شهرآرانیوز

تأیید شهادت به‌شرط استخدام

با ابلاغ جدید دولت، تنها 3 نفر از کادر درمان جان‌باخته به‌علت کرونا در مشهد «شهید خدمت» محسوب می‌شوند

امیررضا وثوقی - اسفند سال گذشته و در بحبوحه درگیری طاقت فرسای کادر درمان کشور با موج اول شیوع ویروس کرونا، وزیر بهداشت کشور درخواست و پیشنهادی مبنی بر «شهید خدمت» محسوب شدن کادر پزشکی، پرستاری، بهداشتی و خدماتی را به محضر رهبر معظم انقلاب ارائه کرد و ایشان در جواب نامه وزیر با شهید خدمت خواندن جان باختگان کادر پزشکی موافقت کردند؛ موضوعی که علاوه بر تسکین آلام خانواده جان باختگان کادر درمان کرونایی، انرژی مضاعفی برای تلاشگران این حوزه بود. اما حالا با گذشت 7 ماه از موافقت با این مسئله، خبرهای ضدونقیضی درباره نحوه اجرا و مشمولان عنوان شهید مدافع سلامت یا همان شهید خدمت به گوش می رسد.
آخرین اقدام دولت مردان در این زمینه ابلاغیه ای است که در آن شهید محسوب شدن کادر درمان را به طرز عجیبی محدوده کرده است؛ اتفاقی که موجب نارضایتی و ناراحتی خانواده های شهدای سلامت و خدمت کادر درمان شده است؛ زیرا طبق این ابلاغیه تنها کسانی از کادر درمان «شهید خدمت» محسوب می شوند که کارمند دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان های دولتی یا جزو افرادی باشند که در بیمارستان های معین کرونا در بخش کرونا مبتلا شده اند.
با توجه به این ابلاغیه عجیب موضوع را با مسئول کارگروه اطلاع رسانی بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در میان می گذاریم تا جزئیات و ابعاد مختلف این مسئله را جویا شویم.


3 شهید بجای 14 شهید
حمیدرضا رحیمی در واکنش به محدودیت های این ابلاغیه در مشمولیت کادر درمان دانشگاه در زمره شهدای خدمت به شهرآرا می گوید: تاکنون 14 نفر از کادر درمان در مراکز زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند. با اینکه این افراد در در بیمارستان ها، کلینیک ها و مراکز درمانی فعالیت داشته اند، به دلیل محدودیت های این آیین نامه فقط 3 نفر از آن ها مشمول تبصره های این قانون می شوند.رحیمی می افزاید: ازاین رو دکتر سالاری که در مرکز بهداشت فعالیت می کرده است و حتی دکتر حمید عقیلی که از جان باختگان شاخص کادر درمان است نیز شامل عنوان شهید خدمت نمی شوند. وی درباره اصلاح این آیین نامه ادامه می دهد: نامه اعتراض به مفاد این ابلاغیه تهیه و به تهران ارسال شده است و امیدواریم شرایط مشمولان این موضوع تغییر پیدا کند.
درحالی مسئولان علوم پزشکی مشهد با توجه به آیین نامه موجود، از نبودن نام دکتر حمید عقیلی در بین شهدای خدمت مشهدی سخن به میان می آورند که وی در اورژانس بیمارستان بنت الهدای مشهد فعالیت داشته و در حین خدمت به این ویروس مبتلا شده است. بر کسی پوشیده نیست که بیماران مختلف ابتدا به بخش اورژانس بیمارستان های شهر مراجعه می کنند و با تشخیص اولیه به بیمارستان های معین کرونایی انتقال داده می شوند. پس این تبصره که فرد باید حتما در بیمارستان معین کرونایی فعالیت داشته باشد شاید بزرگ ترین ایراد این آیین نامه محسوب شود. فرزند این جان باخته کرونایی نیز دراین باره به فارس می گوید: ۹ سال از بازنشستگی پدر من می گذشت و او طبابت نداشت و هم زمان با شیوع کرونا با درخواست مراکز درمانی در یک درمانگاه خارج از مشهد و یک بیمارستان مشغول به کار شد. حتی زمانی که در پیک اول کرونا جاده ها را بسته بودند، پدرم برای تردد به خارج از شهر از فرمانداری مجوز داشت. همچنین طبق شنیده ها حتی فرد مبتلا اگر قرارداد شرکتی داشته باشد و در بیمارستان ها ی کرونایی شهر مشغول به فعالیت باشد باز هم شهید خدمت محسوب نمی شود و باید استخدام دانشگاه باشد.


هنوز ابلاغی نرسیده است
معاون تعاون بنیاد شهید خراسان رضوی نیز در رابطه با اعتراض خانواده شهدا نسبت به محدودیت‌های شهید محسوب شدن کادر درمان می‌افزاید: در این خصوص نامه‌ای به بنیاد شهید استان خراسان رضوی نرسیده است.
صدیقه خدیوی می‌گوید: نامه دستور دفن کادر درمان که بر اثر کرونا فوت نموده‌اند در قطعه اصحاب شهدا (قطعه صالحین) توسط نماینده بنیاد قرائت شده و این نامه از سوی اداره کل پذیرش و امور اداری ایثارگران در مرکز بوده است.معاون تعاون بنیاد شهید خراسان رضوی نسبت به پیگیری موضوع مشمولیت کادر درمان به عنوان شهید، می‌افزاید: وظیفه‌ای در این رابطه به بنیاد شهید استان‌ها واگذار نشده است!

سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}