عطسه فرد مبتلا به کرونا در مترو ۱۰ نفر را آلوده می‌کند | ماسک زدن را جدی بگیریم همه چیز درباره عفونت گوش، علل و علائم | عفونت‌های مکرر گوش چه هستند؟ محدودیت‌های جدید کرونایی در آموزشگاه‌های رانندگی|لغو کلاس‌های آموزش آیین‌نامه ماجرای ماسک‌های بازیافتی+ویدئو اعلام تاریخ جدید ۵ آزمون علوم پزشکی در اورژانس اجتماعی مشهد چه می‌گذرد! + ویدئو کرونا، موزه‌های تهران را دوباره تعطیل کرد ساخت کارخانه تولید واکسن کرونا در چین اقدامات عملی برای بهبود وضعیت آب شهری و روستایی در زاوه پیشنهاد عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای حذف کنکور کارشناسی‌ارشد و دکتری آمار رسمی کرونا در ایران ۲۴ تیر | ۲۵۲۱ مبتلا و ۱۷۹ جانباخته | استان‌های قرمز به عدد ۲۵ رسید برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه‌های کشور اعلام شد + جزئیات دارویی برای کرونا کشف نشده است | تجویز رمدسیویر هنوز در سیستم درمانی ایران تعریف نشده است کاهش دمای هوای خراسان رضوی روند کرونا در خراسان رضوی صعودی‌تر شده است سلمان ساکت: حصارهای دانشگاه فردوسی معیار ارتباط یا عدم ارتباط با جامعه نیست برگزاری یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری سهم فوتی‌های کرونا، یک‌پنجم کل فوتی‌های روزانه ایران است کاهش ۴۰ درصدی مراجعات حضوری مردم به شعب تأمین اجتماعی کاهش سهمیه‌های کنکور به ۳ سهمیه | ارسال لایحه سامان‌دهی سهمیه به دولت
خبر ویژه
رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری:

مرکز جامع سلول‌های بنیادی در خراسان رضوی راه‌اندازی می‌شود/ مراکز جامع سلول‌های بنیادی در کشور افزایش می‌یابد

  • کد خبر: ۲۸۷۱۱
  • ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
مرکز جامع سلول‌های بنیادی در خراسان رضوی راه‌اندازی می‌شود/ مراکز جامع سلول‌های بنیادی در کشور افزایش می‌یابد
رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: مراکز جامع سلول‌های بنیادی در خراسان رضوی در حال راه اندازی است.
به گزارش شهرآرانیوز، اسماعیل قادری فر در نشست «برنامه ملی توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» با اشاره به همراهی مجموعه وزارت بهداشت برای ایجاد تسهیل‌گری در فضای نوآوری گفت: فعالیت‌های فناورانه در کشور با شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری وارد فضای جدیدی شده است. معاونت علمی ضمن توجه به امر پژوهش و تحقیقات، رسالت خود را توسعه شرکت‌های دانش بنیان، استارتاپ‌ها و کسب و کار‌ها قرار داده است، علمی که در مراکز تولید می‌شود باید به کسب و کار تبدیل شود و این نگاه تازه، ایجاد شده است.

قادری‌فر ادامه داد: با این نگاه در حوزه نوینی مانند سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی شاهد رشد شکل گیر شرکت‌های دانش بنیان هستیم و در کمتر از ۸ سال تعداد شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه به ۱۴۰ رسیده است و وارد فضای کسب و کار شده اند. این شرکت‌های دانش بنیان با رویکرد توسعه کارآزمایی بالینی در حال ورود به حوزه‌های تخصصی تولید محصولات فناورانه هستند. همه این اقدامات عزم و همت فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری در این حوزه را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: معاونت علمی و فناوری نیز بر اساس رسالت ذاتی خود از توسعه کسب و کار‌ها و بازارسازی برای این حوزه حمایت می‌کند. ایجاد مراکز جامع سلول‌های بنیادی با هدف ایجاد زیرساخت‌های لازم در استان‌های گوناگون کشور شکل گرفت. در گام نخست در ۴ کلان شهر شیراز، تهران، کرمان و تبریز مراکز راه اندازی شدند که مدل موفقی است، در حال حاضر نیز در تلاش هستیم در همین دوره مدیریتی سرنوشت مراکز راه اندازی شده را مشخص کنیم. البته در استان‌های دیگری مانند خراسان رضوی نیز این مراکز در حال راه اندازی است. ظرفیت‌های موجود در استان‌های دیگر را باید هم افزا کنیم و با نگاه شبکه‌ای این زیرساخت‌ها را به خدمت درآوریم تا جریان توسعه دانشی وارد بحث درمان شود.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی همچنین افزود: ایران در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی پیشرفت‌های خوبی را تجربه کرده است و فعالان این زیست بوم با دستاورد‌های خود تحول را برای این بخش به همراه داشته‌اند. این اقدامات ایران را در میان کشور‌های همسایه سرآمد کرده است. در سفری که سال گذشته به ترکیه داشتیم به خوبی تفاوت ما در این حوزه مشخص بود که خود نشان از شتاب حرکت علمی کشور دارد.

۱۴۰ شرکت دانش بنیان در زیست بوم فناوری سلول‌های بنیادی نقش آفرینی می‌کنند
امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی نیز با اشاره به ایجاد نگاهی جدید در این حوزه گفت: در سال‌های گذشته فعالیت‌ها در این حوزه محدود به تولید مقالات علمی بود که با سیاست‌های معاونت علمی هم‌خوانی نداشت. این تغییر نگاه و حرکت به سوی فعالیت‌های فناورانه محور در ابتدا سخت بود، اما با موفقیت انجام شد. به گونه‌ای که امروز ۱۴۰ شرکت دانش بنیان با تولید محصولات فناورانه خود پیشرفت را برای این حوزه به ارمغان آورده‌اند.

حمیدیه افزود: امروز همکاری‌های بین‌المللی کشور و جذب ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز در این سال‌ها رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. قبل از شکل گیری این تغییرات و ۵ سال پیش رتبه علمی ایران در این حوزه ۳۱ بود و الان در جایگاه سیزدهم ایستاده‌ایم و توانسته‌ایم کشور‌هایی مانند ترکیه و رژیم صهیونیستی را پشت سر بگذاریم. همچنین آیین‌نامه‌های مربوط با سلول‌درمانی، ژن درمانی در حال آماده سازی است.

وی گفت: اکنون محصولاتی در این حوزه تولید و وارد حوزه درمان شده‌اند. در حال حاضر ۵ محصول درمانی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور استفاده می‌شود.

علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت رسیدن کشورمان به مرجعیت علمی در عرصه‌های مختلف علمی و فناوری، به تشریح پیش نیاز‌های این ضرورت و مراحل گذار آن پرداخت و اظهار داشت: رسیدن به مرجعیت علمی مسیری دشوار و پرزحمت است؛ بنابراین طراحی و ایجاد ساختار‌های لازم در این راستا امری ضروری به شمار می‌رود.

معاون آموزشی وزارت یهداشت گفت: با طراحی و راه اندازی مراکز مهارت‌آموزی در سطح دانشگاه‌های کشور، زیرساخت بسیار ارزشمندی را برای آموزش و تداوم مهارت آموزی پزشکان در راستای توسعه خدمات بالینی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ایجاد کرده است. این مرکز آمادگی دارد، مراکز جامع را به عنوان مجریان بسته‌های مهارت آموزی ذیربط مورد حمایت قرار دهد.

نشست «برنامه ملی توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» که با حضور علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، اسماعیل قادری‌فر رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و جمعی از مسئولان و فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری، با هدف ایجاد و ارتقای زیرساخت‌های لازم برای توسعه و خودکفایی و کسب مرجعیت علمی و فناوری در این حوزه، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی برای بهره مندی صحیح جامعه علمی از دستاورد‌ها و پیشرفت‌های آن و تثبیت ساختار مراکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برگزار شد.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}