آغاز پخش سریال طنز «دایی‌جان» از شبکه‌ نسیم و خراسان رضوی + زمان پخش  دل نوشته «اسدالله یکتا» در فضای مجازی: سفره چهل و چند ساله دلم مجال بازشدن گرفت فستیوال فولکستون به «ببین» ایرانی جایزه داد جدیدترین آمار فروش سینما‌های کشور در ماه پایانی سال ۱۴۰۲ تعداد مخاطبان سینما‌های خراسان رضوی در ۱۱ ماه سال ۱۴۰۲ چقدر بود؟ ادعای سیدجواد هاشمی: پول تبلیغ کوروش‌کمپانی توسط تعدادی از هنرمندان بازگردانده شد شهاب حسینی با «مقیمان ناکجا» راهی اکران آنلاین شد برگزیدگان جایزه جهانی امام راحل چه زمانی معرفی می‌شوند؟ ویژه برنامه افطار شبکه ۲ به میزبانی برنامه «پناه» دوبله «جومونگ ۳» برای پخش در ایام نوروز تهیه شد پای «ضد» به اکران آنلاین باز شد فیلم‌هایی که سال ۱۴۰۲ به صورت غیرقانونی منتشر شدند | پایان بازِ قاچاق فیلم‌های سینمای ایران انتقاد وزیر فرهنگ یونان از کیفیت سریال اسکندر مقدونی فروش میلیاردی گیشه جهان با شروع سال نو چینی معرفی برگزیدگان سینما انقلاب | اعطای جایزه ققنوس به ۶ فیلم رونمایی «هنگامه قاضیانی» از فعالیت جدید خود در عرصه هنر کنسرت‌های آخرین ماه سال ۱۴۰۲ | از گرشا رضایی تا بابک جهانبخش «بی‌جان» آماده نمایش شد تهیه‌کننده «پایتخت» ساخت نسخه سینمایی را تکذیب کرد!
خبر فوری

آن روز روی دیوار، ۳ کودک نشسته بودند

  • کد خبر: ۲۱۰۶۶۹
  • ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۸
آن روز روی دیوار، ۳ کودک نشسته بودند
آن روز دست هایشان را به نشانه پیروزی روی هوا چرخاندند. رقصیدند، پایکوبی کردند، کِل کشیدند و از عمق وجودشان خندیدند.

آن روز دست هایشان را به نشانه پیروزی روی هوا چرخاندند. رقصیدند، پایکوبی کردند، کِل کشیدند و از عمق وجودشان خندیدند.

خنده هایشان چنان اصالت داشت که انگار از اعماقِ تاریخ بیرون آمده بود. تاریخی که تا پیش از آن، هیچ وقت به رویشان نخندیده بود و خنده‌ای هم بر لبشان نکاشته بود. تا پیش از آن روز، تاریخ برای آن‌ها ارمغانی نداشت به جز چند سایه، پادشاه و تاجش.
اسارت و بردگی.

آن روز اما، سایه سیاه پادشاه از سرشان که نه، از زندگی شان کوتاه شده بود و چه دلیلی از این بهتر که با تمام وجودشان بخندند. هر چند، خنده‎های‏شان چیزی از تلخی و محنت استبداد دوهزاروپانصد سال پادشاهی را کم نمی‌کرد، اما سلاحی برنده بود، برای یک غلبه بزرگ. نه بر توپ و تانک،  که بر یک تاریخ سیاه و سرتاسر رنج.

آن روز حتی سینمای سوخته «شهرفرنگ» هم داستان خودش را داشت. با اینکه فیلمی روی پرده اش اکران نمی‌شد. فیلم واقعی همان بود که در کف خیابان‌های شهر در جریان بود و برای همیشه بر پرده تاریخ نشان داده می‌شد.

کسی چه می‌داند؟ شاید پشت همین آدم‎های شاد عکس، روی همان دیوار که جلو سر در سوخته سینما ساخته بودند، سه نوجوان نشسته اند. همان‌هایی که یک ماه پیش از آن روز، معصومانه در شعله‌های جهل و استبداد سوخته بودند. *

آری تاریخ همین است. همین عکس. همین خنده‌ها که بعد از چهل و پنج سال هنوز هم انرژی دارند.

تاریخ مکتوب را شاید تحریف یا وارونه تعبیر کنند، اما تاریخ مصور، نه.

تاریخ مصور روایتی بدون واسطه است. بدون تحریف و تغییر و امروز همین عکس برگ زنده‌ای است از تاریخ این شهر و دیار.

* اشاره‌ای است به حوادث خونین نهم و دهم دی ۱۳۵۷ و شهادت تعداد زیادی از شهروندان مشهدی. در آن روز‌های خونین، سه نوجوان معصوم هم در حادثه آتش سوزی سینما «شهر فرنگ» (آفریقای امروز) به شهادت رسیدند.

عکس: محمدباقر اوحدی

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} <-- End Google Analytics Code -->