شهرآرانیوز

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و ارز امروز ۸ اسفند ۹۸ ۲۶ فوتی و ۲۴۵ ابتلا به کرونا در کشور تا امروز ۹۸/۱۲/۰۸ برای کنترل ویروس کرونا تمام امکانات خراسان رضوی در خدمت دانشگاه علوم پزشکی مشهد است تمام آزمایشات مشکوک به کرونا در مشهد منفی بوده است تشکر رهبر معظم انقلاب از دست‌اندرکاران پزشکی برای مواجهه با کرونا لیست جدید بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا ۹۸/۱۲/۰۸ تمدید تعطیلی برنامه‌های هنری کشور تست کرونا ذوالنور نماینده قم در مجلس مثبت شد+ویدئو اعمال لیلةالرغائب و فضیلت شب آرزو‌ها قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی در بازار امروز ۸ اسفند ۹۸ +جدول خبری مبنی بر تعطیلی نماز جمعه فردا در مشهد و شهرهای استان نداریم خبر وزیر ارتباطات درباره تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال+عکس تقاطع غیرهمسطح ابوطالب شنبه ۱۰ اسفند افتتاح می‌شود قیمت روز میوه، تره‌بار، گوشت و محصولات پروتئینی در بازار مشهد ۸ اسفند ۹۸ قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز ۸ اسفند ۹۸+جدول ترکیه همه مرزهای هوایی و زمینی با ایران را بست عربستان حج عمره به این کشور را تعلیق کرد پرسپولیس - شهرخودرو/ نبرد با فرمانده در آزادی بازی‌های حساس لیگ برتر در برابر سکو‌های خالی داستان قهرمانی تیم هندبال اشتادسازه مشهد
خبر ویژه

یک حادثه و 2 نکته!

حجت الاسلام محمدرضا زائری کارشناس مسائل فرهنگی

حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی حتى اگر حواشی و پیامدهای فعلی خود را هم نداشت، باز هم به خاطر قربانی شدن ده‌ها مسافر بی‌گناه آن پرواز و از دست رفتن جمعی از جوانان نخبه کشور تلخ و دردناک بود ولی با شرایط فعلی، ابعاد غریب‌تر و گسترده‌تری به خود گرفته است که گمان می‌کنم باید 2 نکته مهم در ارتباط با این حادثه مورد توجه جدی همه ما باشد.
١- اصل موضوع بسیار پیچیده و فرایند حادثه و مقدمات آن بسیار مبهم به نظر می‌رسد. از این رو، هنوز برای قضاوت دقیق و عالمانه خیلی زود است.
اکنون بعد از گذشت چندین روز باز هم خیلی چیزها واضح و معلوم نیست و حتى جایی که انسان به طور جدی گمان می‌کند دیگر همه ابعاد ماجرا روشن شده است، باز هم می‌بیند پرده‌هایی جدید‌ کنار می‌رود و تحلیل‌ها و جلوه‌های متفاوتی آشکار می‌گردد که شاید همان‌ها را هم نتوان با اطمینان یقینی و قطعی دانست.
هم جماعتی که روزهای نخست با قاطعیت و صلابت حادثه را حاصل یک نقص فنی می‌دانستند به موضع جدیدی رسیدند و مجبور شدند از آن جزمیتشان اظهار تأسف کنند، هم کسانی که پس از آن به خاطر تأخیر در اعلام خطای انسانی زبان به اعتراض گشوده یا در خیابان به فریاد و خروش آمده‌اند با خبرهای جدید و متفاوتی روبه‌رو هستند و ناچارند از موضع قاطع خود کوتاه بیایند.
شواهد و قراین فراوانی که اکنون برای ابعاد حساس‌تر موضوع و پشت صحنه‌های جنگ سایبری دشمن ارائه می‌شود و بر طراحی دقیق توطئه‌ای جدی دلالت دارد هر لحظه ممکن است ما را از هر 2 رویکرد سابق به تحلیل و فهم سوم یا چهارمی برساند.
در این شرایط مبهم و غبارآلود، عاقلانه‌ترین کار سکوت و تأمل است و تلاش برای حفظ وحدت ملی و
انسجام اجتماعی و پرهیز از هر گفتار و رفتاری که زمینه سوء‌استفاده و بهره‌گیری دشمنان ایران را فراهم آورد.
٢- سادگی است اگر فکر کنیم مردم فقط به خاطر تأخیر در اعلام دلیل سقوط هواپیما عصبانی و آزرده‌اند و همه کسانی که در کوچه و خیابان فریادی می‌زنند یا شعاری می‌دهند تنها به خاطر همین یک عامل به اینجا رسیده‌اند.
غالب مردم هم حساسیت‌های امنیتی اعلام چنین موضوعی را درک نمی‌کنند و هم ظرفیتشان این‌قدر محدود نیست که با اولین درد و داغ چنین برآشفته شوند و برآشوبند و به کوچه و خیابان بیایند.
واقعیت این است که با این حادثه و شکل اعلام آن، ناگهان همه دردها و داغ‌های قبلی تازه شده و آتشی که از ناگفته‌ها و مشکلات پیشین زیر خاکستر بوده آشکار گشته است.
پرسش‌هایی بی‌جواب و ابهاماتی بی‌پاسخ که چون زخم‌هایی التیام‌نیافته در چند سال گذشته مورد توجه و رسیدگی قرار نگرفته بود و با وجود هشدار
خیرخواهان دلسوز به حال خود رها شده بودند یکباره سر باز کرده و چرک و خون خود را بیرون ریخته‌اند. خطاهایی که بابت آن‌ها عذرخواهی نشده، تردیدهایی که مانند خوره به جان مخاطب افتاده، موریانه‌هایی که از درون به صورت مخفی و پنهان به خالی کردن پایه‌های این بنای مستحکم و مقتدر مشغول بوده‌اند به‌مرور و آرام‌آرام جمع شده‌ و حالا یک بهانه برای نشان دادن خود پیدا کرده‌اند.
در اینکه شعارهای ساختارشکنانه و رفتارهای اغتشاش آفرین خط قرمز همه ماست تردیدی نیست. در اینکه پاره کردن تصاویر یک قهرمان ملی که هنوز داغ خون او تازه است و کفنش خشک نشده خلاف وطن‌پرستی و ایران دوستی است شک نداریم. در اینکه توهین به مقدسات و ارزش‌های کلان مورد وفاق نقشه و برنامه اجنبی است، همه متفقیم. اما فراموش نکنیم که دشمن و نیروهای نفوذی‌اش -در لایه‌ها و سطوح مختلف- از آن ظرفیت‌ها و زمینه‌ها استفاده می‌کنند و برای سوءاستفاده از التهاب موجود بر موج سوار می‌شوند.
چاره کار تنها و تنها از میان بردن آن فرصت‌ها و زمینه‌هاست‌ با پاسخ واضح دادن به پرسش‌ها، با برطرف کردن ابهام‌ها، با شفاف کردن امور، با مجازات خاطیان و خائنان، و با فهمیدن درد مردم و شنیدن حرف‌های جوانان. در این صورت، دیگر دشمن راهی برای فتنه‌گری نخواهد داشت و بهانه‌ای برای آشوب‌انگیزی پیدا نخواهد کرد و به طور طبیعی صف اغتشاشگران و آشوب‌طلبان از معترضان و منتقدان جدا خواهد شد.

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}