شهرآرانیوز

تسهیلگر باشیم نه رقیب

گپ و گفت با مدیر حوزه هنری استان به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی

لیلا کوچک زاده - فعالیت های حوزه هنری در کشور به عنوان یکی از نهاد‌های حامی فرهنگ و هنر در سال 1400، به دهه چهارم خود می رسد. در این بین، حوزه هنری خراسان رضوی در دوره های مختلف فعالیت، خوش درخشیده و هنرمندان بسیاری از دل آموزش ها و پاتوق های این نهاد، در جشنواره های مختلف کشور و جهان مطرح شده اند.
به باور این هنرمندان که بخشی از خاطرات مهم آن ها حضور و فعالیت در گوشه دنج میدان تقی آباد بوده، موفقیت های حوزه هنری خراسان رضوی، مدیون یک فرایند بوده است. فرایندی که در گام اول، با برنامه ها و آموزش های گوناگون خود، موجب جذب علاقه مندان به این مجموعه می شده است و در ادامه، با فراهم بودن فضای گفت وگو بین طیف های مختلف هنری در پاتوق های شعر و داستان و تئاتر و هنرهای تجسمی و ...، نقش زیادی در شکوفایی هنر مشهد و خراسان در عرصه های مختلف داشته است.
هم زمان با فرارسیدن روز هنر انقلاب اسلامی در 20فروردین که یادگار شهادت «سید شهیدان اهل قلم» مرتضی آوینی است، با مدیر حوزه هنری خراسان رضوی که به تازگی سکان دار این مجموعه شده، درباره برنامه های پیش روی این سازمان گفت وگو کرده و فرایند کاری آن را از نظر گذرانده ایم.


هنر حماسی و روحیه خردورزی
مدیر حوزه هنری خراسان رضوی، پرداختن به «هنر حماسی» را یکی از برنامه های اصلی حوزه هنری خراسان رضوی می داند و می گوید: هنر حماسی شاهرگ و نخ تسبیح اتصال بین ادبیات کهن ایران و خراسان با ادبیات روز است. به باور او از آنجا که هنر حماسی، روحیه خردورزی، امیدواری، پایمردی و پهلوانی را ترویج می کند، سه محور «هنر انقلاب»، «هنر فارسی زبانان» و «هنر زیارت» هم در آن جمع می شود و به آن ها خواهد پرداخت. او بیان می کند: خراسان مهد شاهنامه فردوسی، فارسی دری و ارتباط بین خراسان و همسایگانش با مسئله زبان فارسی است که در
«هنر فارسی زبانان» نمود می یابد.
«هنر زیارت» هم به مفاهیم زیارت و حضور زائران در مشهد و امام رضا(ع) و مباحث دینی ربط دارد. آنچه در فضای هنری کشور می خواهیم مطرح کنیم نیز خارج از فضای «هنر انقلابی» نیست.

مجید عسگری تصریح می کند:
هنر حماسی، محوری بود که در مدیریت دوره قبلی حوزه هنری شکل گرفت و بنده هم جزو تدوین کنندگان این طرح بودم. این محور با فراخوان سینماحماسه و برگزاری نخستین دوره جایزه داستان های حماسی و نشست های گفتمانی شکل گرفته بود و ما همچنان این طرح را ادامه خواهیم داد و آن را اتفاق جدیدی در فضای هنری کشور می دانیم.
او به این هم اشاره می کند که توجه حوزه هنری به این محور، به معنای این نیست که همه هنرمندان باید درباره هنر حماسی کار کنند و شرط ورود به فعالیت های حوزه هنری این موضوع است بلکه هنر حماسی دبیرخانه ویژه ای خواهد داشت که هنر حماسی را در سطح کشور پیگیری می کند.


ایجاد فضای هنررسانه
عسگری، شکل گیری شبکه مردمی از فعالان هنری که آن را «کنشگران هنری» می نامد، دیگر برنامه حوزه هنری خراسان رضوی بیان می کند و می گوید: هدف گذاری ما باید شکل گیری شبکه مردمی از فعالان هنری باشد. درواقع نهادهای هنری و فرهنگی مانند حوزه هنری باید در نقش تسهیلگر و نه سیاست گذار، فعالیت کنند. او تأکید می کند که «باید تسهیلگر باشیم نه رقیب» و می گوید: به طور مثال در حوزه کتاب، ما به جای تولید و توزیع و ترویج، چرخه تولید و توزیع و مصرف را شکل و رشد بدهیم. او همچنین بیان می کند که در پیوندهای هنری و چرخه هنری هرجا که نیاز است ورود پیدا خواهیم کرد هرجا این چرخه شکل گرفته است، همچنان ادامه می یابد.
به گفته مدیر حوزه هنری خراسان رضوی، شکل دهی فضایی به نام «هنررسانه» می تواند این چرخه را تقویت کند و باعث دیده شدن بیشتر هنرمندان شود. او مطرح می کند: حوزه هنری، حوزه پیوندهای هنری است اما تا کنون بیشتر به مسئله درون هنر می پرداخته است. اما فضای درست تر ارتباط بین هنر و بقیه عرصه ها مانند ارتباط بین رسانه، اندیشه و فرهنگ عمومی و مردم است. عسگری همچنین اضافه می کند: یکی از سیاست های جدی ما در حوزه هنری توسعه مخاطب است که در فضای هنررسانه اتفاق می افتد. امروز در دنیا هنر و رسانه از یکدیگر مجزا نیستند. کارهای خوبی تولید می شود اما رسانه ای نمی شود و در سطح جامعه در حد اطلاع رسانی باقی می ماند. اما جای اینکه بگوییم اشکال از تولید است باید بگوییم کارها مصرف نمی شود. در این باره استفاده از ظرفیت رسانه به صورت هنرمندانه موجب توزیع و گسترش کارهای هنری و توسعه مخاطب می شود. او می گوید: اگر بتوانیم فضای عادلانه باز کنیم، قطعا کسی می تواند به این عرصه ورود پیدا کند که شایسته تر و توانمندتر در ارتباط با مخاطب باشد.


پیوند بین مخاطب و فرهنگ عمومی
مدیر حوزه هنری خراسان رضوی همچنین بر این نظر است که در تاریخچه مدیریتی حوزه هنری خراسان رضوی در هر دوره، عرصه هایی برجسته شده و هنرمندانش در حوزه هایی درخشیده اند. دوره ای شعر و زمانی کاریکاتور و ... که این ها به سلایق مدیریتی مربوط است و قابل احترام. اما تمام این حوزه ها، به ساختاری نیاز دارد که بین هنرمند و مخاطب و فرهنگ عمومی پیوند برقرار کند تا فضای حضور هنرمندان باز شود. او می گوید: در چنین شرایطی، فضای مصرف عمومی و نیازهای جامعه است که تعیین می کند چه کاری دیده شود یا نه و آنجا ما نیستیم که صرفا بگوییم چه اتفاقی بیفتد.
عسگری همچنین یکی از فعالیت های جدید حوزه هنری را، راه اندازی باشگاه کتاب خوانان معرفی می کند و خط قرمز این حوزه را لطمه نزدن به شبکه ترویج و توزیع موجود می داند و می گوید: ما به عرصه فروش و توزیع کتاب ورود پیدا کرده ایم اما تأکیدمان به تیم تازه این بوده است که اصلی ترین وظیفه شما شکل گیری بدنه ترویجی مردمی کتاب و کتاب خوانی است و نباید به شبکه توزیع و ترویج موجود لطمه بزنند بلکه باید آن را تقویت کنند.


تدوین سند توسعه هنری
عسگری به تدوین سند توسعه هنری حوزه هنری اشاره می کند و می گوید: این سند در حال آماده سازی است و در ماه های آینده تدوین آن پایان می یابد و به صورت شفاف منتشر می شود. به گفته عسگری در سند تحول، تبدیل به «مرکز رشد هنر انقلاب اسلامی»، یکی از تسهیلگری های حوزه هنری خواهد بود.
او پرداختن به موضوعات محوری همچون تاریخ انقلاب اسلامی، ادبیات پایداری، تاریخ دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت را نیز از برنامه های حوزه هنری می داند و می گوید: اگر از این مضامین غفلت کنیم، ممکن است در مسائل جامعه غرق شویم و روحیه انقلابی را از دست بدهیم. به گفته عسگری در حوزه هنر انقلابی باید به سمتی برویم که تولیدات آثار هنری در عرصه های مختلف جریان ساز شود.


پاتوق ها، محلی برای رشد هنرمندان
به گفته مدیر حوزه هنری خراسان رضوی، در این نهاد باید فرایندی از فعالیت پاتوق ها و دوره های آموزشی شکل بگیرد که این مجموعه را به محلی برای رشد هنرمندان تبدیل کند. طوری که وقتی هنرمند با این فضا ارتباط می گیرد، بعد از دو تا سه سال خود به خود در اتمسفر بهتری قرار بگیرد و تولیداتش رشد کند و گام های رو به جلو بردارد. بنابراین شکل گیری پاتوق ها اهمیت بسیاری دارد.
اما عسگری درباره برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی حوزه هنری نیز می گوید: بعضی از برنامه های حضوری این هفته، به دلیل شرایط جدید کرونا، کنسل شده است و معرفی چهره سال هنر انقلاب خراسان رضوی و نشان فیروزه، نیز در مرحله داوری است و به زودی اعلام می شود.
این نشان در سال 1398 به سعید تشکری، نویسنده و داستان نویس رسید و در سال 1399، محمدرضا میری، از فعالان حوزه گرافیک دارنده این نشان شد.

پربازدید
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}