قالیباف: نمی‌شود نماینده مردم باشیم و در میان مردم نباشیم/نمی‌خواهیم چوب لای چرخ دولت بگذاریم توئیت ظریف به مناسب پنج‌سالگی برجام سخن‌گوی کمیسیون آموزش مجلس: تلاش برای کشف واکسن کرونا تا آذرماه پس از چین، روسیه هم در سالروز برجام بیانیه صادر کرد ایران به ارسال کمک‌های انسانی برای مقابله با کرونا در یمن ادامه می‌دهد کرونا دوباره آمریکا را تعطیل کرد! کنار گذاشتن هند از پروژه خط آهن بندر چابهار در آستانه توافق با چین تحلیل الاخبار درباره پیام‌های توافق نظامی ایران و سوریه ابلاغ آیین‌نامه بازنشستگی پیش از موعد همسران و فرزندان شاغل شهدا واکنش وزیر نفت به افزایش قیمت گازوئیل: یک دروغ بزرگ است! تشریح راهبرد‌های تقویت بنیه دفاعی وزارت دفاع در کمیسیون امنیت ملی فرمانده کل سپاه: بدخواهان نظام و ملت ایران به شدت علاقه‌مندند ما را بشکنند توصیه موسوی به دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس عارف: برخی حرف‌ها را به‌خاطر کشور، ملت و نظام تحمل می‌کنیم سخنگوی دولت:در سال۹۹ به اندازه ۱۵سال گذشته به بازنشستگان وام بدون ضامن پرداخت می‌شود رضا عسگری، کارمند بازنشسته وزارت دفاع به اتهام «جاسوسی موشکی» اعدام شد ۵۰ درصد املاک دستگاه‌های اجرایی و حکومتی بهره‌وری ندارد رئیس جمهور: اداره کشور با کمترین اتکا به نفت، قدرت‌نمایی ایران در جنگ اقتصادی است سخن‌گوی قوه‌قضائیه: حکم اعدام ۳ اغتشاشگر حوادث آبان‌ماه در دیوان عالی کشور تأیید شد ظریف پس از پایان جلسه در کمیسیون صنایع مجلس: آماده مذاکره نهایی با چینی‌ها هستیم
خبر ویژه
حاجی بابایی جایگاهی برای ریاست مجلس ندارد/قالیباف گزینه مناسب و رأی میرسلیم انگشت‌شمار است
سلیمی نمین معتقد است طیف زیادی از اصولگرایان قالیباف را گزینه مناسب ریاست می‌دانند.

به گزارش شهرآرانیوز، فقط چند روز تا آغاز‌به‌کار مجلس یازدهم باقی مانده است، مجلسی که مدعیان زیادی برای کرسی ریاستش داشت و حالا تا اینجای کار ۳ چهره شناخته شده در وسط میدان هستند؛ قالیباف، حاجی بابایی و میرسلیم. مدعی اصلی اما همچنان قالیباف است. آنچنان که عباس سلیمی نمین، فعال سیاسی اصولگرا و از چهره‌های نزدیک به او، معتقد است طیف زیادی از اصولگرایان قالیباف را گزینه مناسب ریاست می‌دانند.

او تأکید می‌کند رأی میرسلیم انگشت‌شمار است و حاجی بابایی هم جایگاهی برای ریاست مجلس ندارد. سلیمی نمین که با خبرآنلاین گفت‌وگو می‌کرد به افشاگری‌ها و حملات اخیر آقاتهرانی نیز گریزی زد و با تأکید بر اینکه آقاتهرانی چهره سیاسی شناخته شده‌ای نیست، گفت: او نظرهای پخته سیاسی ندارد و حتی کسی تمایلی به حضور او در سرلیستی لیست تهران نداشت.

مشروح گفت‌وگوی عباس سلیمی‌نمین، تحلیلگر سیاسی اصولگرا، را در ادامه بخوانید:

آقای سلیمی نمین! بعد از جلسات اخیر اصولگرایان و کاهش تعداد کاندیداهای ریاست مجلس، بحث دوگانه قالیباف - حاجی بابایی دوباره پررنگ شده است، نگاه و تحلیل شما به جایگاه رأی و توانایی چند کاندیدای باقی‌مانده چیست و شانس کدام را بیشتر می‌دانید؟

آقای حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش و نماینده مجلس بوده است و رزومه و کارنامه مشخصی دارد. از طرفی هم قطعا اصولگرایان خصوصا عناصر دارای نگاه وسیع، از ابتدای انتخابات توجه ویژه‌ای به آقای قالیباف داشتند. قطعا آقای قالیباف فردی است که می‌تواند در ارتباط با قوه مقننه منشأ اثر باشد و دارای کارنامه‌ای است که هر فرد منصف با هر گرایشی به کارآمدی او اذعان دارد.

تلاش احمدی نژاد برای تخریب قالیباف

به همین دلیل برخی افراد که نمی‌خواهند امور کشور در مسیر صحیح خود پیش برود، مثل آقای احمدی نژاد که نمی‌خواهد کارنامه و مدیریت اصولگرایان نمودی داشته باشد، در تلاش است با تکیه به کارنامه مجلس نهم که همه اصولگرایان برای آن تلاش کرده‌اند، آن کارنامه را به نام خودش ثبت کند. به همین دلیل می‌کوشد بیشترین تخریب را نسبت به آقای قالیباف داشته باشد.

تندروهای اصلاح‌طلب دنبال ایجاد بحران در کشورند

از طرفی نیروهای تندروی اصلاح‌طلب هم نمی‌خواهند امور کشور از راه توسعه پیش برود، بلکه می‌کوشند بحران ایجاد کنند. بنابراین هر دو گروه قصد دارند آقای قالیباف را تخریب کنند، ولی خوشبختانه نتوانستند چنین امری را محقق کنند. پس چنین رفتارهایی نشانگر این است که آقای قالیباف می‌تواند منشأ خیر بوده و اثرات مثبتی داشته باشد. دراین‌باره نه‌تنها من، بلکه همه نیروها و جریانات سیاسی که سلایق مختلف دارند، آقای قالیباف را به عنوان یک نیروی توانمند و عنصر شایسته می‌شناسند.

نظرتان درباره کناره‌گیری نیکزاد و شمس‌الدین حسینی از نامزدی ریاست مجلس به نفع حاجی بابایی چیست؟

این اقدام نشان می‌دهد آقای حاجی بابایی جایگاه جدی برای این کرسی ندارد و به دنبال تقویت جایگاه خود است. پس آن‌ها با این کار سعی کرده‌اند جایگاه او را تقویت کنند. ولی اینکه تا چه حد قادر به تقویت جایگاه او شوند، بحث دیگری است. بنابراین طبیعی است کسانی که نمی‌خواهند قالیباف در جایگاهی قرار بگیرد که منشأ اثر باشد، ائتلافاتی بین آن‌ها شکل بگیرد.

شانس آقای میرسلیم را چقدر می‌دانید؟ خصوصا بعد از نشست و برخواست و زمزمه‌های ائتلافش با دو طیف دولتمردان احمدی نژاد و پایداری‌ها؟

اعلام کاندیداتوری آقای میرسلیم در صحن برای ریاست مجلس مسئله مهمی نیست و آقای میرسلیم خیلی محل توجه نیست.حالا آقای میرسلیم خودش را نامزد ریاست کند، شاید به تعداد انگشتان یک دست رأی داشته باشد.

بعد از صحبت‌ها و افشاگری اخیر آقاتهرانی علیه قالیباف، به نظرتان ممکن است فضای تخریب و افشاگری بین نامزدهای ریاست مجلس شکل بگیرد؟ این فضای تخریبی چقدر می‌تواند آسیب زا باشد؟

آقای آقاتهرانی به عنوان یک سیاست‌مدار شناخته شده نیست. فردی است که از نظر سیاسی برجسته نیست و صحبت‌های او خیلی تأثیرگذار و تعیین‌کننده نخواهد بود. قبل از انتخابات درباره آقای قالیباف لیست اصولگرایان اتفاق نظر داشتند که در جایگاه برجسته‌ای قرار بگیرد. این حرف معنا داشت و امروز هم که کارنامه‌ها را بررسی می‌کنیم و منافع عموم را می‌سنجیم، به این نتیجه می‌رسیم که قالیباف چه مدنظر آقاتهرانی باشد یا نباشد، تأثیر خاصی ندارد و این نظر چیزی را عوض نمی‌کند.

همچنان که در لیست ائتلاف اصولگرایان، آقاتهرانی هم حضور داشت، ولی هیچ کسی علاقه‌مند نبود و دفاعی نکرد که ایشان هم در کنار آقای قالیباف سرلیست باشد و کسی به آن پیشنهاد رأی نداد. بنابراین ضمن احترامی که برای ایشان قائل هستم، آقای آقاتهرانی خیلی نظرهای سیاسی پخته‌ای ندارند.

به نظر می‌رسد رقابت اصلی در کرسی ریاست مجلس و ریاست کمیسیون‌های مهم است، حتی کاندیداهای ریاست که این روزها اسمشان مطرح بود وارد گود رقابت نایب رئیسی مجلس هم نشده‌اند و...

حتما علاقه‌مندی‌هایی هم درباره کرسی‌های نواب رئیسی مجلس وجود دارد و قطعا در‌این‌باره هم بحث شده است، ولی مثل کرسی ریاست مجلس درباره آن خبررسانی نشده است.

منبع: خبرآنلاین 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}