اشتغال، دلیل عدم ماندگاری مردم در روستا‌ها روستا‌های ما صاحب ندارد/کمتر از ۲۵ درصد ساکن در روستا‌ها داریم فراهم‌سازی بیش از ۵۳۰ نقطه در مشهد برای شارژ من‌کارت نامه معاون دادستان مشهد برای جلوگیری از ورود بانوان بدحجاب به مترو + عکس امام جمعه مشهد خطاب به دهیاران شهرستان مشهد: حافظ فرهنگ گذشته روستا باشید و آن را زنده کنید گفتمان طراحی شهری و شهر مطلوب شهروند خبرنگار| درخواست رسیدگی به ترمیم آسفالت در محدوده قاسم آباد مشهد افزایش پرواز‌های مشهد-کویت|۲۵۴ پرواز خارجی در یک هفته رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: نقش شهرداری‌ها را در آبادانی شهر‌ها نمی‌توان نادیده گرفت نرخ جدید بهای خدمات استفاده از قطار شهری مشهد اعمال شد (۱۳ تیرماه ۱۴۰۱) تاریخ یک تک نسخه ادبی در مشهد | نگاهی به نخستین مجله شعر و داستان مشهد مشکل ترافیکی پل‌ فجر تا میدان امام‌ حسین (ع) مشهد برطرف می‌شود مرمت بازار فرش مشهد تا دی‌ماه ۱۴۰۱ به‌پایان می‌رسد توفیق مدیریت شهری در ترازوی سنجش زیارت گروهی زائران افغانستانی تسهیل می شود شهروند خبرنگار| طبیعت زیبای روستای زشک در حوالی مشهد
خبر فوری

دانش بنیان‌های شهری

  • کد خبر: ۱۱۳۸۵۶
  • ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
دانش بنیان‌های شهری
مهدی یاراحمدی خراسانی - مدرس دانشگاه

مدیریت شهری با تنوع، تکثر و پیچیدگی‌های فراوانی در حوزه فرایندی روبه روست. مجموعه گسترده‌ای از «کلان فرآیند، گروه فرایندی، فرایند، فعالیت و گام» برای رسیدن به برنامه‌های سازمانی پیش بینی شده است که هر یک نقش مهمی در تحقق اهداف سیستم دارد.

شهرداری‌ها برای ارائه خدمات به شهروندان در حوزه‌های مختلف فنی، عمرانی، معماری، شهرسازی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، حمل و نقل و ... باید از مجموعه نیرو‌های دانشی و متخصص بهره‌مند باشند و همچنین در همین راستا دانش و فناوری روز را در همه عرصه‌ها به کار گیرند.

شهر‌های دانش بنیان عامل اساسی توسعه ملی هستند. کلان شهر‌ها و جهان شهر‌ها امروز در عرصه رقابتی تنگانگ برای به دست آوردن جایگاه جهانی و منطقه‌ای قرار گرفته اند. این رقابت هنگامی شدت بیشتری می‌یابد که فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات و همچنین مواردی مانند اینترنت اشیا، متاورس، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ... خود را به عنوان پدیده‌های فرامدرن به عرصه خدمات شهری عرضه کرده اند.

برای تحقق این مهم به مجموعه‌های دانش بنیان در حوزه‌های تخصصی شهری نیاز اساسی وجود دارد که بتوانند با به کارگیری دانش روز در زمینه‌های مختلفی که شهرداری‌ها خدمات ارائه می‌کنند سیستم مدیریت شهری را در مسیر نیل به اهداف و توسعه سازمانی یاری نمایند. روش‌های قدیمی توسعه شهری در جهان امروز دیگر کارایی ندارد بر این اساس اقتصاد شهری نوین خصوصا در حوزه درآمد‌های پایدار شهری باید رویکرد‌ها و روش‌های خود را بر پایه علم روز تازه گردانی نماید.

دانش محوری از ارکان پیشرفت و توسعه پایدار شهری است که باید در همه روند‌ها و فرایند‌ها مورد توجه قرار گیرد. ارتباط مؤثر، هدفمند، برنامه ریزی شده و مبتنی بر محصول مدیریت شهری با مراکز آموزشی دولتی و خصوصی، دانشگاه ها، کارخانه‌های نوآوری، پارک‌های علم و فناوری و... از مهم‌ترین اقدامات در این راستا محسوب می‌شوند.

مهم‌ترین عرصه‌هایی که مجموعه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در چارچوب آن به مدیریت شهری کمک کنند در زمینه برنامه ریزی، حل مسئله، چالش‌های فناوری، صنایع آلاینده، بافت فرسوده، معضلات اجتماعی و ... است.

توسعه شهری دانش بنیان رهیافت و نمونه‌ای از توسعه است که زمینه‌های رقابت و پایداری را در ویژگی‌های مولد، زایشی و افزایشی اقتصاد دانش بنیان شهر دنبال‌ می‌نماید.

شهر دانش بنیان یا توسعه شهری دانش بنیان رهیافت و راهبرد جدید تعامل میان دانش و شهر است که با تولید و فعال سازی چرخه دانش در شهر، فرایند‌های اقتصاد و پیشران توسعه شهری را به منابع اقتصاد دانش بنیان و با ویژگی‌های زایشی و افزایش دانش مرتبط می‌سازد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}