مدیر سامان دهی کارگران ساختمانی خبر داد

حضور روزمُزد 65 هزار کارگر در پروژه های شهرداری

«کارگر حرمت دارد و باید اول از جایگاه و شخصیت او گفت.» مدیر سامان دهی کارگران ساختمانی شهرداری مشهد، حرف هایش را با این تأکید شروع می کند و می گوید: نان کارگری، حلال ترین نانی است که یک مرد می تواند برای خانواده اش ببرد. علیرضا کفاش ادامه می دهد: فکر نکنم کسی در این شهر زندگی کرده باشد و نداند کدام خیابان ها و محله ها می تواند کارگر برای ساختمان پیدا کند. میدان فردوسی، سید رضی و میدان سلمان نمونه هایی از این محله ها هستند. روال کار را نیز همه می دانند. این کارگران از سر صبح می آیند تا شهروندانی که به کارگر نیاز دارند بتوانند از آنان برای انجام امور ساختمانی خود استفاده کنند.او ادامه می دهد: اصل و ذات کار کارگر روز مزدی سر صبح است و یک روزی کاری اش معمولا تا عصر و نزدیک های غروب آفتاب حساب می شود. اما درباره اینکه عده ای سر همان گذرهای کارگری تا شب و حتی آخرین ساعات شب کنار خیابان منتظر نشسته اند، باید بگویم کار برخی از این افراد، یک نوع گدایی مدرن است. بارها افرادی را دیده ایم که تا 12شب کنار خیابان نشسته اند به امید کمک مردم.کفاش حرف هایش را با قاطعیتی که در ابتدای صحبتش بود، ادامه می دهد و می گوید: این افراد کارگر واقعی نیستند. فردی که سال ها کارگری کرده است، می داند که اگر از ساعت 9 و 10 صبح گذشت و کسی برای کار سراغش نیامد، دیگر آن روز را کاسب نیست. خود شما تا حالا شنیده اید که کسی بگوید برای فلان کار ساختمانی ساعت 10 شب رفتم سر گذر تا کارگر بیاورم؟!


کنار خیابان ایستادن 300 هزار تومان، کارگری 120 هزارتومان
او ادامه می دهد: در بازدیدهایمان، کارگران واقعی از این موضوع گلایه دارند. چون آن افراد به اسم کارگر تا آخر شب کنار خیابان می ایستند. مردم هم با دیدن این افراد که تا ساعات آخر شب و در سرمای هوا کنار خیابان نشسته اند، ناراحت می شوند و نذورات و کمک های خود را برایشان می برند.
مدیر سامان دهی کارگران ساختمانی شهرداری مشهد ادامه می دهد: یکی از کارگرها می گفت «وقتی کاری پیدا نمی کنیم، کیسه ابزارهایمان را برمی داریم که به خانه برویم. تازه همان وقت، بنده خدایی، سلانه سلانه سر گذر می آید. خودش یک بار گفته بود که مگر دیوانه است که از صبح زود برای پیداکردن کار اینجا بیاید تا 120هزار تومان به او بدهند! از همین سرشب ماندن ها و گرفتن خیرات مردم بعضی روزها تا 300 تومان هم در آمد داشت.»


استفاده از کارگران سر گذر برای کشف رود و پروژه های عمرانی
کفاش به این موضوع اشاره می کند که جدا از اعلام شهروندان برای کار، پیمانکاران شهرداری نیز با مصوبه شورای شهر و تأکید شهردار مشهد ملزم شده اند از این کارگران برای کارهای ساختمانی و پروژه های شهرداری استفاده کنند. او می گوید: از اردیبهشت تا حالا 65 هزار مورد اعزام کارگر برای کارهای روزمزدی که مردم و پیمانکاران اعلام کرده اند، داشته ایم.


با شهرداری همکاری کنید
اما در پیگیری اقدامات اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی برای سامان دهی کارگران، روابط عمومی این اداره کل می گوید: سامان دهی این کارگران در حوزه وظایف شهرداری مشهد است.
البته این گفته در شرایطی مطرح می شود که در تفاهم نامه ای که در جلسه سامان دهی کارگران ساختمانی مورخ 10 مهر99 در استانداری خراسان رضوی امضا و به 12 سازمان از جمله اداره کل کار ابلاغ شده، خواسته شده است که دراین زمینه با شهرداری مشهد همراهی و همکاری کنند؛ جواب اداره کل کار یعنی همه اتفاقات این حوزه همان هایی است که شهرداری رقم زده است.

پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} <-- End Google Analytics Code -->