تاریخ برگزاری کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ مشخص شد آمار کرونا در ایران ۱۶ اردیبهشت | فوت ۳۳۸ بیمار جدید و بستری ۲۴۴۱ بیمار دیگر رشد ۳۴ درصدی اهدای خون در شب‌های احیا در خراسان رضوی زمان واریز حقوق اردیبهشت‌ بازنشستگان تأمین اجتماعی | پرداخت مابه‌التفاوت افزایش حقوق چرا با وجود داشتن علائم، آزمایش کرونای بعضی‌ها منفی می‌شود؟ | آیا حساسیت فصلی هم کروناست؟ راز قتل هولناک دو زن تنها در مشهد با دستگیری قاتل فاش شد + عکس و جزئیات آخرین آمار کرونا در جهان ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ نحوه دریافت واکسن کرونا برای ایرانیان فاقد کارت ملی + جزئیات عملیات پلیس خراسان رضوی دست قاچاقچیان و سارقان سریالی را رو کرد لحظه خودکشی دختر جوان در میدان شهدای محراب یزد + فیلم علت تست‌ منفی کاذب | اگر علائم کرونا دارید، تست منفی را جدی بگیرید! بستری‌های کرونایی خراسان رضوی روی نمودار نزولی دارو‌های اوتیسم هم نایاب شد ماجرای ویدئوی کتک‌خوردن گورخر آفریقایی و تلف‌شدنش چیست؟ جزئیات افزایش ۵۰ و ۱۰۰ درصدی حقوق بازنشستگان در احکام ۱۴۰۰ مردی هر دو زنش را به‌خاطر عضویت در اینستاگرام طلاق داد! جدول پخش برنامه‌های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت هشدار پلیس درباره اطلاعات کد کارت ماشین
خبر فوری
روایتی از تزریق واکسن کرونا به بیش از ۸۰ ساله‌ها | ایمن سازی سالمندی
مدت هاست نوه هایشان را ندیده اند. دختر و پسرشان را هم فقط برای خرید‌های خانه و دیدار چندلحظه‌ای از فاصله دور و از پشت ماسک دیده اند. کرونا دلخوشی همان دورهمی‌های روز‌های جمعه بچه‌ها یا عیددیدنی هرسال را هم از آن‌ها گرفت تا در چهاردیواری خانه شان تنها روز را شب کنند و دست به دعا بردارند برای ریشه کنی بیماری و رهایی از تنهایی شان.
تکتم جاوید | شهرآرانیوز؛ مدت هاست نوه هایشان را ندیده اند. دختر و پسرشان را هم فقط برای خرید‌های خانه و دیدار چندلحظه‌ای از فاصله دور و از پشت ماسک دیده اند. کرونا دلخوشی همان دورهمی‌های روز‌های جمعه بچه‌ها یا عیددیدنی هرسال را هم از آن‌ها گرفت تا در چهاردیواری خانه شان تنها روز را شب کنند و دست به دعا بردارند برای ریشه کنی بیماری و رهایی از تنهایی شان.

حالا پس از چندماه از کشف واکسن و آغاز تزریق آن، نوبت به همین سالمندان رسیده است. آن‌ها که بیشتر از ۸۰ سال سن دارند در اولویت دوم واکسیناسیون هستند و بعد از آن‌ها سنین ۷۵ تا ۸۰ سال و این روند ادامه دارد تا گروه‌های سنی دیگر. واکسیناسیون سالمندان روز سه شنبه هفته گذشته در مراسمی نمادین با تزریق به ۳۰ نفر به طور رسمی در سه مرکز جامع خدمات سلامت آغاز شد و قرار است ۶۱ هزار سالمند تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد واکسینه شوند.


بچه هایم مرا به زور آوردند

مرکز جامع سلامت اباعبدا... الحسین (ع) زیرمجموعه مرکز بهداشت شماره یک شهرستان مشهد است و از ابتدای صبح پررفت وآمد. خودرو‌های زیادی مقابل ورودی پارک شده اند و از هرکدام یک سالمند به کمک فرزندش یا با عصا و واکر وارد حیاط بزرگ آن می‌شود. یکی از آن‌ها پیرزنی با پشتی خمیده است که پسر و دخترش دستش را گرفته اند و به سختی راه می‌رود. درحال خارج شدن از مرکز هستند که می‌شنوم دخترش می‌گوید: ببین همه واکسن زدند. دیدی درد نداشت؛ و وقتی سؤال می‌کنم، معلوم می‌شود بچه‌ها او را به زور برای تزریق آورده اند. پیرزن ۸۹ سال دارد و دنباله حرف‌های دخترش را می‌گیرد؛ «من از بچگی از آمپول می‌ترسیدم و همیشه از دکتررفتن فراری بودم؛ حالا سر پیری، بچه هایم مرا به زور آورده اند اینجا. گفتم کرونا بگیریم و بمیرم بهتر است، ولی حریفشان نشدم.»

بچه هایش درحالی که می‌خندند، دلداری اش می‌دهند و او را سوار خودرو می‌کنند، اما پیرزن همچنان زیرلب غرولند می‌کند. دخترش می‌گوید: از همین حالا نگران دوز دوم هستیم که با چه بهانه‌ای بیاوریمش.
حیاط مرکز که ظاهرا تازه بهره برداری شده، بزرگ است و سکو‌هایی برای نشستن سالمندان دارد؛ به همین دلیل ازدحامی در مقابل ورودی یا داخل سالن دیده‌ نمی‌شود و تعداد مشخصی که نوبتشان شده، وارد سالن می‌شوند و در مدت کوتاهی خارج می‌شوند. فردی که در حال مهرزدن برگه‌های واکسن و آماده سازی است، می‌گوید: دیروز اینجا خیلی شلوغ بود. ۳۵۰ سالمند را واکسن زدیم. امروز هم باوجودی که یک ساعت گذشته است، نزدیک به ۱۰۰ نفر واکسینه شده اند.


ما زندانی ۱۴ ماهه خانه خودمان هستیم

پیرمرد با عصا راه می‌رود و خودش را به سکو می‌رساند و می‌نشنید و همسرش که کمی جوان‌تر از اوست، ایستاده. زن هفتا د و دوساله است و شوهرش هشتادو پنج ساله. پیرمرد یک بار سکته کرده است و مشکل قلبی هم دارد. روز جمعه از مرکز بهداشت با آن‌ها تماس گرفته اند که برای تزریق واکسن بیایند. پیرمرد خودش را محمدحسین بابایی معرفی می‌کند. خوشحال است که کرونا نگرفته، اما با غصه می‌گوید: ما زندانی ۱۴ ماهه خانه خودمان هستیم. خدا را شکر می‌کنیم که واکسن آمد و لااقل هفته‌ای یک بار بچه هایمان را بدون ترس و لرز می‌بینیم.

پسرش باید حدود پنجاه ساله باشد. زیر شانه‌های پدرش را که واکسن زده، گرفته است و از در بیرون می‌برد. هنوز آستین دست چپ پیرمرد بالاست. می‌گوید: من پرونده ندارم و کسی هم به ما زنگ نزده. خودمان شنیدیم واکسن می‌زنند، آمدیم.
راضیه بذرافشان سالمند دیگری است با ۸۲ سال سن. روی یکی از صندلی‌های داخل سالن نشسته و منتظر نوبت است.

برای آن‌ها پیامکی آمده که روز و ساعت تزریق واکسن را اعلام کرده است. هم فشار خون دارد هم آرتروز. می‌گوید با زانودرد شدید راه رفتن برایش خیلی سخت است، اما برای سلامتی آمده؛ «در یک سال گذشته سه نفر از اقوام و فامیل جوان و پیرم فوت کردند؛ برای همین از این بیماری خیلی می‌ترسیدم و این یک سال پایم را از در خانه بیرون نگذاشتم. حتی پرستاری را که برای کار‌های خانه می‌آمد، مرخص کردیم تا با خودش بیماری نیاورد و همه این مدت بچه هایم بار مرا کشیدند.»


تزریق واکسن فقط حضوری است

طبقه اول مرکز را مخصوص واکسیناسیون سالمندان قرار داده اند و طبقه بالا بخش رسیدگی به دیگر مراجعان مانند مادران باردار و نوزادان است. دکتر حمیدرضا صراف شیرازی، مسئول مرکز جامع سلامت اباعبدا... الحسین (ع)، تعداد سالمندان مراجعه کننده برای واکسن را در هر روز بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر متغیر می‌داند که با فراخوان مرکز بهداشت یا تماس با منزل آن‌ها به مرکز مراجعه می‌کنند.

وی درباره آن دسته از سالمندانی که پرونده‌ای در مرکز بهداشت ندارد، اضافه می‌کند: هر سالمند بالای ۸۰ سال می‌تواند با ارائه کارت ملی به مرکز مراجعه کند و واکسن بزند و نیاز به تشکیل پرونده نیست. تنها دلایل منع تزریق، داشتن علائم بیماری کرونا یا سابقه حساسیت شدید است.
براساس تقسیم بندی گروه‌ها سالمندان بالای ۸۰ سال تا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت واکسینه خواهند شد و پس از آن به تدریج نوبت گروه‌های سنی دیگر است، اما اگر سالمندی از این گروه جا بماند، می‌تواند در هفته‌های بعد مراجعه کند.

نکته مهم دیگری که دکتر صراف به آن اشاره می‌کند تأکید بر حضور سالمند در مرکز است. او می‌گوید: به دلایل زیادی تزریق واکسن در منزل برای سالمندانی که در خانه بستری هستند، ممکن نیست و حتما افراد باید به مرکز مراجعه کنند. پرسنل ما حتی اجازه تزریق واکسن در خودرو برای سالمندی که نمی‌تواند راه برود را ندارند.
به گفته او از چندنوع واکسن برای تزریق استفاده می‌شود و سالمندان پس از تزریق در صورت داشتن علائم می‌توانند با شماره ۴۰۳۰ تماس بگیرند و پرسنل مرکز وضعیت آنان را پیگیری خواهندکرد.


واکسیناسیون در ۲۳۰ مرکز جامع خدمات سلامت

دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی را تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دارد و از این تعداد ۶۱ هزار سالمند بیش از ۸۰ سال سن دارند. مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد دراین باره می‌گوید: براساس آمار‌ها درحال حاضر از این تعداد ۱۷ هزار نفر دست کم مبتلا به یک بیماری زمینه‌ای هستند؛ از همین رو در دستورالعمل اجرایی واکسیناسیون پیشنهاد می‌شود که افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای سریع‌تر از بقیه واکسن را دریافت کنند.

دکتر محمد احمدیان با اعلام اینکه فراخوان حضور سالمندان از سوی مراکز جامع خدمات سلامت انجام می‌شود، این نکته را هم اضافه می‌کند که واکسیناسیون در ۲۳۰ مرکز جامع خدمات سلامت پاک با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، به صورت رایگان و بدون دریافت هیچ گونه وجهی انجام خواهد شد.
گفتنی است در نخستین محموله واکسن‌های ارسالی، سهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۴۷۰ دوز، دومین محموله ۷۰۰۰ دوز، سومین محموله ۵۳۰۰ دوز و در چهارمین محموله سهم این دانشگاه ۳۳ هزار دوز بوده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}