امشب آسمان مشهد نورافشانی می‌شود (۱ آبان ۱۴۰۰) برگزاری اولین نمایشگاه پارک هنرهای دستی مشهد بازدید اعضای شور شهر مشهد از بازار پرندگان زینتی و حیوانات خانگی هوای مشهد سالم است هوشمندسازی شهر مشهد باید به ارائه خدمت به زائران و مجاوران منتهی شود خراسان‌رضوی؛ محور توسعه ایران شبی سرد در انتظار مشهد | هوا از فردا گرم می‌شود دوازدهمین یادواره شهدای وحدت در مشهد بر‌گزار شد شهردار مشهد: شهر را با نخبگان می‌توان مدیریت کرد خدمت رسانی حداکثری گذری بر وضعیت خانه‌های تاریخی مشهد که هر لحظه بیم فرو‌ریختنشان است روایتی از سرگذشت سالار خانه‌های مشهد در گفتگو با یکی از نوادگان معتمدالحکما صنعت نمایشگاهی کشور آینده‌ای روشن دارد گسترش فرهنگ تفکیک زباله در دستورکار مدیریت شهری مشهد بهره‌گیری از ایده جوانان و مشورت باتجربه‌ها در مدیریت شهر مشهد آمادگی استان برای مقابله با موج ششم کرونا | ممنوعیت حضور کارمندان واکسن نزده از اول آبان سلامت زبان فارسی و مدیریت شهری درباره راهکار‌های توانمندسازی مناطق کم‌برخوردار و حاشیه شهر شهروند خبرنگار| همزیستی مسالمت آمیز انسان و طبیعت
خبر فوری

بستن مجاری فساد

  • کد خبر: ۸۱۵۲۵
  • ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
بستن مجاری فساد
مهدی یاراحمدی خراسانی

در بند هجدهم چرخش‌های تحول آفرین چشم انداز جهان شهر برکت و کرامت، موضوع «برخورد سیستمی و بستن مجاری فساد به جای انفعال و مبارزه با فساد»، بیان شده است.

متاسفانه یکی از مسائل آزاردهنده امروز کشور، گسترش فساد اداری است؛ مسئله مهمی که بار‌ها رهبر معظم انقلاب ضرورت پیشگیری و مقابله با آن را بیان فرموده اند. در همین راستا رئیس دولت سیزدهم نیز یکی از اهداف خود برای حضور در دولت به جای مسئولیت قوه قضاییه را مبارزه با فساد به جای مبارزه با فاسد بیان کرد. همه این‌ها نشان از عزم جدی در کشور برای بستن مجاری فساد دارد.

مدیریت شهری نیز به دلیل وسعت حوزه خدمت رسانی و بهره مندی از امکانات مادی و مالی فراوان و همچنین حجم گسترده مراجعان و آحاد جامعه که از خدمات دیوان سالاری آن بهره مند می‌شوند، نقش مهمی در فسادزدایی و برخورد فعالانه با مسائل غیرقانونی و غیراخلاقی دارد. نکته مهم در این راستا توجه ویژه به نقاط مستعد تخلف و فساد، بستن مجاری و منابع اصلی فسادزا و فسادآفرین و رویکرد فعالانه در مقابله با آن است که در راستای چرخش‌های تحول آفرین محل توجه قرار گرفته است.

«شایسته گزینی و انتصاب مدیران سالم، توانمند و پاکدست در مناصب کلیدی»، «شفافیت قوانین و مقررات برای همه ارائه دهندگان و دریافت کنندگان خدمات»، «حذف امضا‌های کلیدی»، «اطلاع رسانی دقیق اقدامات و تصمیمات سازمانی به مردم و رسانه ها»، «افزایش کارآمدی و توان مدیریتی و اجرایی دستگاه‌های نظارتی و بازرسی» به اضافه «نقش آفرینی جدی شورای اسلامی شهر در کنترل عملیات مدیریت شهری» از مهم‌ترین پیش نیاز‌های لازم برای ایجاد برخورد سیستمی و رویکرد فعالانه در مبارزه با فساد است.

باید روح سلامت اداری و توفیق خدمت خالصانه به مردم، بار دیگر در کالبد مدیریت شهری دمیده شود و با کنار رفتن منفعت طلبی و اعمال دیدگاه‌های شخصی در تصمیم گیری‌ها و جهت گیری‌های سازمانی، تکلیف مداری، قانون گرایی و رعایت اصول سیستمی و علمی به تمام سطوح مدیریتی و سازمانی شهرداری گسترش یابد.

مدیران و کارکنان شهرداری‌ها به دلیل پیچیدگی، گستردگی و سختی خدماتی که می‌دهند، همواره تحت فشار کاری و استرس بسیار قرار دارند که قطعا با وفاداری به قوانین و مقررات و سلامت کاری به صورت کامل و حداکثری این مهم بسیار ارزشمند و قابل احترام است.

برخورد فعالانه و بستن مجاری فساد با رویکرد سیستمی در نظام مدیریت شهری، بدین صورت انجام می‌گیرد که نهاد قانون‌گذار یا همان شورا‌های اسلامی شهر قوانینی را تصویب کنند که منافذ فساد را بر روی سوداگران و سوءاستفاده کنندگان ببندد و مدیریت شهری نیز باید تلاش کند با اصلاح برخی روش ها، بستر‌های فسادزا را از بین ببرد و فرهنگ سلامت اداری را در شهرداری بیش از پیش توسعه دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}