شهرآرانیوز

شهر در سوگ مادر

مشهد هم‌زمان با ایام شهادت حضرت فاطمه‌زهرا (س) غرق در ماتم و عزا شد

امیررضا وثوقی - با نزدیک شدن به روزهای شهادت دخت بزرگوار نبی‌اکرم(ص)، ویژه‌برنامه‌های سوگواری دهه فاطمیه با توجه به شرایط خاص کرونا در شهر، به شکلی متفاوت از سال‌های گذشته اما با همان شور و عظمت همیشگی برگزار خواهد شد. صبح دیروز و در آستانه سالروز شهادت حضرت زهرا(س)، صحن‌ها، رواق‌ها و گنبد حرم مطهر رضوی سیاه‌پوش شد؛ ویژه برنامه‌هایی نیز با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی در حرم منور امام رضا(ع) تا روز شهادت حضرت صدیقه کبری(س) برگزار می‌شود. شهرداری مشهد نیز در کنار سایر دستگاه‌ها فضای شهر را برای برگزاری هرچه‌باشکوه‌تر مراسم سوگواری ایام فاطمیه آماده کرده و آن‌طور که رئیس اداره هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفته، تعداد 3000 آویز ستونی در رنگ‌های سبز و مشکی در شهر و 2000 پارچه بیرقی مشکی در مسیر اتوبوس‌های بی‌آرتی در مناطق ثامن، 1، 3، 4، 8، 9، 11 و 12 نصب خواهد شد. بهزاد چوپانکاره با اشاره به اینکه این‌سیاه‌پوشی تا پایان دی‌ماه ادامه خواهد داشت، افزود: 1000 پارچه بیرقی سردری در مناطق اطراف حرم مطهر رضوی و 4 پرده عریض در پل‌های آزادی، جمهوری اسلامی، حافظ و امام حسین(ع) نصب
می‌شود. همچنین اداره فرهنگی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ویژه‌برنامه‌هایی را به مناسبت دهه فاطمیه و سالگرد شهادت حضرت فاطمه(س) در فرهنگ‌سراها و ادارات فرهنگی و اجتماعی مناطق در نظر گرفته است. براساس این‌گزارش ۱۰ عنوان برنامه ویژه ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) تدارک دیده شده است که بیشتر این‌برنامه‌ها در قالب فضای مجازی و اهدای بسته‌های معیشتی به خانواده‌های کم‌برخوردار خواهد بود. مسابقه کتاب‌خوانی مجازی توسط فرهنگ‌سرای نصرت، ویژه برنامه سوگواری ایام فاطمیه در فضای مجازی همراه با فضاسازی محیطی توسط فرهنگ‌سرای انقلاب اسلامی و ادارات فرهنگی و اجتماعی مناطق سیزده‌گانه برگزار می‌شود. ویژه‌برنامه‌های دهه فاطمیه در فضای مجازی توسط فرهنگ‌سرای امت و الهیه، برنامه «در سوگ یاس» در فرهنگ‌سرای حجاب، «لاله‌های فاطمی» در فرهنگ‌سرای نصرت، «یاس نبی» توسط فرهنگ‌سرای بهرمان و ویژه‌برنامه «سیره فاطمی» در فرهنگ‌سرای انتظار به صورت مجازی برگزارخواهد شد.
به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، بیشتر برنامه‌ها در قالب فضای مجازی و تهیه بسته‌های حمایتی و معیشتی برای خانواده‌های کم‌برخوردار برگزارخواهد شد. در روز شهادت حضرت فاطمه(ع) تعدادی بسته معیشتی در محله گلدیس، واقع در منطقه ۹ میان خانواده‌های کم‌برخوردار آماده و توزیع خواهد شد.


پایگاه‌های فعال اهدای خون مشهد
همچنین طبق اعلام روابط‌عمومی انتقال‌خون خراسان‌رضوی، پایگاه‌های انتقال‌خون امام رضا(ع)، واقع در ابتدای خیابان دانشگاه و تیم سیار مستقر در قاسم‌آباد، فلاحی 16، مسجد چهارده‌معصوم(ع) در روز جمعه 26 دی‌ماه و پایگاه‌های امام رضا(ع) و امید، واقع در خیابان شیرازی، طبقه منهای یک، مجتمع اقامتی تجاری امید و تیم سیار واقع در طلاب بین میثم 9 و 11، مسجد سجادیه در روز یکشنبه 28 دی‌ماه، مصادف با شهادت حضرت زهرا(س)، در نوبت صبح از ساعت 8:30 تا 13 آماده پذیرش داوطلبان اهدای خون خواهند بود.

سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}