گزارشی از نمایشگاه عکس «از طوس تا پیر هرات» | هنر مرز ندارد نزدیک شدن طرح تشکیل سازمان ملی مهاجرت به مراحل اجرایی + فیلم رونمایی از کتاب شاعر ایرانی در انتشارات افغانستانی نگاهی به اهمیت حضور ۱۰ ناشر افغانستانی در نمایشگاه کتاب تهران + فیلم نگاهی به مشکلات مهاجرین افغانستانی برای شرکت در سرشماری + فیلم نوجوانان مهاجر افغانستانی در مشهد «سلام فرمانده» را خواندند + فیلم طرز تهیه قابلی پلو غذای محبوب افغانستانی‌ها + جزئیات ۴خرس به مرد افغانستانی در ارتفاعات بویراحمد حمله کردند دستار فردوسی به محمدکاظم کاظمی اهدا شد مقام مسئول در وزارت اقتصاد: خانوارهای فاقد شناسنامه و کارت ملی کالابرگ می‌گیرند خطیب‌زاده: برای ما همه اقوام و گروه‌های افغانستان اهمیت دارد گفت‌وگو با دکتر احمدشاه فرهت درباره حضور مهاجران افغانستانی در ایران ۱۰ ناشر افغانستانی در نمایشگاه کتاب تهران + فیلم تجلیل کاظمی قمی از استاد ادبیات فارسی افغانستانی هرات میزبان نمایشگاه مشترک ایران و افغانستان سرشماری اتباع افغانستانی بدون مدرک تا ۱۷ خرداد ادامه دارد + فیلم از دو کتاب شعر کودک اثر شاعر افغانستانی در نمایشگاه کتاب رونمایی شد یعقوب یسنا: شاهنامه سرزمین ماست | آرزو دارم اتحادیه‌ کشورهای فارسی زبان ایجاد شود محمدکاظم کاظمی نشان فردوسی دریافت کرد وزارت کشور: به اتباعی که در طرح سرشماری شرکت کنند اقامت ۶ ماهه داده می‌شود
خبر فوری

درباره رویداد بین‌المللی «ماه امت» در گلشهر مشهد

  • کد خبر: ۱۰۷۶۳۷
  • ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱
درباره رویداد بین‌المللی «ماه امت» در گلشهر مشهد
محمدکاظم کاظمی - شاعر و پژوهشگر افغانستانی

جشنوارهٔ فرهنگی و هنری «ماه امت» در گلشهر مشهد برگزار شد، یک رویداد بی‌سابقه و کم‌نظیر بود. این جشنواره ده شب متوالی برگزار شد با برنامه‌هایی مثل اجرای موسیقی ملل، نمایشگاه آثار هنری و محصولات غذایی افغانستان، با حضور پرتعداد شرکت‌کنندگان ایرانی و افغانستانی.

گزارش برنامه‌ها را در سایت‌های خبری می‌توان دید. آنچه در این یادداشت می‌خوانید برداشت‌های شخصی من از این رویداد است که به جهات مختلفی ارزشمند بود.

یک؛ مهرورزی و همدلی میان مردم ایران و افغانستان اولین وجه پررنگ برنامه بود، چیزی که در گوشه گوشهٔ این برنامه مشهود بود. به ویژه در این ایام که رخدادها و شیطنت‌هایی را شاهد بودیم که می‌توانست بحرانی در مناسبات دو ملت ایجاد کند. درست در همین زمان این رویداد برگزار می‌شود و ایرانی و افغانستانی دست در دست هم چنین جشنوارهٔ باشکوهی را رقم می‌زنند.

دو؛ تمرکز بر گلشهر، به عنوان نمایی از افغانستان. تصویری که بسیاری از مردم مشهد از گلشهر داشته‌اند، محله‌ای حاشیه‌ای با امکانات شهری اندک و تجمع بسیار مهاجرین بوده است. ولی گلشهر قلب تپیندهٔ جامعهٔ مهاجر است با جلوه‌هایی از هنر، ادبیات، آداب و رسوم، لباس‌های محلی، غذاهای محلی و دیگر جاذبه‌های افغانستان. در این برنامه این مجری برنامه به‌درستی می‌گفت امروز دیگر کسی از این که بزرگ‌شدهٔ گلشهر است، احساس حقارت نمی‌کند، بلکه احساس سرافرازی می‌کند. این احساس مثبت چیزی است که جامعهٔ مهاجر ما سخت به آن نیاز داشته است.

سه؛ بخش نمایشگاهی برنامه و بخش قابل توجهی از محتوای ارائه شده در برنامه‌های سالن، به مهاجران افغانستان اختصاص داشت. مردمی که سال‌ها از زادبوم خود دور بودند و چه بسا کشور آبا و اجدادی خود را ندیده بودند و همین طور مردم ایران که از افغانستان جز جنگ و ویرانی ندیده بودند و نشنیده بودند، اینک با جلوه‌های دیگری از افغانستان آشنا می‌شدند.

چهار؛ موضوع مهم دیگر برگزاری این رویداد از سوی نهادهای فرهنگی ایرانی است. به خصوص دشواری کار وقتی بیشتر می‌شود که تو ناچار باشی برای بسیاری از این اجزای برنامه، رضایت نهادهای مختلف را جلب کنی، آن هم در زمانه‌ای که کسانی هنوز حضور مهاجرین را تهدید می‌شمارند و کسانی هنوز با اجرای برنامه‌های هنری به خصوص هنر موسیقی در این شهر کنار نیامده‌اند. این قضیه از عزم مسئولان امر برای برداشتن سایهٔ نگرانی‌ها و تهدیدانگاری‌ها از جامعهٔ مهاجر خبر می‌دهد و به نظر من مهم‌ترین آوردهٔ این برنامه است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}