رهبر معظم انقلاب در نامه به دبیر جهاد اسلامی فلسطین: دشمن غاصب رو به ضعف و مقاومت رو به قوت است رئیسی: امروز خون شهید سلیمانی چهره جاهلیت مدرن را برملا می‌کند جزئیات توافق با طالبان درباره حق آبه ایران از زبان وزیر نیرو + فیلم جزئیات تازه از فرار اشرف غنی و همراهان او از کابل + عکس افغانستان ۶۰درصد از خبرنگاران خود را از دست داده است انتقاد تند دیده‌بان حقوق بشر به طالبان در آستانه اولین سال دستیابی به قدرت وزیر نیرو در دیدار با مقامات طالبان بر عملی سازی معاهده هیرمند تاکید کرد وزیر اقتصاد: افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان دولت کارگشا نیست سفیر چین در روسیه: آمریکا مسئول بحران اوکراین است بیست و چهارمین سالگرد شهادت دیپلمات‌های ایران در «مزار شریف» به میزبانی وزارت خارجه گفت‌وگو جنجالی اشرف غنی در آستانه یک‌سالگی فرار از کابل رئیس جمهور: تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی‌پذیریم امیرعبداللهیان: آمریکا زمینه برای توافق را فراهم آورد یائیر لاپید تهدید به مرگ شد آتش سوزی در منطقه صنعتی شهر سدیروت رژیم صهیونیستی + فیلم رئیس جمهور، درگذشت هوشنگ ابتهاج را تسلیت گفت رئیس جمهور به کرمان خواهد رفت روایت حضور رهبر معظم انقلاب در منزل شهید همدانی امشب پخش می‌شود (۱۹ مردادماه ۱۴۰۱) وزیر نیرو به منظور گفت‌وگو درباره حقابه هیرمند وارد کابل شد + فیلم رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: پیشرفت‌هایی در این دور از مذاکرات حاصل شد| متن توافق هنوز از طرف ایران نهایی نشده است
خبر فوری
مجازات تخلفات و نحوه انحلال و خاتمه فعالیت تشکل‌های صنفی– تخصصی مشخص شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی نحوه انحلال و خاتمه فعالیت تشکل های صنفی– تخصصی را مشخص کردند.

به گزارش شهرآرانیوز، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس در جریان رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون امورداخلی کشور و شورا‌ها درمورد طرح نحوه تشکیل و فعالیت تشکل‌های صنفی– تخصصی با ماده ۱۸ این طرح با ۱۸۶ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده ۱۸ آمده است:

انحلال و خاتمه فعالیت تشکل به دو شکل زیر صورت می‌پذیرد:

الف - انحلال اختیاری طبق شرایط مقرر در اساسنامه.

ب - انحلال به موجب رأی دادگاه صالح.

براساس تبصره ۱؛ در مواردی که مفاد اساسنامه برای تاسیس و یا تعیین اعضای ارکان تشکل برای دو سال اجرا نشود و یا پروانه تشکل به موجب تصمیم و رأی کمیته توقیف شود، کمیته موظف است موضوع را جهت انحلال به دادگاه صالح ارجاع نماید.

در تبصره ۲ آمده است: درصورت انحلال تشکل، ضمن آگهی انحلال در روزنامه رسمی توسط وزارت کشور یا استانداری حسب مورد، امور مربوط به تصفیه اموال آن با رعایت حقوق دولت و اشخاص زیرنظر دادگاه محل استقرار دفتر تشکل با حضور نماینده وزارت کشور یا استانداری حسب مورد و نماینده دادستان براساس اساسنامه انجام می‌شود.

براساس تبصره ۳؛ پس از انحلال تشکل، هرنوع فعالیت با عنوان تشکل مزبور جرم می‌باشد و مرتکب به یکی از مجازات‌های درجه شش ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی به‌استثنای مجازات حبس محکوم می‌شود.

همچنین نمایندگان با ماده ۱۹ طرح مذکور با ۱۶۷ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در این ماده تاکید شده است؛ تشکل‌های دارای مجوز فعالیت موظفند ظرف یک سال از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون وضعیت خود را با شرایط مندرج در این قانون تطبیق دهند و گزارش آن را به کمیته ذی ربط ارسال نمایند. در صورت تأیید اقدامات تشکل از سوی کمیته مربوطه، پروانه فعالیت تشکل تمدید می‌شود. کمیته ذی ربط درصورت وجود دلایل موجه می‌تواند مدت مقرر در این ماده را حداکثر برای مدت شش ماه تمدید نماید.

همچنین نمایندگان در ادامه رسیدگی به جزئیات گزارش شور دوم کمیسیون امورداخلی کشور و شورا‌ها درمورد طرح نحوه تشکیل و فعالیت تشکل‌های صنفی– تخصصی به دلیل وجود ابهام در ماده (۱۶) این طرح و بر اساس ماده (۱۵۳) آن را به کمیسیون ارجاع دادند تا پس از بررسی مجدد به صحن علنی ارائه شود.

در ماده ۱۶ این طرح آمده است: برگزاری هرگونه اجتماع تشکل‌ها توسط وزارت کشور و سایر دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری ممنوع می‌باشد. درصورت تخلف از این ماده، دادستان ملکف است ضمن اقدامات لازم جهت جلوگیری از اجتماع مزبور، موضوع را از طریق مراجع صالح قضائی پیگیری نماید. در صورت برگزاری اجتماع موضوع این ماده، مرتکب به مجازات موضوع ماده (۵۷۶) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ محکوم می‌شود.

همچنین نمایندگان در ادامه با ماده (۱۷) طرح مذکور با ۱۳۳ رأی موافق، ۴۱ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده ۱۷ این طرح آمده است: در صورتی که تشکل‌ها مرتکب تخلفات مذکور در این قانون شوند، کمیته متناسب با موارد تخلف و مدت یک ماهه برای اصلاح یک یا چند مورد از موارد زیر را اعمال می‌کند:

الف ـ تذکر شفاهی و مهلت یک ماهه برای اصلاح وضعیت.
ب ـ تذکر کتبی با ذکر دلیل و تعیین تخلف.
پ ـ تعلیق فعالیت تشکل حداکثر به مدت سه ماه.
ت ـ توقیف پروانه به مدت سه ماه تا یک‌سال.
ث ـ توقیف پروانه فعالیت و تقاضای انحلال از دادگاه صالح.

همچنین در تبصره ۱ ماده (۱۷) ذکر شده کمیته موظف است قبل از اتخاذ تصمیم از نماینده تشکل مربوط جهت ارائه توضیحات و مستندات دعوت نماید.

بر اساس این گزارش در تبصره ۲ ماده یاد شده نیز آمده است: تصمیم کمیته جز تقاضای انحلال ظرف ۳۰ روز پس از ابلاغ توسط دبیرخانه کمیته، قابل شکایت در دیوان عدالت اداری است.

همچنین در تبصره ۳ ماده ۱۷ این طرح ذکر شده؛ در زمان توقیف پروانه، هرگونه فعالیتی در راستای اهداف و برنامه‌های تشکل، جرم بوده و در صورت ارتکاب، مرتکب به یکی از مجازات‌های درجه شش ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ به‌استثنای مجازات حبس محکوم می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}