جدول پخش برنامه‌های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش چهارشنبه ۸ بهمن افزایش کرونا در رده‌های سنی ۱۸ تا ۲۵ سال | محدودیت‌های جدید در راه است + فیلم ۱۴ فقره زورگیری و گوشی قاپی در کارنامه سیاه جوان ۱۹ ساله اعلام زمان آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران اعلام نتایج نهایی پذیرش بدون آزمون کاردانی به کارشناسی بهمن ۹۹ علائم و نشانه‌های فشار خون بالا هشدار سخنگوی وزارت بهداشت: جایگاه‌های سوخت از اماکن پرخطر ابتلا به کروناست واکنش‌ها به ویدئوی «به راستی مار‌ها از جان عسگر چه می‌خواهند؟» + تصاویر آمار کرونا در ایران ۷ بهمن | فوت ۷۹ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته جزئیات خدمات درمانی رایگان دندانپزشکی تامین اجتماعی تامین اجتماعی: حقوق کارگران تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد ‌ آخرین آمار کرونا در جهان ۷ بهمن دختر ۲۱ ساله تهرانی، به جرم قتل دوستش در یک قدمی اعدام قرار گرفت + عکس «نیما همتی» نوجوان ۱۵ساله در حادثه کانکس دزفول جان باخت تنبیه بدنی دانش آموز قزوینی توسط معلم خشن + تصاویر دردناک خلع سلاح سارق مسلح توسط صاحبان طلافروشی در جوادیه تهران + فیلم به آتش کشیدن خودروی میلیاردی در بوشهر + فیلم روایت ورود به غار «چهل چاه»، بازمانده دوره اشکانیان دستگیری سارقان ۲۱ خودرو در مشهد توقیف محموله افیون در آستانه ورود به بازار
خبر ویژه
زندگی به شرط سکه | حفظ مهریه حقوق خانم‌ها و آقایان در قانون جدید مهریه
در شرایط فعلی هیچ محدودیتی در ثبت مهریه در دفترخانه‌ها وجود ندارد و چنان‌چه براساس آنچه گفته شد تصمیمی برای میزان مهریه براساس نقدشوندگی آن گرفته شود، درمانی بر پرونده‌هایی نیست که اکنون دامن‌گیر محاکم قضایی شده است، زیرا مهریه از قبل تعیین شده، شرعی و قانونی بوده و دِینی بر گردن مرد است.

لیلا جانقربان|شهرآرانیوز- از قدیم رسم بر این بود و البته فعلا هم هست! که خانواده‌ها براساس عرف و سطح اقتصادی دوطرف، مبلغی یا تعدادی سکه یا مقداری طلا یا ملک و املاک را برای مهریه تعیین می‌کردند و برعهده پسر بود که آن را به همسر خود پرداخت کند، اما این روزها خبرهایی از محدودکردن و تعیین کف و سقف برای این حق زنان به گوش می‌رسد که برای خانواده‌ها به‌ویژه زنان و مادران چندان خوشایند نیست، زیرا از نظر بسیاری از زنان مهریه ابزاری است که زن در صورت به‌هم‌خوردن زندگی مشترک، با دست خالی آن زندگی را ترک نکند. در همه زندگی‌ها این‌طور نیست که زن به‌صورت رسمی از دارایی مرد سهمی داشته باشد و در واقع اگر مهریه نباشد، زن پس از طلاق بدون هیچ پشتوانه‌ای مطلقه می‌شود.


مهریه با پشتوانه بیمه!

محبوبه از خانم‌هایی است که به‌دلیل پاره‌ای مشکلات از همسرش جدا شده و ۵۰۰ سکه مهریه او بوده است. وقتی درباره شرایط دریافت مهریه از او می‌پرسم، می‌گوید: الان نزدیک ۶ سال است که دنبال مهریه‌ام هستم. طبق قانون ۱۱۰ سکه را با شرایط به من پرداخت کردند، ولی الان با وجود اینکه هر ۲ ماه باید یک سکه از شوهر سابقم بگیرم، زیر بار نمی‌رود و هرسال برای سکه‌هایی که طلب دارم باید دادگاه‌کشی کنم و وکیل بگیرم. تازه درنهایت حق را به مرد می‌دهند و باز برایش زمان تعیین می‌کنند تا سکه‌ها را فراهم کند. هیچ ابزار فشاری هم این وسط وجود ندارد. به‌نظر من که قانون‌های ما را مردان به نفع مردان نوشته‌اند!

 

خانم هادی از دیگر افرادی است که درباره مهریه با من هم‌کلام می‌شود. او به‌تازگی ازدواج کرده و مهریه‌اش هم ۱۱۰ سکه طلا و زمینی هزارمتری اطراف طرقبه است. می‌گوید: به‌نظر من مردی که پای سند ازدواج می‌نشیند، باید خودش سبک و سنگین کند که از عهده مهریه برمی‌آید یا نه! وقتی امضا می‌کند باید پای کارش بایستد! 

 

مهدیه و عباس نیز زوجی هستند که زندگی روبه‌راهی دارند و به‌قول عباس حالاحالاها همسرش قصد به اجرا گذاشتن مهریه‌اش را ندارد. عباس درباره تغییر شرایط مهریه می‌گوید: شنیده‌ام می‌خواهند مهریه را نقد دریافت کنند. اگر یک سکه هم مهریه تعیین می‌کردند، من که شب عروسی نداشتم بدهم. باز هم مطمئنم این 114 سکه‌ای را هم که الان تعیین شده است، ندارم، اما چون خانواده‌ها اجبار کردند قبول کردم. اگر همسرم مهرش را بخواهد، ناچارم به زندان بروم! البته شنیده‌ام که الان دیگر به‌دلیل مهریه زندانی نمی‌کنند! راست است؟ اگر زندانی نمی‌کنند پس چطور آدم را مجبور به پرداخت می‌کنند؟!

 

مهدیه می‌گوید: به‌نظر من باید اموال مرد را همان روز طلاق بگیرند و به زن بدهند. اینکه ماهی یک سکه آن هم معلوم نیست بدهد یا نه اصلا خوب نیست! تازه خیلی وقت‌ها شده است که مردها سر لج‌بازی زن را طلاق نمی‌دهند و تا جایی که بتوانند اذیتش می‌کنند! این‌جور وقت‌ها تازه باید بگویی چند می‌گیری که طلاقم بدهی!

 

خانم صادقی که کارشناسی حقوق نیز دارد، درباره مهریه و قوانین جدید آن می‌گوید: گاهی فکر می‌کنم در مجلس شورای اسلامی نماینده خانم نداریم که قوانین تا به این اندازه به نفع آقایان است! راستش را بخواهید چون کمی از حقوق و قضا سر در می‌آورم، به شرط تأمین مهریه به‌وسیله پدرشوهرم پای سفره عقد نشستم. الان مطمئنم که مهریه‌ام بیمه است و اگر شوهرم نداشته باشد، پدرش مجبور است پرداخت کند!

 

آقای ضرابی که سن‌وسالی از او گذشته است، درباره مهریه نقد و تغییر شرایط پرداخت آن می‌گوید: با همین ۴۰۰ تا و ۵۰۰ تا سکه جرئت نمی‌کنیم دختر بدهیم، چه برسد به اینکه مهریه را بخواهند نقد هم بدهند! شاید شرایط مالی پسر را می‌سنجند و می‌گویند براساس دارایی‌ات مهریه تعیین کن! اگر این‌طوری شود که تا دری به تخته بخورد، مردها زن‌ها را طلاق می‌دهند. الان همین که مردها توان پرداخت مهریه ندارند باعث شده است که پای زندگی بمانند و پی الافی نروند. خودم مرد هستم و جنس خودم را خوب می‌شناسم، اگر اجبار نباشد، بعید می‌دانم زندگی‌ها به‌جایی برسد.


مجلس معضل پیچیده مهریه را حل می‌کند!

کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این باره گفته که قرار است در قانون جدید مهریه احتمالا سقف و کف برای مهریه تعیین شود. و این هم به علت نوسانات بازار سکه، جامعه دچار تنش شده است؛ در قانون جدید مهریه حقوق خانم‌ها و آقایان هر دو باهم حفظ شود. در قانون جدید احتمال دارد سکه یا تعداد سکه تغییر کند و یا سقف و کف برای مهریه تعیین شود.

 

فاطمه قاسم‌پور، رئیس فراکسیون زنان مجلس، نیز دراین‌باره می‌گوید: موضوع مهریه از موضوع‌های مهمی است که در سال‌های گذشته تعدادی از مردان را درگیر زندان کرده، اما ‌جزو حقوق مهم و شرعی زنان است و باتوجه‌به این ۲ وجه، باید بازبینی شود.

 

تعداد بازدید : 956


ایجاد موازنه میان حقوق زن و مرد

این جلسات درحالی برگزار و تصمیماتی گرفته می‌شود که در شرایط فعلی هیچ محدودیتی در ثبت مهریه در دفترخانه‌ها وجود ندارد و چنان‌چه براساس آنچه گفته شد تصمیمی برای میزان مهریه براساس نقدشوندگی آن گرفته شود، درمانی بر پرونده‌هایی نیست که اکنون دامن‌گیر محاکم قضایی شده است، زیرا مهریه از قبل تعیین شده، شرعی و قانونی بوده و دِینی بر گردن مرد است.

 

سیدمهدی حجتی، عضو هیئت‌مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، نیز دراین‌باره می‌گوید: تاکنون کارشناسان حقوقی پیشنهادهای زیادی برای تغییر قوانین مربوط به امور مالی زوج‌ها و به‌ویژه مهریه ارائه کرده‌اند و ضروری است که یک‌بار برای همیشه با یک قانون جامع، مسئله مهریه در کشور سامان‌دهی شود. وقتی حقوق هر زوج در رابطه زوجیت مبتنی بر موازنه منطقی و با قدرتی برابر باشد، به‌طبع موضوع مهریه نیز به‌تدریج اهمیت خودش را از دست خواهد داد، زیرا زمانی که زنان بدانند در زندگی مشترک از حقوق مشابهی شبیه به مردان برخوردارند، به‌طبع دیگر مهریه کارکرد خود را به‌عنوان ابزار فشار بر روی مردان برای الزام آن‌ها به طلاق زوجه از دست خواهد داد و خانواده‌ها نیز بر تعیین مهریه‌های بالا در زمان انعقاد عقد نکاح پافشاری نمی‌کنند. بنابراین نظام حقوقی ما باید به‌دنبال ایجاد موازنه میان حقوق زن و مرد در همه شئون و شقوق حقوقی و قانونی باشد تا این موضوع برای همیشه حل‌وفصل شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳۱
محمود
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
3
15
به ازای هر سال زندگی به قیمت یه سکه پرداخت بشه باید این طوری کسی نمیاد واسه کاسبی .....یا به نرخ روز عقد بعلاوه نرخ تورم سالیانه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
سلام این نظرشما رو پسندیدم عالی بود ضمنا من یه سئوال دارم ارامنه که مسلمان نیستن بنده خداها اصلا مهریه هم ندارن طلاق ودریافت هم بین انها اصلا رواج نداره خانمهاشون مثل ادم دارن زندگی میکنن اصلا تو فکر مهریه وغیره هم نیستن ایا اونا ادم نیستن پس نتیجه میگیریم که ما به اصطلاح مسلمانها ذات وفطرت درونی مان خرابه دلمون خوشه مسلمان هستیم بخدا اگر راهی داشت و قبول میکردن من به شخصه زن مسیحی میگرفتم و دور زنای مسلمان رو خط قرمز میکشیدم
محمود
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
5
10
مهریه فقط مبلغ نقدی تا ۵۰ میلیون اونم به اقساط یا به نرخ روز عقد ...هر کاری کنن کلاه برداری شده ...ما به قانون گذاران که سود خودشون رو برای هر قانونی که بخوان تصویب کنن حساب میکنن اعتمادی نداریم
محمود
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
0
15
مهریه فقط به نرخ روز عقد وگرنه هیچ کاری نمیتونه مشکل گرفتاران مهریه رو حل کنه چه بسا به نفع بیشتر و بدتر خانمها میشود ....ای خدای متعال از تو کمک میخاهیم از مسعولان امیدی نداریم ....خداوندا به یاری ما برس
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
میگه انگار قانون ما رو مرد ها نوشتن نه عزیزم سوال من اینه مگه مرد بدهکار زنه که باید موقع طلاق یا اصلا قبلش تعهد پرداخت سکه به زن داشته باشه؟ مگه زن بخواد طلاق بده مرد رو باید سکه به مرد بده که برعکسش هست؟ قوانینی مثل مهریه یا نفقه برای زمانی بود که زن ها کار نمیکردن نه الان که کار میکنن
گرفتار مهریه
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
2
مهریه باید مبلغی باشد که مرد بتونه پرداخت کنه
نه اینکه به خاک سیاه بشینه و یا روانه ی زندان بشه
الان قیمت سکه نجومی بالا رفته خیلی گران شده
من سال ۹۰ عقد کردم اون موقع قیمت سکه زیر یک میلیون تومان بود الان ۱۳ برابر شده
خب آیا حقوق کارمند هم ۱۳ برابر شده
آیا درآمد ها هم ۱۳ برابر شده
باید شرایط اقتصادی روز ازدواج در نظر گرفته بشه یعنی مرد باید بار تورم و گرانی رو هم به دوش بکشه
الان با بالا رفتن نجومی قیمت سکه زنها وسوسه شدند که مهریه رو اجرا بزارن کما اینکه آمار دادگاهای خانواده هم اینو نشون میده
امیرعلی
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
پدرجان،کاسبی راه انداختی،بایددرزمان طلاق،ازتاریخ عقد هرچی اموال دارنداعم ازمنقول وغیرمنقول،نصف شودتقسیم به دو والسلام،
هفیزلا
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
3
الان قانون مرد را تا ۱۱۰ سکه ملزم کرده البته در صورتی که اموال بیشتری نداشته باشه
آقایان نمایندگان مجلس خواهران نماینده مجلس
قضات شریف
شما را به خدا شما را به قران منطقی باشید
۱۱۰ سکه الان قیمتش یک میلیارد و سیصد میلیون تومان است مگر حقوق یک کارمند در ایران چقدره؟؟؟
مگر حقوق یک کارگر در ایران چقدره ؟؟؟؟
مگر حقوق یک معلم در ایران چقدره ؟؟؟
آقا وضع اقتصادی و دارایی مرد رو در نظر بگیرید مردها هم حق حیات دارند
ازدواج کردند جرم که نکردند
م .ا
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
1
0
با همین مهریه و زندان نداشتن است که مردها با کلی خیانت و می گویند می توانید ثابت کنید خودشان را راحت ووفقط در این بین بچه اسیرند
Omid
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
اگر زنی زیر یک سال طلاق گرفت اصلا مهریه ندهید و به ازای هرسال زندگی مشترک می تواند از یک سال تامین زندگی توسط آقا بهرمند شود.من زنم ۸ روز زندگی کرد نه ۸ ماه و رفت شروع به کلاهبرداری از من توسط قانون کرد.
امیر
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
2
0
مهریه حق زنه و هیچ زنی برای کاسبی ازدواج نمیکنه الان به زنان این سرزمین واقعا ظلم میشه باید بسوزن و بسازن
قربان
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
2
گفتیدمردبایدخودش سبک سنگین کند ما همین کار کردیم ازدواج نکردیم شد۵۰سال
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
1
0
مهریه در کشور ما اصلا قابل قبول نیست همیشه فقط شعار میدن که مهریه حق هر زنی هستش ولی همش دروغی بیش نیست من ا گر فرزندی داشته باشم اصلا دوست ندارم بزارم ازداوج کنه چون زن در کشور ما ارزش یه خدمتکار رو هم نداره حالم بهم میخوره از این قانون های الکی
حامد
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
اول اینکه قوه قضاییه میگه زن اگر فراتر از خیانت هم انجام بده مهریه بهش تعلق میگیرد یعنی ما زن بگیریم مال مردم هم بشه مهریه و سکه هم بهش بدهیم؟!؟!! دوم اینکه مرد طبق همان تاریخ و روز عقد برا مهریه موافقت کرده پس باید مبنا طبق همان تاریخ و روز مهریه و سکه محاسبه شود.سوم اینکه زنی که دوران عقد مهریش را اجرا گذاشته نباید مهریه بهش تعلق بگیرد چون هنوز زندگی نکرده.چهارم اینکه مهریه هدیه هست نه اجبار و اهرم فشار به مرد.
فرهنگی
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
2
هروقت خانمی بخواد از همسرش جدا بشه دارای حق و حقوقی است
خب یک نفر ممکنه ۲۰ سال زندگی کرده
یک نفر همون دوره عقد به هم زده
به نظر من باید حق و حقوق به اندازه ی سالها و روزهایی باشه که زن در زدگی مرد بوده
و یک حد و حق مشخص در نظر گرفته شود.
نه اینکه همه ی شرط ها رو برای مرد بزارن و اونو به خاک سیاه بنشونند
فرهاد ریاحی پور
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
کشورهای دیگه چیکار میکنن چون مهریه ندارن زندگی نمیکنن
مگه قبلش که خونه پدرشون زندگی میکنن باباشون مهریه میده بهشون
همین قدر که با این مخارج یک مردی زندگی میتونه خرج بده باید ممنونشم باشن کجای دنیا 1نفر کار میکنه 5نفر میخورن تو همه جای دنیا زن و مرد با هم کار میکنن بچه ها هم از 18سالگی کار میکنن تو ایران زن کار نمیکنه بچه ها هم تا 30سالگی ازدواج نمیکنن خرجشون با باباس ازدواجم بکنن با باباس یعنی عملا بابا عمری به واسطه زن گرفتن حمال خانوادش میشه
ناشناس
United States of America
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
مثل کشورهای مدنی مهریه نباید وجود داشته باشد. همه حقوق زن و مرد در همه حوزه های اجتماعی اقتصادی و فردی باید یکسان سازی شود. زن و مرد هر آنچه که در طول زندگی مشترک بدست میاورند باید هنگام طلاق نصف کنند. و بعد از طلاق نفقه زن تا آخر عمرش بر عهده مرد باید باشد مگر اینکه زن دوباره ازدواج کند یا کار پیدا کند.
سمیه
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
1
0
واقعا باید تاسف خورد به حال قانونی که این همه ظلم در حق زنان میشه به قول معروف این قانون مزخرف را مردان نوشته اند و باز طرفدار مردان است متاسفانه مردان هنگامی که تصمیم به جدایی می‌شوند تمام دارای هایشان را به اسم خواهر یا مادر یا حتی پدرشان میکنند تا دادگاه در بررسی اموال نتیجه بگیرد که مرد اموالی ندارد و باید مهریه قسطی یا کلا زن از خیر مهریه بگذرد و وقتی ادعای مسلمانی دارند پس وظیفه مرد اینه که زن را ساپورت کند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
کدام قوه مسئول است ؟
لیلا
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
این سنت غلط مهریه تو ایران هستش که جوانها مجبورن موقع عقد مهریه رو به گردن بگیرن .کدوم خانواده ی دختری هستش که بدون مهریه راضی به ازدواج دخترش میشه ?متاسفانه مهریه ماهیت و هدف اصلی ازدواج رو که تشکیل زندگی هستش برده به سمت تجارت و دادو ستد سکه !!!!به جای مهریه و سکه ی خانه خراب کن, هزارتا حق و حقوق مدنی هستش که میشه برای خانمها لحاظ کرد .موقع طلاق اموال بدست آمده در طول زندگی مشترک به طور مساوی بین زوجین تقسیم بشه تا جوانها دیگه برای دادن و گرفتن سکه عمرشون تو دادگاه تلف نشه .اینطوری دیگه حق یه خانم با چند سال زندگی مشترک از بین نمیره و جلوی شیادی اون سری از خانمها که ۲ روز بعد عقد به خاطر مهریه ,مرد بیچاره رو میکنن تو زندان گرفته میشه .سنت مهریه به درد زمان پیامبر میخورد نه الان که خانمی به خاطر انتقاد شوهرش از آرایش و لباسش ,چند ماه بعد عقد برای اذیت شوهرش ,مهریشو اجرا میزاره و ارث پدری شوهرشو توقیف میکنه .مطمعن باشید مهریه نه تنها تضمینی برای استحکام زندگی مشترک نیست بلکه ابزاری شده برای لجبازی زوجین .مردی اگه بخواد زندگی کنه ,کل دنیارو به پای خانمش میریزه و اگه خانم هم بخواد تا آخر عمرش تحت هر شرایطی زندگیشو حفظ میکنه .مسئولان محترم اینقد دست دست نکنید و هر چه زودتر فکری به حال محکومان مهریه بکنید. زندان جای جوان ۲۰ ,۳۰ ساله نیست .خیلی از جوانهایی که به خاطر مهریه میفتن زندان به خاطر ناامیدی از زندگی تو زندان معتاد میشن .خیلی از جوانها به خاطر مهریه اقدام به خودکشی میکنن .الان خیلی از جوانها با حقوق ۲ تومن ,به زور میتونن خوردو و خوراک خودشونو تامین کنن ,از کجا بیارن سکه ی ۱۲ تومنی بدن ??? به خاطر رسم و رسوم و قوانین غلط نه تنها ۲ تا جوان بلکه ۲ تا خانواده و بچه های اونها هم دچار مشکل میشن .الان جوانهای ۳۰ ,۴۰ ساله ,از ترس مهریه و سکه کلا قید ازدواج رو زدن .مسئولان محترم لطفا با حساب و کتاب جیب خودتون و از دیدگاه خودتون قانون وضع نکنید .قوانینی صادر کنید که مشکل اکثریت جامعه رو بتونه حل کنه .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
اخه زنی که ۱۱۰ تا سکه گرفته دیگه دنبال چیه این زن نیست زالو حساب میشه چطور ازوپا همه چیش خوبه ولی قانون مهریش بده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
رفع معضل مهریه خیلی راحت است اگر مسئولین کمی عقلانیت و آینده نگری داشته باشند. سقف 50 سکه آن هم اقساطی بدون زندانی برای مرد. اگر ازدواج مرد خلافکاری است، زن هم خلافکار است.پس چرا فقط مرد باید تاوان پس بدهد.
مهران عربانی
Japan
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
جرم من ازدواجه، زندان چرامجازه؟؟
امین
Germany
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
به نظر من مهریه حق زن هست مرد بایست زمان ازدواج همه چیز رو میسنجید
و اگر زنی مهریش زیاده خوب نگیریدش چیزی که زیاده کیس ازدواج
اگر طرفین عاشق هم باشند به همدیگه حق طلاق میدهند
و تگر برای ثبات ازدواج مهریه رو زیاد میکنند سخت در اشتباهند
زجر کشیده
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
بابا یه کم به احادیث و سیره نبوی برگردیم این بزرگان مهریه را بعنوان هبه در نظر گرفتند مقصودشان مهریه سنگین و تجارت با مهریه نبود قوانین ما هم باید به موازات این باشه ،به خدا مهریه سنگین باعث از هم گسیختگی خانواده ها شده و باعث شده که زنا هیچ اهمیتی به مرد خونه ندن .
مهدی
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
سلام مهریه برای بعضی از خانمها پشتوانه زندگی نیست .بلکه پشتوانه ای برای داشتن رابطه نامشروع میباشد .تا مرد جرعت حرف زدن نداشته باشه وخودشو به بیغیرتی بزنه .چون قدرت پرداخت مهریه نداره
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
هیچ مردی ! حتّی بی غیرتش زن خوب و با نجابت و اصالت را حاظر نمی شود طلاق دهد ، البته عکس این قضیّه هم صادق است چه بسا تعداد زیادی از طلاقهای امروزی حاصل همین مهریه های بالاست که بعظی دختر خانمها مهارت و شئون و شعور زندگی را یاد نگرفته وارد زندگی یه مردی می شوند و به پشتوانه ای مهریه زیاد که بر ذمّه مردشان گذاشته اند و با بلند پروازیها و
و عدم قبول واقعیتهای زندگی که ترکیبی از خوشی و تلخیهاست از قبول مسئولیتها عاجز می مانند و یا شانه خالی می کنند و یا انتظاری که از زوج خود داشته اند به نظرشان خوشایند نمی آید چرا که خاطرات دوران مجرّدیشان را وصف العیش و نصف العیش و مزمزه می کنند و مواردی از این دست که باعث به هم خوردن آرامش خانواده و بروز اختلافات و کشمکشها و باز شدن پای دخالت اطرافیان و گاها" دوستان و بعضا" شیاطین به این رابطه شده و به جهت بی عدالتیهای موجود در دادگاه ها و حضور بعضی اشخاص فرصت طلب بر طبل جنگ و جدایی کوفته میشود ، البته این عدّه غیر از زوجه هایی است که به صورت حرفه ای در پی دوشیدن دیگران و ثروت اندوزی هستند ، اگر درست نگاه کنیم دینی که بر ذمّه مرد گزاشته شده شامل ( مهریه + نصف دارایی+ اجرت المثل + نفقه +حق شیر +شیربها+خرید طلاجات + هدایا +کمک به تهیه جهیزیه + آبرو و حیثیت مرد و خانواده اش که به واسطه همین وصلت در گرو رفتار و کردار زن قرار می گیرد ...) در مقابل تنها اختیاری که به مرد یعنی دور از محضر حمّال خانواده گذاشته شده حقّ طلاق (بعضا" حتی این حق هم به عهده زن گذاشته می شود) و نصف دارایی است که بایستی با آنچه بدست می آورد البته اگر شغلی و کسبی داشته باشد و از کشمکش زن و دادگاه و بلند پروازیهای زوجه فراغت حاصل کند باید همه تعهدات فوق الذکر را نسبت به زن در مواقع لزوم اداء کند و علاوه بر آن در جامعه سر بلند کند و خانه تهیه کند و برای مدرسه و دانشگاه و بیماری و مراسمات و پوشاک و غذا و مسافرت و زیارت و ازدواج فرزندان و مرگ خودش فکری بکند و تازه در آخر سر نیز ارث و میراثی باقی بگذارد ، شما قضاوت کنید این حمّال به ظاهر مرد خانه چه سهمی از این زندگی دارد اگر زن با جان و دل او را یاری نکند و آرامش ندهد . در اسلام و قرآن مهریه هدیه ای است از جانب مرد به زن ، شما انصاف به خرج دهید کجای این مهریه ها به هدیه شباهت دارد ؟ البته مردیکه شرایط تشکیل زندگی را از نظر معنوی و مادی و عقلی و جسمی ندارد باید ازدواج نکند و اینکه چگونه خود را ارضا و تخلیه کند مسئولیتش بر عهده حکومت است .
حسین
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
ان سالی که من ازدواج کردم سکه بود ۳۸۰هزار تومان با تورم سالانه حساب کنن اخه الان سکه در سال۸۵ بوده ۳۸۰تومان الان شده ۱۲میلیون کسی هست جواب بده ایا این خداوکیل حقه کسی جواب میتونه بده حساب کنید به سال ۱۳۸۵ازدواج کردم با تورم ۱۴ سال حساب کنن تا الان انوقت میشه مهریه نه اینکه هر کشوری بیشعوری ایران را تحریم کرد جوانها نابودگر بشن
احسان
Germany
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
0
1
باسلام قانون مهریه خانمها۔۔۔۔وقتی زنی بعدازچندین سال به شوهرش خیانت میکنه بعداز متوجه شدن شوهر به راحتی مهریه وهمه چی دریافت میکنه این عدالت اسللام را نه خدا میپزیره نه پیامبر درهرصورت تاکاسبی بنام مهریه هست هیچکسی ازدواج نکنه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
1
متاسفانه مهریه باعث اهرم فشار شده حتی در صورتی که زن خیانت هم بکنه شوهرش جرات نداره اعتراضی کنه چون سریع مهریشو میزاره اجرا.از موقعی که سکه گران شده پرونده های مهریه هم زیادتر شده الان دیگه بعضی زنها به طمع گرفتن سکه، همون موقع عقد اقدام به گرفتن مهریه میکنن.
سید امید
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
1
همین امتیازهای اشتباهی که قوه قضاییه به زنها داده شده باعث سو استفاده آنها شده که از این امتیازها بهره برداری کنند چند نمونه رو ذکر میکنم؛1_عندالمطالبه و پرداخت سکه به نرخ روز2_تعلق گرفتن مهریه در صورت خیانت کردن زن3_توقیف کردن سریع اموال و داراییهای مرد.متاسفانه این سه مورد مهم باعث شده بعضی زنها وسوسه بشوند و در بعضی مواقع همان دوران عقد زندگی را رها کنند و برای گرفتن مهریشون راهی دادگاها شوند که پرونده های زیادی از این قبیل رو دست دادگاها تلمبار شده که خود معضل شده.با برداشتن این امتیازهای اشتباه بیشتر مشکلات حل خواهد شد.
متین
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
0
0
کاش هیچوقت ازدواج نمیکردم که بخام مهریه ببندم و الان بدبخت بشم و بخام مهریه بدم. کاش تو این کشوری که به مردانش داره ظلم میشه و به زور زنان با اهرم مهریه زورگویی میکنن و تهدید میکنن به زندان انداختن به دنیا نمیومدم. کاش اصلن تا آخر عمر مجرد میموندم و سمت هیچ دختری نمیرفتم که الان گرفتار شم. همه این کاش ها هست و عمرم رفت. خودمون رو با دستای خودمون بدبخت کردیم چون اطلاعات حقوقی ما سطحش پایین بود نمیدونستیم بایه امضا حکم بدبختیمون رو امضا میکنیم.
ادیب
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
0
0
وقتی مرد عاشق میشه. حاضر هست به خاطر زنش و عشقش هر کاری بکنه .حتی از جانش هم بگذره. به خاطر ناموسش ادم رو بکشه . زن به خاطر مرد حاضر هست چه کاری انجام بده؟ بد اخلاقی و اجرا گذاشتن مهریه . تا حالا دیدید که زنی خود کشی کنه؟؟!!!! . تا حالا چند تا از دوستانم به خاطر بدهی یا مهریه خودشون رو دار زدند !!!! ولی در صورت توافقی حاضرند زندگی کنند !!!! وقتی میبینید مردی مشکل داره چرا بله میگید؟؟؟؟؟ جوابتون رو بدید.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}