
آزیتا
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
1
1
من برعکس نظر دوستمون فکر میکنم که واقعا انتخاب بازیگران بجا بوده خیلی خیلی عالی و قوی هستن و خیلی بهتر از بازیگران مطرح سینما بازی میکنند، یکی از نقاط قوت سریال استفاده از چهره های جدید بود و فکر میکنم در بین سریال های امسال ماه رمضان بیشترین تعداد مخاطب رو داشته باشه، انتخاب بازیگر نقش مینو هیچ ایرادی نداره ایشون بسیار توانا هستن همچنین بازیگران نقش مائده و زهره عالی هستن، سوسن امشب خوب درخشید، در کل دستمریزاد میگم به کارگردان و تمامی عوامل این سریال که خوش درخشیدند....شخصیت و افکار زهره خیلی دوست داشتنی هستش.... ما هم بیصبرانه منتظر پایان سریال و نتیجه گیری آن هستیم.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
1
1
ممنون که به این موضوع پرداختید. البته در آخر هم می توانستید بنویسید که افخمی خودشه خدمت فرض کرده. تو رو از طرف مردم بهش بگین سریال بیشتر کمدی تا ترسناک
اب
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
1
1
ماایرانیاهمش دنبال عیب جویی بنده خداسریال خوبی ساخته حالااگه مثل سریالای خارجی بیننده راتاحدمرگ باچرت وپرتاشون میترسوندن خوب بود؟
حدیث
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
1
1
سلام خسته نباشید واقعاااا ما از سریال احضار خییییلی راضی هستیم بنظر من خیییییلی فیلم خوب و قشنگیه
داریم میگیم فیلم پس قطعااا فقط یک فیلم هست برگرفته از واقعیت نیست که بعضی از دوستان مخالف این سریال هستن ما از ۱تا ۱۰۰ به این سریال امتیاز ۱۰۰ میدیم واقعاااا خسته نباشید عالیه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
1
1
عالی بود
ناشناس
Singapore
۰۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
1
0
سلام
ف
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
0
2
سریال سمندون و یادتون میاد . اونم قشنگ بود . و ترسناک . فکر کنم شبکه یک یا سه پخش میکرد . سوسن اگر تو اون سریال بازی میکرد حرفه ای تر میشد . [:
فرهاد
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
1
0
اسم فرهاد و خراب نکنین دوتا سریال بسازیم یکیش فرهاد و شیرین زمان (مایده) یکی هم سمندون 2
فرهاد
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
0
1
اینجا با ناز و نوازش حرف میزنه شیطان سوسن صندلی پرت میکنه میترسن نگاه کنن . اگر خارجی شو ببینین که شیطان از مو میکشه دخترو رو زمین مادرش موی دخترشو قیچی میکنه تا خلاص شه ببینین چی میگین .
علی نظری
France
۰۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
1
0
سریال افتضاح زهرومایده روبایدبندازن توچرخ گوشت
سمیه
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
0
0
واقعا به شعور مخاطب توهین شده .مزخرف حیف وقت گذاشتن اقای افخمی باید جوابگوی وقت با ارزش مردم باشه .بهتر یک دوره کلاس کارگردانی پیش اقای عطاران بره.
علی
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
0
0
امسال همه فیلمها خوب نبودند آدم احساس میکنه که نویسنده ها و کارگردانان ناتوانند وفقط میخواهند وقت مردمو بگیرند مخصوصا سریال احضار خیلی وقت کشی درش وجود دارد و حرص آدمو درمیاره باز بچه مهندس و یاور کمی بهترند . چیزی که بهش اصلا نیاز نیست ده بیس دقیقه روش مانور میدن . واقعا متاسفم به صدا و سیما واقعا مردمو اینجوری مسخره کردند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
0
0
من که فکر میکنم روح کامرانی شیطان باشه مثل همون فیلم او یک فرشته بود. اگه اینطور باشه که خیلی مسخره یه
پرسپولیسی ام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
0
0
لطفاپخش سریالو قطع کنید اخه همیشه نیمه دوم فوتبال با این سریال تداخل پیدا میکنه و مامانمون نمیزاره فوتبال ببینیم
بهرام تقوی
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
0
0
با سلام به نظر من احضار یه فیلم مسخره است که فقط و فقط با اعصاب ادم بازی میکنه من هر وقت که این فیلم ونگاه میکنم به قدری عصبی میشم که فقط فحش نثار نویسنده وکارگردانش میکنم
احمد
Netherlands
۰۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
0
0
صرف نظر از نقد فیلم که واقعا کار هرکسی نیست. موضوع فیلم واقعا نیاز روز هست و من بهشون خسته نباشید میگم.
امیر
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
0
0
فقط بعنوان یک بیننده بنظرم فیلم جذاب و آموزنده ای بود. و چون فیلم برای خانواده های ایرانی پخش میشد، میزان ترسناک بودن هم بدرستی کنترل شده بود.
Romina
France
۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
0
0
فیلم خوبی بود
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}