۱۷ دستگاه اتوبوس جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی شهرداری مشهد می‌شود مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی: قفل‌شدن نوسازی تاکسی‌ها به ضرر مردم و محیط زیست است حال و هوای پرشور نمایشگاه بین المللی مشهد در هفته پژوهش | روایت غرفه هایی که میخکوبتان می کند آتش‌سوزی در یکی از هتل‌های مشهد (۱۵ آذر ۱۴۰۱) پاسخ به دردسر‌های شارژ من کارت فرماندار مشهد: تا ۳ سال آینده، مشکل حل نشدنی ویژه‌ای در حاشیه شهر مشهد نخواهیم داشت شهرداری چه دستاورد‌هایی در نمایشگاه پژوهش خراسان رضوی دارد؟ حسابداری؛ زبانِ تجارت، زبانِ زندگی شهروند خبرنگار | نمایی از اولین برف پاییزی مشهد در آذرماه ۱۴۰۱ بهبود مدیریت ترافیک شهر با نصب دوربین‌های جدید نظارتی ارائه ۲۰ عنوان فعالیت نوآورانه خدمات شهری در نمایشگاه دستاورد‌های پژوهش و فناوری شهردار مشهد مقدس: شعبه دوم کارخانه نوآوری در حاشیه شهر افتتاح می‌شود صدور رای قطعی برای ۷۴۷ پرونده از ۱۱۰۰ پرونده ایثارگری در شهرداری مشهد مقدس پایان عملیات احداث و تجهیز پروژه پارکینگ هوشمند هشت آباد شهردار مشهد مقدس: اگر بانوان در صحنه نباشند، کشور دچار مشکل می‌شود
خبر فوری
ویدئو | نگاهی به تاریخچه تشکیل شهرداری در ایران و مشهد | از بلدیه تا شهرداری
درسال ۱۲۶۲ بود که ناصرالدین شاه از فرنگ برگشته به سرش زد که برای پایتخت خود بلدیه تأسیس کند تا اموری همچون روشنایی و نظافت و اداره شهر بر عهده مسئولان آن باشد. اما به دلیل اعتراض بازاریان و مردم نسبت به ساماند‌هی بازار تهران، موفق به این کار نشد و بلدیه را تعطیل کرد.

به گزارش شهرآرانیوز، از این تاریخ هم نیاز به بلدیه و شهرداری چندان حس نمی‌شد و مردم هر شهر طبق آداب و رسوم و اعتقادات شخصی و دینی و بدون مداخله دولت، خدمات شهری را انجام و مشکلات را حل می‌کردند، اما پس از پیروزی مشروطه مشکلات مختلفی در امور شهر در زمینه‌هایی مانند بهداشت شهری و آب رسانی به وجود آمد و موجب شد نمایندگان مجلس در صدد تدوین زمینه‌هایی برای بهداشت شهر‌ها برآیند که منجر به تدوین اولین قانون شهرداری‌ها تحت عنوان قانون بلدیه در ۱۹ خرداد ۱۲۸۶ شد. اولین بلدیه در ایران هم شهرداری تهران بود که با تشکیلات جدید، در همان سال پایه گذاری شد و بعد از آن به مرور در شهر‌های دیگر ایران نیز شهرداری‌ها به وجود آمدند.

شهرداری در ایران یک نهاد عمومی و غیردولتی است که وظیفه آن مدیریت شهر شامل انجام پروژه‌های عمرانی و فرهنگی، حمل و نقل عمومی، مدیریت ترافیک شهری، پاکیزه نگهداشتن معابر، حمل زباله‌های شهری، برقراری نظم و مدیریت ساخت و ساز است که زیر نظر شورای شهر و با مدیریت شهردار اداره می‌شود.

اسناد تاریخی می‌گویند در ۱۳ اسفند سنه ۱۲۸۶، انتخابات انجمن بلدی مشهد برگزار شد و اعضای انجمن طی این جلسه شاهزاده منتصرالملک را به عنوان نخستین رئیس انجمن بلدی مشهد انتخاب کردند. اما دوره ریاست وی بر بلدیه با به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی در سال ۱۲۸۷ شمسی و آغاز دوران موسوم به «استبداد صغیر» چندان به درازا نکشید. اما پس از پایان دوران استبداد صغیر و تشکیل دوباره بلدیه در سال ۱۲۸۸ شمسی در مشهد آغاز به کار کرد.
از آن زمان تا کنون بیش از ۱۰۵ سال زمان می‌گذرد و اینک شهرداری مشهد مقدس، دومین شهرداری کلانشهر‌های ایران به لحاظ وسعت خدمات به شمار می‌رود که علاوه بر خدمت به مجاوران و شهروندان مشهدی، خدمت به زائران امام رضا (ع) را از وظایف اصلی خود می‌داند.
ذکر این تکته هم خالی از لطف نیست که یکی از اقدامات مهم در بلدیه مشهد در سال‌های اولیه خود، انتشار روزنامه‌ای تحت عنوان «بلدالامین» توسط محمد صادق تبریزی در سال ۱۳۲۸ بود که مخصوص انتشار شرح جلسات و تصمیم گیری رجال دولتی بوده است.

 
ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}