شهرآرانیوز

شوک بزرگ به استقلال تهران| سه پنجره بسته پیش روی آبی‌ها قیمت طلا به بالای یک میلیون تومان رسید معاون استاندار خراسان رضوی: ابتلا ۳۰۰ نفر از کادر درمان خراسان رضوی به کرونا آمار کرونا در ایران ۲۵ تیر | ۱۹۹ جانباخته جدید و ادامه وضعیت قرمز در خراسان رضوی موفقیت آزمایش اولیه واکسن کرونا روی انسان اعمال محدودیت‌های شهری تنها با تصمیم ستاد کرونا تب کریمه کنگو در مشهد گزارش نشده است | ثبت ۱۱ مورد ابتلا در تربت جام عرضه تولید داخلی رمدسیویر از هفته آینده عرضه اولیه «غزر» دوباره لغو شد کدام مستاجران مشمول دریافت وام ودیعه مسکن هستند؟ واکنش همایون شجریان به صحبت‌های احمدی نژاد جسد سوخته زنی جوان در مشهد کشف شد «سهراب» برای شهرخودرو از غیب رسید روز زیارتی امام رضا (ع) فرصتی برای دور شدن از آشفتگی این روزهای کرونایی استان‌های وضعیت قرمز کرونا مشخص شدند + لیست اسامی سهراب بختیاری زاده سرمربی جدید شهرخودرو ماجرای ماسک‌های بازیافتی+ویدئو ۳ راهکار شهردار مشهد برای حل مشکل آب رسانی به چشمه پونه احسان خواجه امیری با انتشار یک استوری از ابتلایش به کرونا خبر داد عنایتی سرمربیگری شهرخودرو خراسان را قبول نکرد
خبر ویژه
رئیس شورای اسلامی شهر با انتقاد از شیوه آمرانه شورای عالی شهرسازی مطرح کرد

طرحی را امضا نمی‌کنیم که حقوق مردم را نادیده بگیرد

لیلی رحمانی/ شهرآرانیوز - رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به حواشی ایجاد شده درباره بافت پیرامون حرم و موضع صریح شورای پنجم و مدیریت شهری برای اجرای طرحی که حقوق همه مردم منطقه و سرمایه گذاران را در نظر بگیرد بر مواضع قبلی مدیریت شهری در این زمینه تأکید کرد. محمدرضا حیدری دیروز در نود و ششمین صحن علنی شورا با بیان اینکه جامعه درباره بافت پیرامون حرم حساس شده است، گفت: طرح قبلی که مصوب دو دهه قبل است، قانونی است و در حدود ۲.۵ درصد پیشرفت فیزیکی در سال داشت. این طرح همه فرایند‌های قانونی را طی کرده بود و حتی از سوی وزیر وقت یک دستاورد محسوب می‌شد، اما مسئله این است که بعد از گذشت ۲۰ سال، مشخص شده آنچه در این محدوده اجرا شده، در پیوند هویتی با مرکز خود یعنی حرم مطهر دچار آسیب‌هایی است. او افزود: بر همین مبنا همگی بر ضرورت اصلاح این طرح اتفاق نظر دارند، اما نکته شایان توجه، روش و شیوه این اصلاح است. شورای شهر شکلی برای بازنگری ندارد، اما نوع مواجهه با مسئله است که اختلافاتی ایجاد کرده است. حیدری با انتقاد از رویکرد آمرانه شورای عالی شهرسازی و معماری، نحوه برخورد این شورا با موضوع طرح پیرامون حرم را مشابه نحوه تصمیم گیری درباره طرح مهرازان دانست و گفت: طرح مهرازان نیز به صورت آمرانه بر مشهد تحمیل شد؛ تصمیم گیری در این حوزه برعهده کمیسیون ماده ۵ بود، اما شورای عالی شهرسازی و معماری آن را تصویب کرده و در زمانی که هنوز طرح در دست بررسی بود، شیوه نامه را ابلاغ کرد؛ نتیجه آنکه با وجود مکاتبات این شورا برای بررسی بیشتر طرح مهرازان، از همان روز‌های نخست آغاز به کار، هنوز نتیجه‌ای دریافت نشده و بیش از ۳ سال است که این طرح معطل مانده است. شورای شهر مشهد، طرحی را که حقوق مردم را نادیده بگیرد، امضا نمی‌کند.

بدعت‌های شورای عالی شهرسازی و معماری
به گفته رئیس شورای شهر در این حوزه، بدعت‌هایی از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری گذاشته شده که بی سابقه است؛ برای مثال تشخیص تخلف که از وظایف کمیسیون ماده ۱۰۰ بود به یک مرجع دانشگاهی سپرده شده است. حیدری افزود: ضرورت اطلاع رسانی به مردم در این حوزه احساس می‌شود و همه این صحبت‌ها سندی است تا ابلاغ کنندگان این طرح‌ها نتایج رفتار‌های خود را بر عهده گیرند. او در ادامه با تأکید بر اینکه رویکرد مدیریت‌شهری در این دوره اصلاح است، بیان کرد: اقدامات ما از روز‌های اول تاکنون بر همین مبنا بوده است؛ شکل گیری دفاتر تسهیلگری برای مشارکت مردم و تلاش برای حفظ بافت ریزدانه از جمله این اقدامات است که به حفظ مردم در بافت پیرامونی اطراف حرم نیز کمک کرده است. فضای مذهبی احداث شده در دوره پنجم دوبرابر دوره قبل است و فضای سبز نیز ۱.۵ برابر رشد داشته است. شهرداری صرفا به دنبال تأمین زیرساخت هاست. طرح دوفوریتی شورا نیز بر همین اساس مصوب شده است که اجازه استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی برای توقف طرح‌هایی که حقوق مردم را نادیده بگیرند، می‌دهد.

برای بازگرداندن محدودیت‌ها آماده ایم
حیدری با اشاره به آمار‌های رو به افزایش کرونا در استان بیان کرد: آمادگی داریم مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا را پیگیری کنیم و برخی محدودیت‌ها را بازگردانیم؛ هر چند مهم‌ترین نکته در این زمینه، رعایت اصول بهداشتی از سوی خود مردم است. او همچنین در ابتدای جلسه به مناسبت‌های تقویمی هفته گذشته و هفته پیش رو اشاره کرد و گفت: هفت تیر، روز شهادت شهید گران قدر، آیت ا... بهشتی است، کسی که به دنبال پیوند دین با مفاهیمی، چون مردم سالاری و حقوق بشر برای مقابله با جریان‌های چپ بود؛ بازخوانی اندیشه‌های او نیاز جدی امروز ماست. وی درباره دهه کرامت نیز گفت: مهاجرت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) به ایران اهمیت بسیار داشته است. هر چند امسال به دلیل شرایط کرونایی محدودیت‌هایی در اجرای جشن‌ها وجود داشته است، همیشه بر اندیشه‌های رضوی تأکید کرده ایم و خدا را شاکریم که افتخار خدمتگزاری در این شهر را داریم. وی با بیان اینکه در موضوع تبلیغات شهری، مسئولیت تنها با شهرداری نیست، اظهار کرد: نهاد‌های فرهنگی دیگری نیز در این زمینه مسئولیت دارندکه نقش خود را ایفا کنند. شهرداری مشهد در مناسبت‌های ملی و مذهبی فراتر از توان خود ورود می‌کند، ولی در عین حال، برنامه‌ریزی و طراحی‌های شهرداری باید با ملاحظات بیشتر و با سرعت بالاتری انجام شود تا اندک راه بر بهانه‌جویان بسته شود. او ادامه داد: برای توسعه تلاش شده، اما بهتر است به گونه‌ای رفتار کنیم که بهانه‌ای به دست افرادی که به دنبال ظواهر هستند ندهیم؛ شهرداری فراتر از توان خود اقداماتی انجام داده، اما سایر نهاد‌ها نیز مسئول هستند؛ به همین دلیل باید با برنامه ریزی، اقدامات با سرعت انجام گیرد تا بهانه‌ها از میان برود. حیدری با تبریک روز صنعت و معدن بیان کرد: شهرداری و شورای شهر تعاملات خوبی با صنعت و معدن داشته اند که نمونه آن، آسفالت جاده حسن آباد برای سهولت دسترسی و رونق کسب و کار است. وی ضمن گرامیداشت ۱۴ تیر، روز شهرداری‌ها و دهیاری ها، از افزایش چند برابری هزینه‌های نگهداری شهر سخن گفت و در ادامه از روز قلم به عنوان «روزی با کرامت» یاد کرد و گفت: کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، رسالتی مهم و کاری سخت برای رشد جامعه دارند. حیدری در ادامه، یاد و خاطره محمد زارع، آتش نشان مشهدی، را گرامی داشت.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}