سرویس‌دهی متروی مشهد تا ساعت ۲ بامداد (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) عملیات امدادونجات آتش‌نشانی مشهد در پی سیلاب روز گذشته | تماس با ۱۲۵ در شنبه پرحادثه مشهد رکورد زد (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳) بازدید میدانی معاون‌اول رئیس‌جمهور از مناطق سیل‌زده مشهد | قدردانی از حضور شبانه‌روزی و خدمت‌رسانی دستگاه‌های دولتی، امدادی و جهادی هوای کلانشهر مشهد امروز «پاک» است (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) تمامی معابر شهری مشهد باز است (۳٠ اردیبهشت ۱۴۰۳) + فیلم پیامد‌های بارندگی بی‌سابقه مشهد در روز شنبه (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳) مشهد بوی میوه می‌دهد خانه فردوسی کجاست؟ | درباره یک خانه تاریخی در روستای پاژ مطالبات مردم تپه سلام، مهدی و شهرک قدس مشهد در طرح شهید اصلانی حفاظت از کمربند سبز برای جلوگیری از تغییر کاربری پیام تسلیت شهردار مشهد در پی جان باختن تعدادی از شهروندان در سیل اخیر قدردانی شهردار مشهد از خادمان شهری پس از بارش سیل‌آسای امروز | شهروندان از تردد غیرضروری خودداری کنند + فیلم گزارش ۳۱ نقطه آبگرفتگی معابر در سطح شهر مشهد طی بارندگی امروز (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳) آیا مدارس مشهد و خراسان رضوی فردا یکشنبه (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) تعطیل است؟ آماده‌باش نیرو‌های خدمات شهری تا بازگشت کامل مشهد به شرایط عادی + فیلم (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳) ۲۲ میلی‌متر بارش در مشهد طی ۳۰ دقیقه (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳) شهردار مشهد مقدس: آب‌گرفتگی سطح شهر در حال کنترل است + فیلم (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳) تاکنون حدود ۵ هزار زائر پیاده وارد مشهد شدند (۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) سرویس‌دهی ویژه مترو مشهد به سمت فرودگاه و راه‌آهن + فیلم (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳) آخرین وضعیت سرخس پس از بارش باران و جاری شدن سیل از زبان فرماندار | خسارت مالی، نامعلوم (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳) پس از باران سیل آسا شهر در آرامش نسبی است| خسارت جانی در سیل مشهد نداشتیم(۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳)
سرخط خبرها

«کوهشار مشهد» چیست و کجاست؟ + عکس و فیلم

  • کد خبر: ۷۳۷۰۰
  • ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۱
  • ۲۱
«کوهشار مشهد» چیست و کجاست؟ + عکس و فیلم
پروژه‌ی کوهشار مشهد یکی از جدیدترین سورپرایزهای شهرداری مشهد برای زائران و مجاوران مشهدی می باشد که امروز تابلو ها و اخبار موجود ( کوهشار سلام به آرامش )، توجه و کنجکاوی مردم را به این پروژه ی زیست محیطی بیشتر بر انگیخته است.

علیرضا ظهیری | شهرآرانیوز؛ در کنار همه رخداد‌های خوبی که در سال‌های اخیر برای ایجاد فضای نشاط و شادمانی در شهر رقم زده شده است و شاهد ایجاد پارک‌های تخصصی و فضای سبز متعدد در جای جای شهر و برای کلان شهر مذهبی مشهد بوده ایم، حالا قرار است شاهد بهره برداری خاص دیگری در مشهد و این بار در جنوب شرقی شهر باشیم و پروژه عظیم آبشار کوهشار با ارتفاع ۱۹۰ متر پذیرای زائران و مجاوران مشهدی باشد.


آن گونه که معاون خدمات شهری شهردار مشهد به خبرنگار ما می‌گوید: آبشار مصنوعی «کوهشار» در ارتفاعات جنوبی مشهد و در یکی از مناطق محروم به عنوان یک پروژه بی نظیر در این کلان شهر در آینده‌ای نزدیک به عنوان یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های شهر برای زائران و مجاوران بارگاه رضوی (ع)، جلوه نمایی خواهد کرد.


کوهشار، با هدف ایجاد محیط زیست مناسب

مهدی یعقوبی با تأکید بر اینکه تحقیقات نشان داده است، اکثر افراد در جایی که آب هست، احساس آرامش می‌کنند و نگاه کردن به آب و گوش کردن به صدای آن، ذهنِ درگیر و مشغول انسان را در یک وضعیت آرام قرار می‌دهد، می‌افزاید: در عرصه‌های کمربند سبز جنوبی مشهد، دره‌های سبز زیبایی وجود دارد، در مطالعات طرح جامع کمربند سبز، تلاش کردیم با ایجاد و تقویت ارتباط بین این دالان‌های طبیعی و فضا‌های سبز شهری، امتداد این رود دره‌ها به داخل شهر کشیده شود و از آنجا که جهت وزش باد‌های بیشتر هم از سمت کمربند سبز جنوبی به داخل شهر است، تلاش ما این بوده است که بتوانیم با دمیدن هوای تمیزتر با رطوبت نسبی بالاتر، به داخل شهر، محیط زیست مناسب تری را برای شهروندان فراهم کنیم.


معاون شهردار مشهد هدف اجرای پروژه کوهشار را ارتباط یکی از رده‌ها در کمربند جنوبی مشهد با فضای زندگی در این کلان شهر بیان می‌کند و ادامه می‌دهد: عملیات ساخت پروژه کوهشار مشهد در ارتفاعات جنوبی این شهر پس از انجام مراحل مطالعاتی با رعایت موضوعات مربوط به مدیریت منابع آبی و با حداقل دست کاری در محیط طبیعی و منطبق با توپوگرافی محل که اشرافیت کاملی بر شهر دارد، در عرصه ۷۸ هکتاری، طراحی و در حداقل زمان ممکن اجرایی شده است.


پروژه‌ای با کاهش هدررفت آب

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های مهم این پروژه مدل چرخشی آب این آبشار است، به گونه‌ای که با چرخش آبی که غیر‌شرب است و از عرصه‌های کمربندجنوبی تأمین می‌شود، تا حد امکان از هدر رفت آن جلوگیری می‌شود، می‌گوید: مسیر‌های رفت وآمد مردم در شیب کوه به صورت طبیعی و منطبق با محیط کوهستانی با پوشش شنی و سایر مسیر‌های با شیب تندتر به صورت پاکوب طراحی و اجرا شده و متناسب با استفاده کوهنوردان به صورت طبیعی توسعه پذیر است.


یعقوبی این را هم اضافه می‌کند که پس از رفع برخی ایرادات و با بهره‌برداری از این پروژه بسیار جذاب و کم نظیر که قطعا در آینده نزدیک به عنوان یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های مشهد مورد استقبال شهروندان و زائران قرار می‌گیرد، آب و عرصه ۱۴ هکتاری متراکم از نظر درختان و فضای سبز در محور پروژه و بقیه عرصه به صورت جنگل کاری روی شیب‌های کمربند سبز جنوبی در دوطرف اجرایی شده است و طراحی آن به نحوی است که برای عموم مردم استفاده پذیر است.


حرکت آب در شیب ۲۵۰ متری

طبق مشخصات فنی اعلام شده، نحوه حرکت آب در این پروژه از خط الرأس تا دریاچه پایینی در ابتدا به صورت آبشار است و آب از خط الرأس به صورت عمودی ریزش می‌کند و همچنین به تعبیه آبراهه، آب در شیب تند به طول بیش از ۲۵۰ متر حرکت می‌کند و در ادامه این آب به استخری به مساحت ۸۰۰ متر مربع و عمق کمتر از یک متر وارد می‌شود.


به گفته معاون شهردار مشهد، در این پروژه رودخانه‌ای به عرض ۴.۵ متر و طول ۳۰۰ متر منطبق با فضای طبیعی منطقه ایجاد شده است و همچنین یک دریاچه با مساحت ۴۲۰۰ مترمربع نیز در ادامه مسیر آب این پروژه طراحی و ساخته شده است.
معاون خدمات شهری شهردار مشهد به پوشش گیاهی کار شده در این پروژه نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: پوشش گیاهی دو طرف رودخانه، با گونه‌های درختچه و بوته‌ای و به ویژه درختان سایه انداز تقویت شده و یک طرف رودخانه، مسیر پلکانی و طرف دیگر شیب راه برای گذر شهروندان پیش بینی شده است؛ همچنین سعی شده است مناظر زیبای منطبق با ویژگی‌های طبیعی منطقه ایجاد شود.


طبق اعلام یعقوبی، مدیریت استفاده از آب در این پروژه با هدف صرفه جویی در مصرف آب، در مقاطع مختلف، مجزا دیده شده است و در ساعات مختلف، بخش‌های خاصی از پروژه می‌تواند فعال باشد. در ساعات گرم روز‌های تابستان که میزان تبخیر در وضعیت حداکثری است، به عنوان نمونه از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ روز‌های تابستان، عمده مسیر آبراهه می‌تواند غیرفعال باشد و به تناسب حضور مردم در ساعات مختلف صبح و عصر، فعال بودن مقاطع جریان آب مدیریت می‌شود.


توسعه شتاب دار بوستان‌ها در حاشیه شهر

وی با اشاره به جایگاه و اهمیت وجود فضای سبز شهری در کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، سلامت جسم و روان شهروندان و زیباسازی شهر می‌گوید: مدیریت شهری مشهد به عنوان یک هدف مهم، توسعه فضا‌های سبز و تجهیز تفرجگاه‌های طبیعی را در دستور کار خود قرار داده است، به نحوی که در بازه زمانی نیمه دوم سال ۹۶ تا پایان سال گذشته، ۱۵۴۰ هکتار، شامل ۱۲۶۰ هکتار در کمربند سبز جنوبی و شمالی و ۲۸۰ هکتار در فضا‌های سبز شهری توسعه ایجاد شده و سرانه فضای سبز تحت تملک شهرداری از ۱۴.۲۶ متر مربع در سال ۹۶ به ۱۸.۱۰ متر مربع در سال ۹۹ به ازای هر شهروند مشهدی رسیده است.


آن گونه که از برآیند‌ها و عملکرد سال‌های اخیر مشخص است، تصمیم توسعه فضای سبز شهری، بیشتر توجه به مناطق پیرامونی و کم برخوردار بوده است و این نکته‌ای است که معاون شهردار مشهد درباره اش می‌گوید: در این دوره مدیریت شهری، تلاش شد تا حد امکان با تملک عرصه در مناطق حاشیه ای، توسعه بوستان‌ها و فضای سبز در محدوده‌های کم برخوردار تسریع شود، به نحوی که از بین تعداد ۱۰۰ بوستان محلی به مساحت ۱۱۵ هکتار و ۴ بوستان شهری و جنگلی به مساحت ۶۵ هکتار که در این دوره مدیریت شهری ساخته شده است، تعداد ۵۷ بوستان از جمله بوستان‌های توس ۶۳، خطی دروی فاز ۵ و ۷، رسالت، سلیمی (شفیعی)، آوینی، نظام دوست، اردیبهشت، امید، مهرمادر و زندگی به مساحت ۸۷ هکتار سهم مناطق حاشیه‌ای و کم برخوردار بوده است.


یعقوبی با اشاره به اهمیت پیوند زندگی شهری با طبیعت پیرامون شهر‌ها می‌افزاید: در راستای پیوند طبیعت با شهر، در سال‌های اخیر نیز مدیریت شهری مشهد ضمن تسریع مطالعات و اجرای طرح‌های آبخیزداری در عرصه‌های کمربند سبز و استفاده از گونه‌های بومی و درختانی که به طور عمده مثمر است، توسعه درختکاری در این ارتفاعات را در دست اقدام دارد.


کوهشار مشهد کجاست؟(آدرس)

این پروژه در منطقه ۸ شهرداری مشهد و در کوه های جنوبی شهر مشهد قرار دارد. این پارک در  بلوار نماز حد فاصل بلوار ارتش و کوشش ( در نزدیکی منطقه سیدی ) واقع شده است.

کوهشار مشهد کوهشار مشهد کوهشار مشهد کوهشار مشهد کوهشار مشهد کوهشار مشهد کوهشار مشهد کوهشار مشهد
گزارش خطا
ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۷
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
3
2
سلام به همه من این جا رفتم خیلی جای باحالی هست ارزشش داره یک بار برین
ناشناس
United States of America
۲۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
0
0
بسیار عالی... یک قسمت از شیب کوه رو واسه برف یا سرسره در نظر بگیرید چند سال پیش برف زیاد اومد مردم از اینجا خیلی استقبال کردن
کیوان
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
0
1
بسیار عالی،
خداقوت به شهردار پرتلاش و همکاران عزیز شون
علی
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۲۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
0
0
شهردار مشهد خدایی خیلی خوب کار کرده من توی همین مناظق زندگی میکنم و همیشه یا کو هشار میریم یا کوه پارک بنظرم کوه پارک قشنگ تره ولی چون این کوه شار جدیده هرچی بگذره بهترم میشه
Maryam
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
0
0
خوشبحال شما مشهدیها شما شهر دار خوبی دارید به شهرستان میرسه ، ما شهرمان اراک استان مرکزی دریع از یک جای تفریحی فقط باع ملی را داریم .
منصور
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
0
0
خیلی کار خوبی کردید از پارکهای خارجی مثل پارکهای ایتالیا هم نمونه سازی نمائید و اگر زمینی در اختیار مردم بزارید که بیایند به دلخواه درخت بکارند ممنون
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
0
0
آفرین بر مدیریت فضای سبز مشهد عزیزم که مسافران شمالی را از دیدن فضای سبز حاشیه خیابانها ،پارکها و گل کاریها به تحسین واداشته است ،البته خیلی همت مضاعف با بدست آوردن فاضل آب برای ابیاری فضای سبز
مهدی
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
2
3
سلام وخسته نباشید به شهردار پر تلاش وخوب مشهد

به جرات و اطمینان میتونم بگم الان مشهد حتی از پاریس هم تمیزتره بدون اغراق من توی شهر که گشت زدم هیچ کجا معبر کثیف وخاکی ندیدم
دست مریزاد وخسته نباشید
مسعود آتشی
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
0
0
با احترام فراوان و خسته نباشید به شهردار محترم شهر مقدس مشهد واقعا دست مریزاد
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
0
0
سلام شهرداری تو این سه سال خیلی پل و پارک برای مشهد ساخت تازه داره شهر مون آباد میشه
حلیمه
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
0
2
احسنت و خدا قوت به شهردار مشهد و همکارانش از وقتی اومدید مشهد را به بهشتی زیبا و معنوی تبدیل کردید خیلی پارک و فضای سبز و پروژه های خوبی احداث کردید
خداوند به عمرتون برکت بی پایان عنایت کند
خیلی زحمت می کشیدید برای شهر امام رضا
واقعا خدا قوت حسابی
احسنت و هزاران آفرین بر شما
شهروند مشهدی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
0
0
لطف کنین بیاین سمت رسالت وآباد کنین نه که همش شهرداری چسبیده بالا شهر برا بالاشهریها آباد میکنن پس ما چی به کجا دلخوشی داشته باشیم
الا
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
0
2
واقعا جالب بنظر میاد من هنوز انجانرفتم ولی بایدجالب باشه
زینب
Germany
۰۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
0
0
دستمریزاد واحسنت به شهردارخوب ودلسوزمشهد
محسن
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
0
0
سلام و تشکر ویژه به شهردار و همکارانشون که عالی دارن کار میکنن از جمله پل سه طبقه نمایشگاه و سنگ فرش کردن معابر شهری که واقعا زیبا شده ممنون از همشون
مرضیه هستم
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
0
0
خیلی عالی جذاب به نظر میرسه من متأسفانه هنوز ازنزدیک ندیدم ان شاالله امروز یافردا حتماً میرم تااین پروژه عظیم رو ببینم خیلی مشتاقم...
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
0
1
واقعا خسته نباشید خیلی قشنگه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
0
0
سلام خیلی پروژه عالی و زیبایی است به خصوص برای منطقه ی امام خمینی که هیچ پارک و بوستانی نداشت خیلی عالی شده است ولی اگر مسیر میدان انقلاب به بلوار نماز (کوهشار) باز شود.. دسترسی ساکنین محله ی امام خمینی راحت تر می شود.متشکر از عوامل اجرایی
سجاد
Netherlands
۲۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
0
0
سلام واقعا عالی مقصوصا شب هاش مدل اروپایی ساخته شده واقعا زیباست
ماری
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۷
0
0
تموم اینا به لطف امام رضاست.
الیاس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
0
0
سپاس از شهرداری
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} <-- End Google Analytics Code -->