رئیس‌جمهور آرژانتین: هواپیمای ونزوئلایی هیچ ارتباطی با سپاه قدس نداشت فرمانده پدافندهوایی ارتش: نوسازی سایت‌های راداری پدافند هوایی با سامانه‌های بومی| فراتر از مرز‌های کشور را رصد می‌کنیم ایران اینترنشنال؛ رسانه آزاد یا پادوی یک سازمان جاسوسی؟ | وقتی منابع آگاه ایران اینترنشنال بُر می‌خورد رئیس جمهور: روابط تجاری ایران و قزاقستان بیش از 50 درصد افزایش یافته است گفت‌و‌گوی تلفنی وزرای خارجه ایران و ترکیه| دعوت چاووش اوغلو از امیرعبداللهیان برای سفر به ترکیه امضای ۹ یادداشت تفاهم و سند همکاری بین ایران و قزاقستان رئیس‌جمهور قزاقستان: ایرانیان می‌تواند به مدت ۱۴ روز بدون روادید به قزاقستان سفر کنند گلایه نماینده مردم مهریز از افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت برخی کالاها| حقوق برخی بازنشستگان تنها برای ۱۰ روز آن‌ها کافی است مالکی: افغانستان برای اداره امور خود نیازمند همگرایی و همراهی همه قومیت‌ها است پرداخت نقدی یارانه‌ها تجربه موفقی نبوده است| ساماندهی یارانه‌ها بدون برنامه مجلس اثرات تورمی دارد استانکزی: ایران و پاکستان مسئولیت اسلامی خود را در قبال افغانستان ادا کرده‌اند خبر خوش مجلس برای کارکنان مشمول قانون کار در دستگاه‌های دولتی| افزایش مجدد حقوق کارکنان در راه است معاون اول دستگاه قضا: سیاست جنایی مشخصی در کشور نداریم| کاهش اطاله دادرسی در دستور کار قوه قضاییه مخبر: هزینه جدیدی برای تهیه دارو به سبد هزینه‌های خانوار اضافه نمی‌شود| تمام افراد فاقد بیمه تحت‌پوشش قرار می‌گیرند افشاگری نماینده بجنورد از ممانعت برخی در صندوق بازنشستگی برای همسان‌سازی حقوق| چه‌ کسانی مانع اجرای رتبه‌بندی معلمان هستند؟ نماینده مردم مشهد: دولت با توجه به تورم و افزایش قیمت‌ها در حقوق بازنشستگان تجدیدنظر کند بررسی «طرح اجاره بهای مسکن» روز سه‌شنبه در مجلس نماینده مردم اردبیل: رئیس‌جمهور هرچه سریع‌تر یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد| دولت فکر کنترل تورم نیست «ساماندهی کارکنان دولت» در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس| آیین‌نامه اجرای رتبه‌بندی معلمان در حال تدوین است
خبر فوری
گزارش نیویورک پست از آینده مبهم ۴۳ هزار افغانستانی همکار آمریکا
نیویورک پست نوشت: اگرچه نزدیک به یکسال از خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان می‌گذرد، اما ۴۳هزار نفر از شهروندان این کشور که با نظامیان آمریکایی همکار بودند به رغم وعده بایدن همچنان منتظر صدور ویزا هستند.

به گزارش شهرآرانیوز؛ نیویورک پست در گزارشی نوشت که در حال حاضر ۴۳هزار نفر از همکاران افغانستانی نیرو‌های آمریکایی که موفق نشده‌اند از افغانستان خارج شوند؛ در این کشور منتظر صدور ویزا هستند، اما به دلیل روند اداری پیچیده امید خود را از دست داده‌اند.

نیویورک پست در یادداشتی به قلم احمدخان، از فعالان حقوق بشر به بررسی مشکلات مهاجران افغان پس از خروج نیرو‌های آمریکا پرداخت و نوشت: چند هفته قبل از تسلط طالبان بر کابل، جوبایدن رئیس جمهور آمریکا خطاب به مردم این کشور گفته بود که شهروندان افغانستانی که در کنار نیرو‌های آمریکا بودند فراموش نخواهند شد و اگر تصمیم به مهاجرت داشتند خانه‌ای در ایالات متحده خواهند داشت و آمریکا همیشه در کنار آن‌ها خواهد بود.

این رسانه آمریکایی در ادامه افزود:، اما وعده رئیس جمهور آمریکا برای افرادی که به عنوان مترجم، فعالان حقوق مدنی و ... که در طی دو دهه در کنار نظامیان آمریکایی بودند، به طور کامل محقق نشده و نزدیک به یکسال پس از خروج نظامیان خارجی از افغانستان ۲۴۰هزار شهروند این کشور منتظر صدور ویزای ویژه مهاجرت برای سفر به آمریکا هستند.

نویسنده با بیان اینکه برای خیلی از مردم داستان افغانستان به پایان رسیده گفت: «در زمانی که در عملیات تخلیه متحدان آمریکا و سوار کردن آن‌ها به هواپیما‌های نظامی حضور داشتیم به این نتیجه رسیدم که ما هزاران نفر از مردم افغانستان را که جان خود را طی دو دهه گذشته برای نیرو‌های ما به خطر انداختند را در افغانستان رها کردیم.»

وی گفت: در ماه سپتامبر برنامه‌ای را برای خروج ۶ نماینده زن را تدوین کردیم، اما همزمان با تلاش برای فراهم کردن مکانی که این نمایندگان را پذیرش کند با فرآیند اداری بسیار پیچیده از سوی آمریکا مواجه شدیم، ولی در نهایت با تلاش بسیاری این افراد را در یونان مستقر کردیم.

نیویورک پست در ادامه نوشت: مقامات آمریکا تنها برای افرادی را که دارای اسناد بوده و خود را در بحبوحه بحران کابل به فرودگاه رساندند اجازه خروج صادر کرده و افرادی که نتوانستند به هر دلیلی در فرودگاه حاضر شوند برای همیشه در افغانستان جا ماندند.

به گزارش این رسانه آمریکایی، در حال حاضر ۳۰۰ نفر از افرادی که به کشور‌های ثالث منتقل شدند به دلیل مشکلات اداری قادر به مهاجرت به آمریکا نبوده و اگر مقامات آمریکا اقدامی در این راستا انجام ندهند این احتمال وجود دارد که روند بررسی مدارک این افراد سال‌ها به طول انجامد.

نیویورک پست افزود: در حال حاضر ۴۳هزار نفر در افغانستان منتظر ویزای مهاجرت بشردوستانه هستند که برای آن‌ها اجازه اقامت، تحصیل و کار موقت در آمریکا را فراهم می‌کند. برای اقامت دائم شرایط این افراد بررسی خواهد شد و دولت آمریکا در حال حاضر تنها برای ۲۷۰ نفر این ویزا را صادر کرده و راه درازی برای بررسی این تعداد از مهاجران وجود دارد.

این رسانه آمریکایی مدعی شد که سیستم اداری آمریکا برای بررسی روند پناهندگی این افراد بسیار ناکارآمد است. این افراد ابتدا باید به یک کشور ثالث مسافرت کرده و به یکی از کنسول‌گر‌های این کشور درخواست خود را ارائه دهند و برای بررسی نیز باید مبلغ ۵۷۵ دلار پرداخت کنند که این روند بسیار کند و پر از ابهام است.

نیویورک پست تاکید کرد: این فرایند، روند بسیاری پیچیده‌ای را برای خروج مهاجران در افغانستان فراهم کرده است.

این رسانه همچنین به عنوان نمونه از این فرآیند پیچیده یک مدیر مدرسه افغان را مثال می‌زند که این فرد در حاضر در پاکستان حضور داشته و با مشکلات مالی و روانی مواجه شده است. این فرد پیش از قدرت گرفتن طالبان با چند گروه مردم نهاد و با حمایت آمریکا برای دختران افغان در مناطق دوردست کلاس درس برگزار می‌کرده است.

این مدیر مدرسه می‌گوید که پس از به قدرت رسیدن طالبان با امید مهاجرت به آمریکا به پاکستان سفر کرده است، اما به دلیل فرآیند اداری طولانی مدت در این کشور مانده و با مشکلات بسیاری مواجه شده است.

پیش از این نیز فاکس نیوز گزارش داده بود که همکاران افغانستانی نیرو‌های آمریکایی که به دنبال تحولات اخیر در افغانستان به کشور ثالث منتقل شدند با گذشت ۸ ماه همچنان منتظر صدور ویزا هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص گفته بود که آن‌ها در حال بررسی صدور گذرنامه برای افرادی هستند که خواهان انتقال به آمریکا می‌باشند.

بر اساس اعلام مقامات آمریکایی، قرار است ویزای ویژه به شهروندان افغان که با نیرو‌های آمریکایی در جنگ این کشور در افغانستان همکاری داشتند اعطا شود.

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در شرایطی است که وضعیت بسیاری از متقاضیان افغان به دلیل طولانی‌شدن فرآیند بررسی صلاحیت آن‌ها مشخص نیست.

احمد خان، نویسنده مقاله نیویورک‌تایمز در این باره نوشت: بسیاری از شهروندان افغان همکار نیرو‌های خارجی پس از به قدرت رسیدن طالبان شانس خروج از افغانستان را نداشته و همچنان در این کشور حضور دارند.

وی افزود: این در حالی است که فرایند انتقال شهروندانی که به کشور‌های ثالث منتقل شدند نیز می‌تواند چندین سال طول بکشد و این افراد در صورت عدم اقدام فوری دولت آمریکا در شرایط بسیار دشواری قرار خواهند داشت.

پیش از این مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که پس از به قدرت رسیدن طالبان، ۲۰۰هزار شهروند خارجی و همکار نیرو‌های خارجی را از این کشور خارج کردند، که اکثر این افراد برای طی کردن مراحل پذیرش به کشور‌های مختلف انتقال داده شدند.

منبع: فارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}