شهرآرانیوز

هزار واحد مسکونی به‌نام نیازمندان مشهد

مسکن‌های حمایتی شهرک شهیدرجایی با مشارکت شهرداری مشهد، آستان قدس رضوی و کمیته امداد امام خمینی(ره) در سال 1401 بهره‌برداری می‌شود

علیرضا ظهیری - پس از اینکه شهرداری مشهد، آستان قدس رضوی و کمیته امداد امام خمینی(ره) چندی پیش تفاهم نامه ای را برای ساخت مسکن خانواده های نیازمند شهر مشهد به امضا رساندند، عملیات اجرایی ساخت این مسکن‌های حمایتی دیروز آغاز شد و در مراسمی با حضور مسئولان این 3 حوزه و البته به دستور استاندار خراسان رضوی، کلنگ ساخت 1000 واحد مسکونی، ویژه اقشار نیازمند، به نام مجتمع امام رضا (ع) در شهرک شهید رجایی به زمین خورد.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در این مراسم ضمن قدردانی از همراهی آستان قدس رضوی، استانداری، شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد، اظهار کرد: براساس اصل 31 قانون اساسی ما تکلیف ساخت مسسکن برای محرومان را داریم.
مرتضی بختیاری، بخش مسکن پرهزینه ترین و مهم ترین رکن توانمندسازی است که خوشبختانه کاری که امروز در مشهد شروع شد و آستان قدس رضوی با در اختیار قراردادن 2 هکتار از اراضی خود در شهرک شهید رجایی و شهرداری و شورای شهر مشهد با ایجاد زیرساخت های لازم برای ساخت 1000 واحد مسکونی ویژه افراد نیازمند همراه شدند، اقدامی بسیار ارزشمند است.
بختیاری حاشیه شهر مشهد را به یمن وجود حضرت رضا(ع) متفاوت با دیگرحاشیه ها در شهرهای دیگر دانست و تأکید کرد: امیدواریم این مجتمع هزارواحدی که به نام حضرت رضا(ع) مزین شده است در سال 1401 به بهره برداری برسد و اولویت ما برای تحویل این خانه ها، خانواده های یتیم و 3 نفر به بالای تحت پوشش است.
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در پایان تأکید کرد: خوشبختانه امروز تفاهم دیگری هم با استانداری خراسان رضوی به امضا رسیده است که براساس آن اقداماتی برای اشتغال و توجه به 8 شهرستان محروم خراسان رضوی که دارای ضرایب محرومیت 7، 8 و 9 هستند انجام خواهد شد.


ساخت 6000 واحد مسکونی در حاشیه شهر
شهردار مشهد هم در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت ساخت 6000 واحد مسکونی در حاشیه شهر اظهار کرد: در این زمینه با 3 نهاد بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و بنیاد مسکن به جمع بندی رسیدیم. البته دلیل طولانی شدن کار مربوط به طرح تفصیلی آن بوده که این کار نیز به سرانجام رسیده است و مشاور نقشه ها را آماده کرده و قرارگاه سازندگی خاتم النبیا(ص) نیز در حال آماده سازی اقدامات خود است.
محمدرضا کلائی افزود: درصورتی که این اقدامات نیز به سرانجام برسد، عملیات ساخت این واحدها نیز آغاز خواهد شد.
وی همچنین درباره زمان پایان ساخت این مجتمع مسکونی هزارواحدی گفت: درصورتی که برای اجرای پروژه به معارضات جدی برنخوریم، امیدواریم که در همان زمان بندی یک سال و نیمه که کمیته امداد اعلام کرده است، کار به پایان برسد.


تحول خدمت رسانی در آستان  قدس رضوی
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی هم ضمن ابراز خرسندی از آغاز عملیات ساخت مسکن برای محرومان گفت: در راستای تحقق فرمان مقام معظم رهبری، با تهیه سند تحول آستان قدس رضوی و با تدبیر تولیت این آستان، توجه جدی به حل مشکلات مردم، به ویژه در حاشیه شهر مشهد و خدمت رسانی را خواهیم داشت.
مصطفی خاکسارقهرودی در اختیار دادن زمین متعلق به آستان قدس رضوی برای ساخت 1000 واحد مسکونی را یکی از گام های این آستان در زمینه توجه به نیازمندان برشمرد و افزود: این حرکت همچنان ادامه خواهد یافت و در حوزه های مختلفی که نیاز به همراهی آستان قدس رضوی باشد ما آماده این همراهی هستیم.


لزوم اقدام مشترک برای سامان دهی حاشیه شهر
رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخودار شورای اسلامی شهر مشهد هم در این مراسم با بیان اینکه حافظه تاریخی مشهد و ساکنان این شهر مذهبی تلاش ها و اقدامات شبانه روزی شورای پنجم و مدیریت شهری برآمده از آن را فراموش نخواهد کرد، اظهار کرد: آغاز ساخت مجتمع مسکونی امام رضا(ع) در مشهد، فصلی جدید از خدمتگزاری و سامان دهی بافت فرسوده شهری است و افزون براین خدمت به اقشار نیازمند جامعه است که صاحبان اصلی این کشور، نظام و انقلاب هستند.
رمضانعلی فیضی با اشاره به اجرای عملیات عمرانی بزرگ در تمام مناطق شهر مشهد، ادامه داد: خوشبختانه سهم مناطق پیرامونی و کم برخوردار این شهر از اجرای عملیات عمرانی و ارائه خدمات شهری در این دوره بسیار برجسته بوده است.
فیضی تأکید کرد: اگر می خواهیم کارهایمان در پهنه پنج هزارهکتاری حاشیه شهر مشهد به ثمر بنشیند، باید اقدامات مشترک باشد و در این پروژه ساخت مسکن شاهد اقدام مشترک نهادهایی همچون استانداری، شورای شهر، شهرداری، آستان قدس رضوی و کمیته امداد امام خمینی(ره) هستیم.


دیدار بختیاری با شهردار و استاندار
صبح روز گذشته نیز محمدرضا کلائی، شهردار مشهد در دیدار با رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، گفت: شهرداری همه وظایف خودش را درباره تامین زیرساخت برای ساخت هزار بنا مسکونی در حاشیه شهر مشهد، انجام خواهد داد و بر اساس مشورت های صورت گرفته، مشاور این پروژه همان مشاور طرح تفصیلی خواهد بود.
شهردار مشهد با تاکید بر استفاده از ظرفیت بنیاد مستضعفان در طرح مذکور بیان کرد: در رابطه با ارسال تفاهم نامه به شورا نیز ما لایحه را به شورا ارسال کردیم که نهایت تا دو هفته دیگر به سرانجام خواهد رسید. همچنین طی جلسه ای که با آقای فتاح داشتیم قابلیت اینکه در پروژه مذکور بنیاد مستضعفان نیز با ما همکاری داشته باشد ظرفیت هایی وجود دارد.
همچنین در ادامه سفر مرتضی بختیاری به مشهد و در دیدار با استاندار خراسان رضوی، تفاهم نامه حمایت از مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) به امضا رسید. در این تفاهم نامه بر تهیه مسکن، گازرسانی و ایجاد اشتغال با رویکرد توجه ویژه به حاشیه شهر مشهد و ۸ شهرستان خراسان رضوی تاکید شده است. 

سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}