اوقات شرعی شیراز در ماه رمضان ۱۴۰۰ + عکس و دانلود اوقات شرعی تبریز در ماه رمضان ۱۴۰۰ + عکس و دانلود اوقات شرعی اصفهان در ماه رمضان ۱۴۰۰ + عکس و دانلود ساعت پخش و تکرار سریال «یاور» رمضان ۱۴۰۰ اعمال شب و روز دوم ماه رمضان حکم روزه‌ مادران در دوران بارداری و شیردهی چیست؟ موسیقی تیتراژ سریال‌های رمضان ۱۴۰۰ را کدام هنرمندان ساخته‌اند؟ پخش سریال «رعد و برق» بهروز افخمی از ۲۶ فروردین هفت‌شهر عشق عطار کجاست؟ استوری داماد علی انصاریان: ۲ماه مقاومت کردم عکس را پخش نکنم + عکس دعوای لفظی مجری شبکه ۲ و مهمان برنامه روی آنتن زنده + فیلم رمضان؛ ماه برکت و رقابت در کار نیک بازخوانی کارنامه مجید مجیدی، به بهانه اکران فیلم «خورشید» | مردی که تقلید نمی‌کند نگاهی به فیلم «زیر نور کم» محمد پرویزی | بیانی روشن با قصه نحیف نگاهی به فیلم «مرد سوم» که از روی داستان گراهام گرین ساخته شده است بررسی ظرفیت‌های غزل عطار در آواز ایرانی در گفتگو با کیوان ساکت، وحید تاج دعای روز اول ماه رمضان + ترجمه، صوت و تفسیر صفحه نخست روزنامه‌های کشور - چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ اوقات شرعی مشهد در ماه رمضان ۱۴۰۰ + عکس و دانلود مراسم عجیب برای ترخیص حسام نواب صفوی از ICU + فیلم
خبر فوری

«۱۰ دقیقه» با قرآن

  • کد خبر: ۶۰۶۰۹
  • ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
«۱۰ دقیقه» با قرآن
جویا جهانبخش - عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی
آن شیوه برنامه ریزی برای استفاده بهتر از فرصت‌ها که با عنوان «قاعده ۱۰ دقیقه» مجال طرح یافت، در زمینه‌های گوناگون استفاده می‌شود و از جمله در بیشتر مأنوس شدن با قرآن کریم و مفاهیم قرآنی.
بسیاری هستند که در درازنای عمر خود یک بار هم محتوای قرآن را مطالعه نکرده اند. شاید برای ادراک ثواب روخوانی قرآن، بخش‌هایی از مصحف شریف یا همه آن را از رو خوانده باشند، که البته عمل ارزشمند و مأجوری نیز هست، اما بیشتر معانی و محتوای قرآن را نخوانده اند. برخی حتی متشرع و دین ورز و اهل شرکت در محافل و مجالس دینی اند، ولی، چون از دشواری فهم دقایق حقایق قرآن هراسیده اند و فهم قرآن را وابسته به مقدماتی بی شمار و دشواریاب گردانیده اند، که پندار بسیار ناصوابی است، یک بار هم ترجمه قرآن را نخوانده اند و این خسرانی است عظیم!‌

می‌توان فقط با ۱۰ دقیقه مطالعه روزانه ترجمه قرآن، در مدتی کوتاه یک دور کامل ترجمه کتاب خدا را با تأمل و تأنی مطالعه کرد و این کاری است که ارج و اجر بسیار دارد.
اگر در هر ۱۰ دقیقه ۱۰ صفحه از کتاب‌های عادی را مطالعه می‌کنیم، دست کم ۲ صفحه از ترجمه قرآن کریم را می‌توانیم با درنگ و تأمل بخوانیم. قرآن کریم، در بیشتر چاپ‌های متعارف آن، اندکی بیش از ۶۰۰ صفحه دارد. با خواندن روزانه ۲ صفحه از ترجمه قرآن، در کمتر از ۱۱ ماه متن کامل ترجمه کتاب خدا را مطالعه کرده ایم. اگر روزی ۱۰ صفحه بخوانیم، تقریبا دوماهه مطالعه ترجمه کل قرآن را به پایان می‌بریم. دریغمان نمی‌آید که دراین باره کوتاهی می‌کنیم؟!

شیخ مشایخ بزرگوار ما، رجالی و محدث عالی مقدار، علامه آیت ا... حاج شیخ محمدتقی شیخ شوشتری رضوان ا... تعالی علیه، در مصاحبه‌ای که به سال ۱۳۶۴ خورشیدی با مجله کیهان فرهنگی کرده است، یکجا درباره یک نسخه خطی قرآن کریم که در اختیار داشته و بر آن حاشیه نوشته است، می‌گوید: «.. این هم قرآن عجیبی است، چیز عجیبی است که اینجا آخرش نوشته است: هذا المصحف الرابع و السبعون من المصاحف التی کتبت ها. یعنی: این قرآن هفتادوچهارمی است که نوشته ام. خیلی از مردم اند که در عمرشان ۷۴ بار قرآن نمی‌خوانند! این کاتب ۷۴ بار قرآن را نوشته، بازهم ننوشته است که دیگر نخواهم نوشت یا دیگر وقت مرگ من است. شاید بعد از این باز هم نوشته باشد. تاریخش هم ۱۰۷۲ قمری است.»

درباب ابوالفوارس حسین بن علی بن حسین دیلمی کاتب، معروف به ابن الخازن، که خطی نیکو داشته و در کتابت در روزگار خویش یکتا بوده و از مشایخ حدیث شریف نیز در شمار است، گفته اند: وی -که ۷۰ سالی بزیست- در عمر خود ۵۰۰ مصحف کامل کتابت کرده است. به راستی توفیقی بزرگ و غبطه برانگیز است! اگر این مرد روزانه در حدود یک جزء کامل از قرآن کریم را کتابت کرده باشد، کتابت یک مصحف را بیش وکم در یک ماه به پایان برده، سالانه ۱۲ مصحف نوشته، در ۱۰ سال ۱۲۰ مصحف کتابت کرده و کتابت ۵۰۰ مصحف چندده سال به درازا کشیده است. حتی با صرف نظر از سعادتی که در نشر قرآن کریم نصیب این مرد کوشا و پویا شده، آن هم در زمانی که صنعت چاپ در میان نبوده است، صرف خواندن دقیق و حوصله مندانه پانصدباره مصحف کامل (که لازمه کتابت مصحف است)، توفیقی است بسیار بسیار بزرگ! ... هنیئًا لأرباب النعیم نعیمهم!
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}