آمادگی شهرداری مشهد برای صدور خدمات فنی و شهرسازی به کربلا درخواست تشکیل کمیته مشترک بین شهرداری مشهد و کربلا برنامه شهردار مشهد برای خانه‌دار شدن خبرنگاران فاقد مسکن استاندار خراسان رضوی: سیاست‌های دولت موجب افزایش ترانزیت با کشور‌های همسایه می‌شود  استاندار کربلا وارد مشهد شد رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشهد: «خانه مسافر» در مسیر ساماندهی فرماندار مشهد: امنیت و ایمنی، الزام اقامت زائر امام  رضا (ع) بررسی وضعیت تخلف در برخی خانه‌مسافر‌های مشهد | چوب حراج به آبروی میزبانی بهره‌برداری از بولوار بصیرت مشهد در هفته دولت معاونان عمرانی کلان‌شهر‌های ایران: مشهد، الگوی شاخص اقدامات عمرانی در کشور شمار تخت‌های بیمارستان حاشیه مشهد افزایش می‌یابد جستاری درباره آیین‌های کهن شهر مشهد در ماه محرم سدسازی ممنوع! ساکنان محله بهمن مشهد از تردد معتادان و مصرف مواد در ملأعام گلایه دارند آبادانی گود فخار مشهد در گرو تصمیم بزرگ‌مالکان پیشرفت ۹۵ درصدی پارکینگ هشت‌آباد مشهد خروج قطار برقی تهران-مشهد از ریل اجرا خداقوت آقای پاکبان
خبر فوری

وجود ۸۰ هزار سازمان مردم نهاد در کشور

  • کد خبر: ۱۱۲۹۷۰
  • ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰
وجود ۸۰ هزار سازمان مردم نهاد در کشور
محمد عباسی، معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در چهارمین مجمع عمومی خیران در مشهد گفت: حدود ۸۰ هزار سمن مردم نهاد در کشور وجود دارد.

سعیده آل ابراهیم | شهرآرانیوز؛ «شاید وقتی از رفع نیازمندی ها گفته می شود، بی اختیار ذهنمان به سمت موضوع‌های مالی برود، اما این موضوع نمی تواند ریشه همه مشکلات باشد و باید در کنار آن، کمک ها برای افزایش امید و انگیزه در روح انسان ها باشد.» این مقدمه می تواند چکیده ای از صحبت های مسئولانی باشد که به مناسبت برگزاری چهارمین مجمع عمومی خیران کشور در مشهد گردهم آمده اند.

معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در این مجمع که با حضور مسئولان، اعضا و مدیران مجامع استان ها در هتل همای مشهد برگزار شد، با اشاره به اینکه شکاف های اجتماعی زیاد است و این موضوع نگرانی ایجاد می کند، گفت: اینکه برخی انسان‌ها فقط به فکر سود خود نیستند و دگرخواهی نیز می کنند، خیلی باعظمت است و باید از آن قدردانی شود.

محمد عباسی افزود: به عقیده برخی، «سمن » موضوعی وارداتی است، در صورتی که این طور نیست و غربی ها تلاش کردند که نهادسازی کنند. بیشتر دانشگاه های بزرگ جهان به صورت خیریه ای ساخته شده اند و اداره می شوند. بنابراین، در کشور ما که معرفت دینی داریم، در این زمینه باید پیشتازتر از دیگران باشیم.

وی با بیان اینکه در کشورمان حدود 80هزار سمن مردم نهاد وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد حدود 8هزار سمن از وزارت کشور مجوز دریافت کرده اند و در رأس طبقه بندی مشارکت های مردمی، خیریه ها قرار دارند.

خیران نماینده مردم هستند

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در گذشته، سرمایه به معنی پول تعبیر می شد و مصادیق آن در اقدامات خیران به صورت ساختمان سازی، مدرسه سازی و ساخت بیمارستان نمود پیدا می کرد، اظهار کرد: امروز سرمایه گستردگی بیشتری در اداره جامعه دارد و از سرمایه های فکری گرفته تا انسانی، سازمانی، نهادی، معنوی و اخروی را دربرمی گیرد. اگر در مجمع خیران تاکنون بیشتر در حوزه سرمایه های فیزیکی کار می کردیم، جا دارد حوزه های کاری را به سرمایه های انسانی، معنوی و... گسترش دهیم.

علیرضا علی احمدی ادامه داد: امروزه نظامات حکومتی پنج رکن دارند که یکی از این ارکان را تشکل های مردم نهاد و خیران تشکیل می دهند. درواقع خیران می توانند نماینده بخش مردمی و در دولت و اداره حکمرانی سهیم باشند، نه اینکه فقط به صورت موردی کاری انجام دهند. نقش مردم فقط این نیست که در روزهای انتخابات پای صندوق های رأی بیایند یا زمانی که برای مملکت گرفتاری پیش می آید، حضور داشته باشند. نقش اصلی مردم مشارکت در اداره نظام است که نیاز به فکر دارد و در جامعه ما جا نیفتاده است. باید خیران کانون تفکری تشکیل دهند و به کمک دولت چگونگی حضور مردم را در نظام حکمرانی تبیین کنند.

دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نیز با تأکید بر اینکه هنر امروز خیران ایجاد امیدواری در جامعه است، بیان کرد: اینکه فکر و دل انسان ها خوش، شاد و بانشاط باشد، در رأس کار خیر و نوع دوستی قرار دارد. این موضوع در نسل جدید و جوان ما آسیب دیده است و ما همان طور که به مسائل مادی جامعه فکر می کنیم، باید به فکر روان جامعه نیز باشیم. بزرگ ترین خیر در جامعه ما این است که اجازه ندهیم جوانی ناامید شود، زیرا هجمه ها شدید است.

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی با ابزار امیدواری از گسترش بیش‌ازپیش فرهنگ ایثار و خدمت در جامعه، ادامه داد: خیران همان طور که به تأمین نیازهای مادی توجه می‌کنند، باید به مسائل روحی جامعه نیز حساس باشند و برای آن هزینه کنند و وقت بگذارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}