مهاجران افغانستانی بیشتر در کدام استان‌ها زندگی می‌کنند؟ + نقشه
براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، مهاجرین افغانستانی بیشتر در استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و کرمان زندگی می‌کنند، اما در این میان یک استان بیش از ۵۰۰ هزار تبعه افغانستانی را در خود جای داده است.
به گزارش شهرآرانیوز؛ در سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت مهاجران افغانستانی مقیم ایران یک میلیون و ۵۸۳ هزار نفر اعلام شده است. با این حال معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در سال گذشته از حضور حدود ۳ میلیون نفر اتباع افغانستانی در ایران خبر داد.
 
ایران از سال ۱۳۵۹ تاکنون، نزدیک به چهار دهه است که میزبان خواهران و برادران افغانستانی است و هم اکنون شاهد نسل سوم و چهارم اتباع افغانستانی در کشور هستیم؛ بر اساس اعلام وزارت کشور در حال حاضر، بیش از ۸۵۰ هزار نفر از اتباع افغانستانی دارای کارت آمایش و مجوز از ایران هستند و حدود ۴۵۰ هزار نفر نیز با پاسپورت، در کشور زندگی می‌کنند.
 
مهاجرت اتباع خارجی یکی از مولفه‌های تاثیرگذار بر روی تغییرات جمعیتی است؛ بسیاری از کشور‌هایی که با خطر کاهش جمعیت روبه‌رو بوده‌اند از مقوله مهاجرت به عنوان عاملی برای برون رفت از این مسئله بهره برده‌اند؛ با توجه به تنوع فرهنگی و قومیتی موجود، مسلماً کشور ایران از این جهت قابل مقایسه با دیگر کشور‌های جهان نیست با این حال این ویژگی دلیل بر بی‌توجهی کامل به این موضوع نیست؛ با توجه به بحران کاهش جمعیت کشور وقت آن است که با طراحی سیاست‌های بومی مناسب، از همه  ظرفیت‌های ممکن استفاده کنیم.
 
براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، مهاجرین افغانستانی بیشتر در استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و کرمان زندگی می‌کنند، نقشه زیر به توزیع تعداد اتباع افغانستانی به تفکیک استان‌های کشور می‌پردازد.
 
مهاجران افغانستانی بیشتر در کدام استان‌ها زندگی می‌کنند؟ + نقشه
 
بر اساس این نقشه:
 
تهران بیش از ۵۰۰۰۰۰
 
خراسان رضوی  بین ۳۰۰۰۰۰ تا ۴۹۹۹۹۹
 
استان‌های اصفهان، کرمان و فارس بین ۲۰۰۰۰۰ تا ۳۹۹۹۹۹
 
استان‌های یزد، قم و البرز بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۹۹۹۹۹
 
استان‌های مرکزی، قزوین، گلستان، سمنان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان بین ۵۰۰۰۰ تا ۹۹۹۹۹ و در باقی استان‌های کشور کمتر از ۵۰۰۰۰ نفر از اتباع افغانستانی حضور دارند.
 
منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}