کهکشان در دالان داستان

نگاهی به شکل‌گیری و سیر تاریخی «ادبیات علمی تخیلی»

فرشاد جابرزاده
نویسنده ومنتقد

ادبیات از گذشته تا به امروز محملی بوده برای رؤیاپردازی ها و آرزو های بلندپروازانه انسان که بعضا در گذر زمانْ رنگ و بوی واقعیت به خود گرفتند. این رؤیا ها با پیشرفت هایی که بشر در سده نوزدهم در ادامه انقلاب صنعتی و در زمینه های فنی و ابزارآلات کارخانه ها و حمل و نقل به دست آورد، به اوج خود رسیدند. ابعاد زندگی انسان مدرن سراسر زیر سایه پیشرفت های علمی قرار گرفته بود و ادبیات و هنر نیز از این تأثیرها مستثنا نبود. نویسندگان و روشن فکران با این پرسش رو به رو شدند که حال چه اتفاقی قرار است بیفتد. آیا روح انسان زیر چرخ صنعت و دانش له خواهد شد و از او تنها جسمی توخالی باقی خواهد ماند یا این چرخ ها به سود ما خواهند چرخید و انسان را به والاترین درجه های شناخت خواهند رساند؟ داستان گویان شروع به نگارش داستان هایی با درونمایه علمی کردند که قرار بود آینده سیاه یا سفید را برای مخاطبانشان ترسیم کنند. در سده نوزدهم نویسنده ای به نام ژول ورن در فرانسه سر برآورد که پیش گویانه از پرواز با نوعی فضاپیما تا سفر به ژرفای دریا با شکلی از زیردریایی را در رمان های خود آورد. کمی آن سوتر، هربرت جرج وِلْز انگلیسی بر خلاف رقیبش، ورن، با نگاهی بدبینانه به عاقبت بشر، درباره سفر با ماشین زمان، و در جایی دیگر درباره امکان نامرئی شدن انسان و باز راجع به درگیری با مریخی ها نوشت. در سده بیستم، نویسندگانی چون کارِل چاپک از پادآرمانشهرهایی سخن می گفتند که انسان را تهی از معنویت خواهند کرد و گروهی دیگر مثل آیزاک آسیموف آینده روشن تری برای پیشرفت علم می دیدند، هرچند گروه اول معمولا بیش از گروه دوم مورد توجه دوستداران ادبیات قرار می گرفتند .

 

ژانری به قدمت تاریخ!
آیزاک آسیموف (1920–1992) در توصیف ادبیات علمی تخیلی می گوید: «داستان علمی تخیلی را می توان شاخه ای از ادبیات دانست که به واکنش انسان در برابر تغییرات علم و فناوری می پردازد.» برخی از این ژانر به عنوان شاخه ای جدید در ادبیات یاد می کنند که عمر چندانی ندارد، اما این باور دقیق نیست. ژانر علمی تخیلی، که آن را باید از شاخه های ادبیات گمانه زن به حساب آورد -که در شماره های پیش، به یکی از شاخه های دیگر آن موسوم به ادبیات وحشت پرداختیم- تاریخچه ای طولانی و مفصل می تواند داشته باشد. در واقع، با نگاهی آسان گیر، می توان پیدایش این ژانر را تا نخستین پیشرفت های انسان در دنیای کهن و قصه گویی اقوامی چون سومری ها و رومی ها و یونانیان باستان عقب برد: داستان ها و متون کهنی مانند افسانه گیلگَمِش، بیوولف، نمایشنامه های آریستوفان و اوید و ... . البته این ادعا با پیش فرضی که امروزه از این ژانر در ذهن ما وجود دارد، هم خوانی ندارد اما کافی است تخیل فوق العاده آن افسانه ها را از سویی و دغدغه های شبه علمی برخی را از سوی دیگر در نظر بگیریم. برای نمونه، دغدغه جاودانگی و بی مرگی در افسانه گیلگمش که می توان آن را با دغدغه دانش برای مقابله با مرگ در طول اعصار مقایسه کرد.


باز هم هزار و یک شب
همچون داستان های جنایی که در هشتمین شماره هزاردستان به آن پرداختیم، ردپای شهرزاد قصه گو و «هزار و یک شب» در این ژانر نیز به چشم می خورد. شاید واضح ترین داستان این کتاب کهن که ما را کم و بیش به یاد آتلانتیس و شخصیت آکوامن می اندازد، قصه «عبدا... ماهیگیر و عبدا... مردماهی» باشد. در این داستان شخصیت اصلی توانایی تنفس زیر آب را به دست می آورد و به اعماق دریا می رود، جایی که جامعه ای دریایی با ریزه کاری های خاص خود بنا شده است.
بسیاری از دیگر قصه های ادبیات کهن دنیا نیز تا اندازه ای به مسائلی از قبیل دانش و فناوری اشاره دارند، اما تفاوت اصلی آن ها با آنچه امروز به ادبیات علمی تخیلی شناخته می شود، در رویکردشان به مقوله داستان است. بیشتر آن آثار از لحاظ نوع سازه ها و باورپذیری و دغدغه های انسانی، داستان به مفهوم امروزی محسوب نمی شوند یا از لحاظ غنای ادبی، سطح بالایی ندارند. برای نمونه، قصه های هزار و یک شب را نمی توان از لحاظ پیچیدگی و پرداخت با آثار نویسندگان عصر طلایی این ادبیات نظیر فیلیپ کی. دیک (1982-1928) مقایسه کرد . آن نوشته های کهن صرفا جنبه سرگرمی دارند و از طرفی سنگ بنایی هستند برای اتفاقاتی که قرن ها بعد و با ظهور مری شِلی (1797 –1851)، اچ. جی. ولز (1946-1866) و ژول ورن (1905-1828) رخ می دهند.


پدیدار شدن دانشمند دیوانه
در سده های هفدهم و هجدهم شاهد رویکرد تازه ای به علم هستیم. پیش از آن دوران تاریکی اروپا یا همان قرون وسطی و سپس دوره نوزایی (رنسانس)، پایان یافته باشد و حال، در عصر روشنگری، مردم و روشن فکران بیش از پیش به دانشمندان اهمیت می دهند، مسئله ای که البته باعث اتفاقی بامزه و ابداع یک تیپ شخصیتی می شود که در ادبیات علمی تخیلی امروز به عنوان بن مایه ای تکرار شونده می شناسیم: دانشمند دیوانه!
در عصر نوزایی دانشمندی به نام یوهان گئورگ فاوست در آلمان می زیست. گفته شده که زندگی او و ظهور و سقوطش است که بعدها دستمایه آثار نویسندگانی، از کریستوفر مارلو گرفته تا گوته و توماس مان، شد و بعضی فاوست را نخستین دانشمند دیوانه دنیای ادبیات می دانند. افسانه های زیادی راجع به زندگی فاوست در طول قرن های هفدهم و هجدهم روایت شد که شخصیت دانشمند دیوانه نقش پررنگی در آن ها داشت. طبق این افسانه ها فاوست روح خود را به شیطان می فروشد تا به علم و جایگاه والاتری در جهان مادی دست یابد که این معامله به جنون وی منجر می شود.


قرن نوزدهم، عصری جدید
در سده نوزدهم نیز شاهد حضور دانشمندان دیوانه مانند شخصیت فرانکشتاین در شاهکار مری شلی انگلیسی هستیم که شاید یکی از مشهورترین نمونه های این تیپ در ادبیات علمی تخیلی باشد. او دانشمندی است که با سر هم کردن تکه های کالبد مرده ها و بهره گیری از نیروی الکتریکی، موجودی ترسناک پدید می آورد. شماری از آثار داستانی این قرن به سبب حال و هوای گوتیک، فصل مشترک دو شاخه ادبیات علمی تخیلی و ادبیات وحشت هستند. در هر صورت، در اینجا بحث تفاوت رویکرد هم در میان است. نویسندگانی همچون مری شلی با نگارش داستان گوتیک و هراس آور این باور را به مخاطبشان القا می کردند که از دانش عموما برای اعمالی با نیت شیطانی یا ماورایی استفاده می شود، و نویسندگانی مانند ژول ورن به جنبه های نیک و سودآورش اشاره می کردند. نباید فراموش کرد که در آن عصر و در غیاب رسانه های تصویری، کتاب تأثیر بسزایی در نوع دیدگاه مردم درباره هر مسئله ای داشته و دست روشن فکران برای جریان سازی ضد یک اندیشه یا دفاع از آن بازتر بوده است.


پدران داستان علمی تخیلی
از اچ . جی. ولز در کنار ژول ورن و هوگو گرنسبک (1967-1884)، ناشر نخستین مجله با محتوای داستان های علمی تخیلی، به عنوان پدران آنچه امروز ژانر علمی تخیلی شناخته می شود یاد می کنند . ولز و ورن یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین اختلافات دیدگاهی در تاریخ ادبیات را داشتند و شاید اگر این اختلافات وجود نداشت، هیچ وقت شاهد پویایی و پیشرفت ژانر علمی تخیلی نبودیم. ژول ورن نگاهی رمانتیک و خوش بینانه به علم داشت. تمرکز او در داستان هایش روی مسئله علم بود که باعث ایجاد داستان علمی تخیلی سخت شد. در چنین داستان هایی، نویسنده به برجسته سازی مسائل علمی و فناوری روی می آورد و عمده پیچیدگی های داستان در توصیفات بدیع و نوآورانه او از فناوری خلاصه می شود. اما آثار ولز مملو از ارتباطات انسانی و برخورد آدم ها با فناوری هستند که داستان علمی تخیلی نرم نامیده می شود. در این قصه ها نویسنده آن فضای تخیلی را ساخته است، اما بار اصلی متن روی دوش علوم اجتماعی و اعمال و امور انسان هاست، نه فناوری ها. ادبیات به مرور شاهد تلفیق این دو سبک بوده و عموما آثار مدعی و برترْ حاصل تلفیق دو نوع سخت و نرم این داستان ها هستند.


از زمان غافل نشوید!
ولز در رمانَک درجه یک خود، «ماشین زمان»، یکی از بهترین نمونه های داستان علمی تخیلی را به مخاطبان عرضه می کند. شخصیت اصلی داستان دانشمندی است که به آینده ای نامعلوم سفر می کند و شاهد نبرد میان دو گروه اشرافیان روی زمین و کارگران ساکن در زیر زمین می شود . چنین ایده ای برای ما شاید بسیار ساده بنماید، اما ولز در زمانه خود با تلفیق سیاست و علم و به یاری ابزاری به نام داستان، توانست اثری چندلایه خلق کند که مانند رمان «۱۹۸۴» ارول مشکلات یک جامعه پادآرمان شهری را نمایان می ساخت. این کتاب سبب توجه چشمگیر مردم به مقوله زمان شد و حتی دستگاه یا ماشین زمان که ولز پیش تر در یکی از داستان های کوتاهش هم به آن اشاره کرده بود، مورد استفاده بسیاری از نویسندگان و فیلم سازان در دهه های مختلف پس از انتشار کتاب قرار گرفت.


عصر طلایی
در نیمه دوم سده نوزدهم و آغاز سده بیستم، ادبیات علمی تخیلی مقبولیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرد چنان که می توانیم در برخی از آثار نویسندگانی مثل مارک توین (1910-1835) و ناتانیل هاثورن (1864-1804)، رگه هایی از این ژانر را ببینیم. در اوایل قرن بیستم، نظیر آنچه در ادبیات وحشت و جنایی این سده رخ داد، داستان های علمی تخیلی کم مایه و بازاری بسیاری نوشته شدند. یکی از علت های اصلی رشد توجهات به این ژانر در میان مردم، تأسیس و توسعه مجله «داستان های خارق العاده» به دست هوگو گرنسبک بود که تنها آثار علمی تخیلی را در مجله اش به چاپ می رساند. بسیاری از رمان ها و داستان های عامه پسند این دوران را بعدها سینماگران مورد اقتباس قرار دادند. برای نمونه، می شود فیلم اکسپرسیونیستی و مشهور فریتز لانگ، «متروپولیس»، را ذکر کرد که اقتباسی از رمانی به همین نام و به قلم ته آ فُن هاربو (1888-1954)ی آلمانی بود.
در اروپا کارل چاپک (1890–1938) چک تبار رمان هایی مانند «جنگ با سمندرها» و «کارخانه مطلق سازی» و نمایشنامه «روبات های جهانی رسوم» را نوشت و به این ترتیب، زمینه رواج واژه «روبات» را فراهم کرد. درباره چاپک در شماره پیشین هزاردستان توضیحات بیشتری داده شده است.
در دهه ۱۹۳۰، ویلیام کلایتون (1884-1946) ناشر مجله های عامه پسند، مجله «داستان های گیج کننده علوم اعلا» را منتشر می کند. از طرف دیگر، سه غول ادبیات علمی تخیلی ظهور می کنند: آرتور سی. کلارک (1917-2008) ، آیزاک آسیموف و رابرت هینلین (1988-1907). اما مردی که در پشت صحنه، این عصر طلایی را کارگردانی می کرد، جان دبلیو. کمپل (1971-1910)، ویراستار سرشناس مجله «کلایتون»، بود. کمپل نخستین آثار نویسندگانی را منتشر کرد که به غول های ادبی دوران بدل شدند. او به آن ها برای بهبود داستان هایشان کمک فراوانی رساند. کمپل جمله ای معروف داشت: «برای من مخلوقی بنویس که به خوبی انسان می اندیشد، یا حتی برتر از او می اندیشد، اما شبیه به او نمی اندیشد.» این ویراستار تأثیرگذار به گونه ای، دوباره توجه نویسندگان را به پیچیدگی های فضایی و نوآوری در خلق موجودات و ... متمرکز کرد و اساسا می توان گفت که نقش بسزایی در شکل گیری داستان های علمی تخیلیِ سخت داشت. او حوصله فلسفه بافی نویسندگان را نداشت و دنبال سرگرمی بود، زیرا داستان را در وهله اول رسانه ای می دانست که مخاطب را سرگرم می کند، می ترساند، می خنداند و غافل گیر می کند. با این دیدگاه، قرار نیست حتما با داستانی همراه شویم که جز ملال چیزی ندارد و خبری از اتفاقات جالب و تعلیق نیست. کمپل داستان ها و شخصیت های پرکشش و جذاب می خواست و نه اضافه گویی های فیلسوف مآبانه.


جریان نو و ادبیات علمی تخیلی در عصر حاضر
با موفقیت هایی که نصیب امثال آسیموف و کی دیک شد، نگاه مردم و منتقدان بیش از پیش به ژانر علمی تخیلی معطوف شد. خصوصا که در پی پیشرفت فناوری، فیلم ساز ها نیز دست بازتری برای بازتاب تخیلاتشان و ساخت فیلم هایی در این ژانر داشتند و بسیاری از آثار پرفروش گیشه ها فیلم های علمی تخیلی بودند. کم کم با گذر سده بیستم از نیمه و ظهور پسانوگرایی، نویسندگان بیش از سابق توان گریز از چهارچوب های متعارف را پیدا کردند و همه چیز عصری تازه در ادبیات و سینما را نوید می داد . نویسندگان این عصر با پیشینیان خود فرقی اساسی می کردند. آن ها نگاه تاریک تری به آینده و پیشرفت های انسان داشتند. فضاهای آخرالزمانی، پادآرمان شهرهای تاریک و سیاست های دیکتاتورمحور بن مایه هایی هستند که در آثار امثال جِی. جی. بالارد (1930-2009) و ارسولا کی. له گوئین (1929-2018) می بینیم. برای نمونه، در رمان مشهور بالارد، «برج»، جامعه ای مدرن در آسمان خراشی عظیم زندگی می کنند. از دور همه چیز در این برج خوب و خوش به نظر می رسد، اما وقتی همراه یکی از ساکنان در زندگی انسان های برج کند و کاو می کنیم، شاهد زوال معنوی، فساد اخلاقی و اختلافات طبقاتی آن ها می شویم.
چنین نگاه بدبینانه ای را می توان به خاطر وقایعی مثل جنگ های جهانی و جنگ سرد و ظهور رژیم های دیکتاتوری دوران معاصر دانست که روشن فکران را هرچه بیشتر به پیشرفت صنایعی نظیر اسلحه سازی و ساخت دیگر جنگ افزارها بدبین می کرد. مسائل ایدئولوژیک که به مناقشه های منطقه ای کوچک و بزرگ در سرتاسر دنیا انجامیدند، از دیگر بحران های جهان بود که در «تلماسه»، شاهکار حماسی فرانک هربرت (1986-1920)، جلوه یافته است. هربرت در رمان پرفروشش آینده ای ترسیم می کند که درگیر مشکلات سیاسی متعدد در تمام کهکشان است و شاید بتوان گفت نمونه ای منبسط از وضعیتی است که ما اکنون در سیاره زمین داریم. در نهایت، باید اضافه کرد که ادبیات علمی تخیلی محصول آمال و آرزوهایی است که ما داریم. بسیاری از این آرزو ها و خیال پردازی ها در طول زمان رنگ واقعیت به خود دیدند و بسیاری دیگر شاید در آینده ای دور یا نزدیک رخ دهند. آنچه اهمیت دارد، نگاه ژرف و بدیع نویسندگان به مقوله بی نهایت علم است که امروزه همه را درگیر خود کرده و ادبیات نیز هم چنان به نوعی با آن ارتباط دارد.
Speculative fiction
Beowulf
Aristophanes
Ovid
Atlantis
شهر افسانه ای زیر دریا که مورد توجه نویسندگان بسیاری نظیر توماس مور قرار گرفت و از نخستین نمونه های جامعه آرمانی محسوب می شد.
Aquaman
شخصیت داستانی در کمیک بوک های انتشارات Dc Comics
Philip K. Dick
Mad Scientist
Johann Georg Faust
Hugo Gernsback
جایزه معتبر و ادبی هوگو که هرسال به آثار برتر علمی تخیلی داده می شود در واقع ادای دینی به گرنسبک است.
Hard science fiction
Soft science fiction
Mark Twain
Nathaniel Hawthorne
Thea von Harbou
Robert A. Heinlein
John W. Campbell
Postmodernism
J. G. Ballard
Ursula K. Le Guin

پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} <-- End Google Analytics Code -->