سارق کارگاه های منطقه مهرگان مشهد بازداشت شد پیگیری شهرآرانیوز در خصوص دزدی فاضلاب کشف‌رود بیست و چهارمین نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی آغاز به کار کرد نخستین رویداد نظارت بر فضای مجازی خراسان رضوی برگزار شد| شناسایی ۷۴۰ صفحه مجازی متخلف ورزشی ماجرای پلمب دفتر رئیس اتحادیه املاک مشهد چه بود؟ +جزئیات پرداخت بدهی۴۰۶ میلیاردتومانی زندانیان جرائم غیرعمد در مشهد | ۷۳۲ زندانی آزاد شدند سلاجقه: آلودگی هوای خراسان‌ (گرد و غبار) منشا خارجی دارد کلاهبرداری ۵۰۰ میلیون ریالی با ترفند ارسال همراه بانک جعلی سرقت‌های سریالی کابل‌های مخابراتی، تلفن ۲۵ هزار مشترک تلفن ثابت خراسان رضوی را قطع کرد معاون وزیر میراث فرهنگی: لزوم تولید محتوا در حوزه گردشگری مقاومت هیئات مذهبی دانش آموزی، کانون جهاد تبیین اند+ فیلم لزوم جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام برای پیشگیری از گسترش تب کنگو آلودگی هوا بر سلامت روان شهروندان چه تاثیری دارد؟ تامین ۱۰۰ درصدی پودر شیرخشک از منابع داخلی جمع‌آوری ۱۰ هزار تن کمک‌های امدادی برای غزه توسط جمعیت هلال احمر روند تدریجی افزایش دما تا اواسط هفته آینده در خراسان رضوی (۹ آذر ۱۴۰۲) تنبیه مرگبار دختری که غذا نمی‌خورد منجر به قتل وی شد (۹ آذر ۱۴۰۲) مواد غذایی ضد آلودگی هوا را بشناسید مسیر و نقشه مترو پرند - تهران + لیست ایستگاه‌ها و ساعات حرکت اتمام ساخت خط اضطراری انتقال آب هیرمند به سیستان
خبر فوری

چرایی زمان‌بر بودن فرایند فرزندخواندگی

  • کد خبر: ۱۹۵۳۰۱
  • ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
چرایی زمان‌بر بودن فرایند فرزندخواندگی
یکی از شکایت‌هایی که همواره از ناحیه خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی مطرح می‌شود، طولانی و زمان‌بربودن مسیر بهزیستی برای فرزندخواندگی است.

به بهانه هفته‌ای که به نام کودکان نام‌گذاری شده است، نگاهی به موضوع طولانی‌شدن فرایند فرزندخواندگی داشته‌ایم. یکی از شکایت‌هایی که همواره از ناحیه خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی مطرح می‌شود، طولانی و زمان‌بربودن مسیر بهزیستی برای فرزندخواندگی است.

تنهادلیل این موضوع، محدودبودن تعداد فرزندان دارای شرایط برای واگذاری است. بیش از ۹۰ درصد فرزندانی که وارد بهزیستی می‌شوند، بدسرپرست هستند، نه بی‌سرپرست؛ بنابراین تا زمانی که مقام قضایی به این نتیجه برسد که سلب حضانت کند، مدتی طولانی لازم است و مراحل قانونی را می‌طلبد.

اکنون ۱۷۰۰ کودک صفر تا هجده سال در ۹۴ مرکز شبه‌خانواده در استان خراسان‌رضوی زندگی می‌کنند، ولی تعداد فرزندانی که به موجب قانون صلاحیت واگذاری برای فرزندخواندگی را دارند، انگشت‌شمار هستند. خوب است بدانیم هر کودکی که در بهزیستی پذیرش می‌شود، دارای شرایط واگذاری برای فرزندخواندگی نیست.

پس از بررسی‌های دقیق مددکاری و ارزیابی شرایط خانواده زیستی، درصورتی‌که خانواده صلاحیت سرپرستی را نداشته باشد، اقدامات قانونی برای گرفتن اذن قضایی و سلب صلاحیت والدین انجام می‌گیرد و در این صورت کودک دارای شرایط واگذاری برای فرزندخواندگی است. اکنون ۲۵۰ خانواده دارای شرایط متقاضی فرزند پشت نوبت هستند که پرونده‌هایشان نیز تکمیل شده است، اما کودکان قابل واگذاری انگشت‌شمار و بسیار محدودند.

در این میان، تعداد خانواده‌هایی که متقاضی فرزند دختر هستند، بسیار بیشتر از خانواده‌های متقاضی فرزند پسر است. به‌ازای هر فرزند دختر، بین چهارده تا پانزده خانواده متقاضی پشت نوبت هستند. تعداد اندکی از کودکانی که در مراکز نگهداری می‌شوند، امکان واگذاری به فرزندخواندگی را دارند. سیاست بهزیستی خانواده‌گرایی به‌جای مرکزگرایی است و بر پیونددادن کودکان با خانواده‌ها و برخورداری کودکان از نعمت خانواده تأکید دارد.

به‌همین منظور طرح فرزندپذیری میهمان از اسفند ۱۴۰۰ اولین‌بار در کشور به ابتکار و همراهی بهزیستی خراسان‌رضوی و مجتمع شوق زندگی دادسرای عمومی و انقلاب آغاز شد؛ بدین‌صورت که کودکانی که امکان واگذاری برای فرزندخواندگی را ندارند، به‌صورت میهمان به خانواده‌های متقاضی که به‌اصطلاح خانواده‌های فرزندپذیر میهمان نامیده می‌شوند، تا زمانی که امکان بازپیوند کودک با خانواده زیستی‌اش مهیا شود، سپرده می‌شوند.

در فرهنگ ایرانی‌اسلامی ما در گذشته زمانی که خانواده دچار مشکلی می‌شد، فرزند به‌صورت موقت به یکی از بستگان سپرده می‌شد و او به‌صورت موقت و تا زمان مساعدشدن اوضاع خانواده زیستی، سرپرستی کودک را عهده‌دار می‌شد. گفتنی است در نیمه ابتدایی امسال نود کودک به‌عنوان میهمان به خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی میزبان سپرده شدند.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}