شهرآرانیوز

بخت آزمایی پر دردسر و چشم امید مردم به قرعه کشی ایران خودرو و سایپا ارزان‌ترین خودرو‌های بازار تا ۲۵ میلیون تومان + جدول طرح اجاره‌داری حرفه‌ای در وزارت راه و شهرسازی تدوین شد ۳۰۰ هزار سرباز، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌بینند جزئیات جدید از قتل رومینا اشرفی+فیلم صحبت‌های اطرافیانش مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ مشخص شد نژادپرستی، موضوع داغ فهرست کتاب‌های پرفروش آمازون تمدید مهلت مدیریت مستقیم سهام عدالت دوستی با چشم ها/ آنتی اکسیدان بخورید و پیاده روی کنید احتمال تعطیلی دوباره اتوبوس و مترو برگزاری دیدارهای تدارکاتی برای تیم‌های فوتبال تکذیب سقط جنین چند مادر باردار در تربت جام امروز؛ آخرین مهلت انتخاب روش مدیریت سهام عدالت آمار مراجعه به مراکز درمانی بیشتر شده است پرسپولیس به مصاف سایپا می‌رود آخرین آمار کرونا/ تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۸۰۷۱ نفر رسید زیردریایی عجیب ایرانی ۱۴۶ میلیارد تومان زکات فطریه به نیازمندان پرداخت شد تکمیل ۹۳ درصد ظرفیت کاروان‌های حج تمتع اگر مجلس و دولت ما راه امام را می‌رفتند، وضع مملکت خیلی بهتر بود
خبر ویژه
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شهر مطرح کرد

احیای بازار سرشور برای تقویت هویت تاریخی مشهد

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد بر حمایت کامل شورا از پروژه احیا و بازپیرایی بازار سرشور به‌عنوان بخشی از هویت تاریخی‌اجتماعی شهر مشهد تأکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، احسان اصولی در جریان بازدید از بازار تاریخی سرشور در بافت میانی مشهد و پروژه بازپیرایی آن گفت: یکی از راهبردهای اساسی شورا در حوزه فرهنگی‌اجتماعی، تقویت هویت اجتماعی مشهد و برجسته کردن نقاط تاریخی‌هویتی آن از طریق حفظ آثار به‌جای‌مانده از تاریخ گذشته مشهد است.
او با اشاره به اینکه بازار سرشور از دوره تیموریان بنا شده است، افزود: طبق تحقیقات، آثاری از دوره‌های تیموری، صفوی، قاجار و پهلوی اول در بازار موجود است و تمام این‌ها حکایت از پیشینه و تاریخ این محله و شهر مشهد دارد. بر این اساس بازار سرشور مشهد یکی از پایگاه‌های تاریخی این شهر است که همه شاخصه‌ها و مؤلفه‌های هویتی که برای شهرهای تاریخی می‌شود تعریف کرد مانند بازار، مسجد، آب‌انبار، مدرسه و منازل اشخاص حکومتی را در این بازار می‌توان دید.
وی اضافه کرد: متأسفانه در مشهد در دوره‌ای شاهد آن بودیم که تمام آثار تاریخی و باقی‌مانده از دوران گذشته به‌ویژه در بافت پیرامون حرم امام رضا(ع) تخریب‌ شده است. در دوره پنجم بر آن شدیم تا از آثار به‌جای‌مانده مراقبت کنیم و تا حد ممکن به اصلاح وضعیت بپردازیم. از این‌رو بازار فرش و بازار سرشور باید احیا شوند تا برای مشهدی‌ها و زائران امام رضا(ع) که از نقاط گوناگون کشور برای زیارت بارگاه منور رضوی به مشهد عزیمت می‌کنند، فضایی برای بازدید از ادوار گذشته و تاریخ شهر مهیا شود.
اصولی ادامه داد: طرح بازپیرایی و بهسازی بازار سرشور، پروژه‌ای بسیار مفید برای زنده کردن یادها و تاریخ گذشته شهر مشهد است و تمام اقدامات جاری در این پروژه بر اساس پژوهش از تاریخ سده‌های گذشته شهر توسط مشاوران تخصصی طراحی و اجرا می‌شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد یادآور شد: در برخی نقاط بازار پاتوق‌های تجمع شهروندان وجود داشته است که این اماکن در بازار برای اجتماعات و برگزاری مراسم فرهنگی و مذهبی دوباره شکل می‌گیرد. همچنین حمام بیگلربیگی ازجمله مکان‌های تاریخی موجود در بازار است که امکان بازسازی و احیای آن به‌عنوان یک موزه وجود دارد.
وی در پایان گفت: نکته مهم آن است که بیشتر کسبه ساکن در محل با اجرای این طرح به دلیل امکان رونق بازار موافق‌اند. به این دلیل که این پروژه برای شهر بسیار ارزشمند است و می‌تواند میراث ارزشمند تاریخی برای مشهدی‌ها به شمار رود. بنابراین شورای شهر مشهد به‌طور کامل حامی و پشتیبان این پروژه تا پایان و نتیجه نهایی خواهد بود.

سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}