شهرآرانیوز

رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی شورای شهر خبر داد

تأیید بسته تشویقی مناطق حاشیه شهر در فرمانداری

بنیامین یوسف‌زاده - حجم کارهایی که در 3 سال گذشته برای حاشیه شهر و پاک کردن چهره تبعیض در مناطق پیرامونی شهر مشهد انجام شده، آن قدر زیاد است که نمی توان در این مجمل به تفصیل به آن ها پرداخت اما همین را بگوییم که با توازن مورد نظر پنجمین دوره مدیریت شهری، فاصله های موجود بین متن و حاشیه تغییرات معناداری پیدا کرده است. این موضوع را رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر مشهد نیز تأیید می کند و این رهاورد را حاصل تلاش های شبانه روزی و دائمی افرادی می داند که با تمام توان پای کار مشکلات حاشیه مشهد بوده اند.رمضانعلی فیضی در گفت وگو با شهرآرا درباره همین موضوعات، با اعلام خبری مهم و جدید گفت: بالاخره مصوبه بسته تشویقی ویژه مناطق حاشیه ای و پیرامونی شهر بعد از چندبار رفت وآمد بین شورا و فرمانداری مشهد در هیئت تطبیق مصوبات این شهرستان به تصویب رسید و از این پس قابلیت اجرا دارد.


از تجمیع اراضی تا بهسازی سکونتگاه های غیررسمی
وی این موضوع را گامی مهم در راستای بهبود وضعیت زندگی حاشیه نشینان، تجمیع اراضی و املاک ریزدانه و بهسازی و نوسازی سکونتگاه های غیررسمی برشمرد و ابراز امیدواری کرد که شرایط اقتصادی کشور نیز به سمتی برود که شهروندان بتوانند نقش آفرینی ویژه ای در بهسازی محیط زندگی خود داشته باشند.
رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر مشارکت را یکی از مهم ترین ارکان مبحث بازآفرینی دانست و گفت: مردم باید در این زمینه ورود و کمک کنند تا تسهیلگران منطقه ای و محلی بتوانند طرح های مهم و اثرگذاری را برای آن ها به ارمغان بیاروند.


معضلات قدیمی و تاریخی در حاشیه مشهد
وی با اشاره به گذشت 3 سال از آغاز به کار پنجمین دوره شورای شهر مشهد اظهار کرد: مناطق پیرامونی و کم برخوردار مشکلات عدیده ای دارند که بخش زیادی از آن ها مسائل تاریخی و قدیمی است. در این میان بسیاری از این مسائل باید با یک برنامه ریزی ملی و کشوری حل شود و فقط مدیریت محلی یارای حل آن را ندارد.
فیضی با تأکید بر لزوم ایجاد عدالت اجتماعی و توازن منطقه ای ادامه داد: این موضوع به عنوان یکی از مهم ترین رویکردهای پنجمین دوره شورای شهر از ابتدای کار تاکنون بوده است و همواره در این مسیر گام برمی داریم.
وی با اشاره به اقدامات متعددی که در مناطق پیرامونی و کم برخوردار شهر مشهد در طی 3 سال اخیر صورت پذیرفته است، اظهار کرد: ایجاد فضای سبز، مسجد، راه های مواصلاتی، ایجاد زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی و انجام عملیات آسفالت در گستره عظیمی از مناطق حاشیه ای در زمره مهم ترین سرفصل هایی است که در این مدت در این نقاط انجام شده است.


نمایش عمرانی در حاشیه شهر
رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر اضافه کرد: همچنین به طور مثال می توان به پروژه های بزرگ احداث شده یا در حال احداثی همچون 45 متری محمدآباد به طرق، مسیر بسکابادی به طرق، 75 متری مفتح، مسیر کلات به آرامستان رضوان و پل مصلا اشاره کرد که راه دسترسی حاشیه نشینان را به مرکز شهر تسهیل می کند.
وی با این حال پدیده مهاجرت و جمعیت را یکی از آسیب های همیشگی حاشیه شهر مشهد دانست و گفت: تازمانی که موضوع ارزان بودن مسکن در این مناطق حل نشود، هر کاری برای شهروندان مناطق کم برخوردار انجام دهیم باز هم کم است، به طور مثال بوستان ها و زیرساخت های زیادی طی سال های اخیر در این محدوده ها ایجاد شده است اما امروز که نگاه می کنیم می بینیم که این زیرساخت ها پاسخ گوی تقاضای مردم نیست.

سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}