دوازدهمین یادواره شهدای وحدت در مشهد بر‌گزار شد شهردار مشهد: شهر را با نخبگان می‌توان مدیریت کرد خدمت رسانی حداکثری گذری بر وضعیت خانه‌های تاریخی مشهد که هر لحظه بیم فرو‌ریختنشان است روایتی از سرگذشت سالار خانه‌های مشهد در گفتگو با یکی از نوادگان معتمدالحکما صنعت نمایشگاهی کشور آینده‌ای روشن دارد گسترش فرهنگ تفکیک زباله در دستورکار مدیریت شهری مشهد بهره‌گیری از ایده جوانان و مشورت باتجربه‌ها در مدیریت شهر مشهد آمادگی استان برای مقابله با موج ششم کرونا | ممنوعیت حضور کارمندان واکسن نزده از اول آبان سلامت زبان فارسی و مدیریت شهری درباره راهکار‌های توانمندسازی مناطق کم‌برخوردار و حاشیه شهر مشهد به‌عنوان شهر گفتگو معرفی شود کسب‌وکارهای حاشیه شهر مشهد زیر چتر حمایت مدیریت‌شهری رتبه پنجم مشهد در پارک‌های جنگلی، طبیعی و دست کاشت استان خراسان رضوی چند درصد مشهدی‌ها هنوز واکسن نزده‌اند؟ (۲۸ مهر ۱۴۰۰) مشارکت مردمی برای بهسازی بافت وکیل‌آباد مشهد شهروند خبرنگار| طبیعت زیبای روستای آبقد درخراسان رضوی شهردار مشهد: بهترین راه برای ایجاد نشاط و شادابی در جامعه ترویج ورزش است منع تردد شبانه برای افرادی که واکسیناسیون انجام داده اند لغو می‌شود؟
خبر فوری

حوزه فرهنگ؛ پشتیبان پیشرفت اقتصادی مشهد

  • کد خبر: ۸۱۸۹۷
  • ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
حوزه فرهنگ؛ پشتیبان پیشرفت اقتصادی مشهد
ایجاد معاونت فرهنگی در شهرداری‌های مناطق و پس از آن ایجاد این معاونت در ساختار‌های بالادستی و همچنین در حوزه ستادی، مهم‌ترین دستورکار ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد بود.

کوثر عادل ‌ | شهرآرانیوز؛ ایجاد معاونت فرهنگی در شهرداری‌های مناطق و پس از آن ایجاد این معاونت در ساختار‌های بالادستی و همچنین در حوزه ستادی، مهم‌ترین دستورکار ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد در نشست این کمیسیون در این باره گفت: ایجاد معاونت فرهنگی را باید در مناطق شهرداری پیگیری کرد و این موضوع نباید به یک کارشناس منتهی شود. همچنین حضور این بازوی تأثیرگذار در شورای معاونان شهردار می‌تواند در پیشبرد برنامه‌های مناطق کمک کند.

حجت الاسلام حسن منصوریان با اشاره به اینکه کارکرد‌های فرهنگی در شهر باید تقویت شود، افزود: قرار است حوزه فرهنگی در شهرداری ارتقا یابد و توسعه موضوع‌های فرهنگی را دنبال کند. به همین نسبت جایگاه فعالان حوزه فرهنگی نیز باید رشد کند تا این افراد بودجه متناسب با ساختار را دریافت کنند و حرمتشان حفظ شود.

وی ادامه داد: فعالان فرهنگی باید با پستی درخور وارد حوزه فرهنگی شوند و بودجه و توزیع نیروی انسانی نیز براساس این پست‌ها تقسیم شود. منصوریان با اشاره به اینکه زیربنای اقدامات شورای ششم تقویت مسائل فرهنگی است، اظهار کرد: عملیات فرهنگی در این شورا برنامه‌ای تأثیرگذار، گسترده و ساختاری در حوزه شهری است؛ بنابراین باید ابزار، ساختار و امکانات با هم تناسب داشته باشند.

ارتقای جایگاه مدیران فرهنگ سرا‌ها

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این باره گفت: معاونان فرهنگی تبدیل به رئیس اداره شدند و زیرمجموعه معاونت اجرایی قرار گرفتند. بی شک این موضوع با برنامه گسترده شورای ششم در حوزه فرهنگی هم خوانی ندارد. فاطمه سلیمی با بیان اینکه برخی کارشناسان فرهنگی ما در جایگاه حقیقی شان قرار ندارند، افزود: فرهنگ سرا‌ها میدان عملیات فرهنگی ما هستند؛

بنابراین از معاونت برنامه ریزی شهرداری می‌خواهیم که جایگاه مدیران فرهنگ سرا‌ها ارتقا یابد. متأسفانه این موضوع حلقه گم شده‌ای در تشکیلات شهرداری است.

با ایجاد معاونت فرهنگی در مناطق موافقیم

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد نیز در همین باره گفت: اینکه سازمان فرهنگی به معاونت فرهنگی تبدیل شود، با ساختار شهرداری در ارتباط است و به هم اندیشی با سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور نیاز دارد.

آیدا مهربان با بیان اینکه عارضه یابی در حوزه اجرایی بخش فرهنگی در دستورکار است، افزود: این موضوع که در مناطق باید معاونت فرهنگی وجود داشته باشد، پذیرفته است و ما نیز با تحقق آن موافقیم. با این حال، ایجاد این معاونت در حوزه ستادی با نگاه تک بخشی محقق نمی‌شود و کمک‌های شورا و شهرداری برای رایزنی با وزارت کشور ضروری است.

اثرگذاری حوزه فرهنگی در اقتصاد شهر

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد در دستورکار دوم این نشست با عنوان طرح دریافت میزبانی نشست سازمان جهانی گردشگری، گفت: هدف از اجرای این طرح، فعال کردن حوزه سرمایه گذاری و اقتصاد با محوریت این نشست جهانی است.

مجید طهوریان عسکری با بیان اینکه حوزه فرهنگی می‌تواند در اقتصاد شهر تأثیرگذار باشد، افزود: در این راستا شهرداری‌های مناطق هم می‌توانند در بازه زمانی یک ماهه نمایشگاه فرصت‌های سرمایه گذاری خرد در منطقه برگزار کنند تا گلچین و خروجی این نمایشگاه را به نشست جهانی برسانیم. وی با اشاره به اینکه حوزه فرهنگ پشتیبان پیشرفت اقتصادی شهر است، بیان کرد: ما به عنوان یک شهر جهانی باید ثابت کنیم که با پایتخت کشورمان و حتی با هم ردیف‌های بین المللی می‌توانیم رقابت کنیم.

تدوین طرح میان مدت برای محله اسماعیل آباد

منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه در این نشست درباره دیگر دستور کار جلسه مبنی بر تدوین طرح میان مدت برای محله اسماعیل آباد و نیز نظارت بر فعالیت‌های اجرایی در این محله، گفت: شورای شهر به آبادانی مسجد ابوالفضلی در محله اسماعیل آباد کمک می‌کند و در ساخت مسجد نیز مشارکت خواهد کرد.

همچنین سلیمی، عضو هیئت رئیسه شورا در این باره گفت: از مردم این محله می‌خواهیم خودشان در ارائه طرح برای به ثمرنشاندن ۱۰ میلیارد تومان اعتبار محلات حاشیه شهر مشارکت کنند و همچنین با خیران شهریار ارتباط برقرار کنند. ما نیز در کمیته نام گذاری موضوع نام گذاری خیابان‌های این محله را پیگیری کردیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}