توضیحات «اردشیر مطهری» درباره اتهام اداره کانال ضدانقلاب تدوین طرح تغییر نحوه انتخاب شهرداران در مجلس| آیا پای مشارکت مردم در انتخابات شهرداران باز می‌شود؟ اعضای فراکسیون اهل‌سنت مجلس با رئیس جمهور دیدار می‌کنند کاظمی قمی: قلب احمد مسعود برای رشد و سازندگی افغانستان می‌تپد آئین‌نامه واردات خودرو در هیئت‌دولت تصویب شد (۲۶ مردادماه ۱۴۰۱) نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی: مذاکرات تمام شده| روند توافق در حال انجام است آمادگی مجلس برای اصلاح قانون خدمت سربازی| دولت لایحه اصلاح قوانین خدمت وظیفه عمومی را ارائه کند جزئیات نشست غیرعلنی نمایندگان پیرامون مذاکرات هسته‌ای| اگر با پاسخ ایران موافقت شود در آستانه توافق هستیم سخنگوی وزارت خارجه: ایران برای اجرای «توافق فوری درباره ایرانیان زندانی در آمریکا» آماده است وزیر ورزش: نامه فیفا برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها در حد پیشنهاد است وزیر نیرو: به‌دنبال تامین حق‌آبه قانونی از ترکیه و افغانستان هستیم ماموریت رئیس‌جمهور به سازمان برنامه برای ترمیم حقوق کارمندان و بازنشستگان| شرط افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان چیست؟ گفت‌وگوی دو مقام آمریکایی و رژیم صهیونیستی درباره ایران اطلاعات سپاه: همکاری با «کلوزاپ» ممنوع است جزئیات بخشودگی بدهی مالیاتی فعالان اقتصادی در هفته دولت بسته سیاست‌های جلوگیری از خروج سرمایه از کشور در ستاد اقتصادی دولت تصویب شد هیئت دولت ضوابط پوشش بیمه‌ای خدمات ناباروری را تعیین کرد| موافقت با تغییر سقف پرداختی کارانه به پزشکان در سال ۱۴۰۱ سیگنال بودجه به کاهش تورم| سهم صندوق توسعه از منابع درآمدی صفر شد هشدار نماینده مجلس نسبت به خیز دوباره جریان مفسد برای بازگشت به رأس فدراسیون فوتبال| حساب‌شده و بانفوذ تمام رقبا را رد کردند تذکر نمایندگان درباره افزایش شهریه دانشگاه آزاد و جلوگیری از حذف بسته‌های بلندمدت اینترنت همراه
خبر فوری
امام‌جمعه موقت تهران: عدالت‌ورزی یک تکلیف الهی است| قوه قضاییه سند تحول را جدی بگیرد
خطیب نماز جمعه تهران گفت: به هر میزان که سطح دانش قضایی ارتقا پیدا کند، سطح تقوا و خودسازی در مسئولین و کارکنان ارتقا پیدا می‌کند و کارآمدی دستگاه افزایش می‌یابد.

به گزارش شهرآرانیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های امروز نمازجمعه تهران، با اشاره به فرمان حکومتی امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر، آن را جامع‌ترین و کامل‌ترین سند تاریخی در حوزه حکمرانی با هویت دینی دانست که در مقام تولید فکر و اندیشه و تبیین دقیق مبانی و اصول و سیاست‌ها برای حکمرانی مبتنی بر وحی و عقلانیت اسلامی است.

وی افزود: در نگاه امیرالمومنین (ع)، نیروی انسانی عالم و صالح و آراسته به ایمان و عمل صالح بالاترین نقش را در ساخت جامعه در طراز قران دارد. از این منظر آراستگی مدیران ارشد و میانی در نظام اسلامی به ارزش‌ها و فضایل اخلاقی، مهم‌ترین و محوری‌ترین اصل در ساخت یک نظام سیاسی کارآمد و مقتدر است و با نگاه به این اصل محوری، مهم‌ترین مسئولیت مالک اشتر و مدیران در نظام اسلامی، تقوا و عبودیت، وظیفه شناسی و حرکت بر مدار فرامین الهی است.  

امام جمعه موقت تهران با اشاره به لزوم اصلاح رابطه خود با خدا و استفاده از تمام ظرفیت خویشتن و نظام اسلامی برای گسترش ارزش‌های اسلامی در سطح جامعه، گفت: در این نامه علی علیه السلام به یکی از مهم‌ترین قواعد اشاره می‌کند که اگر رابطه ات با خدا مستحکم شد و به مبانی اعتقادی حق و فضایل اخلاقی و عمل صالح و تلاش برای دفاع از ارزش‌ها و اصول قدم برداشتی، خدا به یاری تو خواهد شتافت. همان اصل که رهبر انقلاب در دیدار مسئولان دستگاه قضایی با اشاره به تاریخ ۴ دهه انقلاب به آن اشاره کردند.  

ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: باید با عقلانیت و دانش و مشورت و استفاده از نخبگان علمی و سیاسی و توده‌های مردم و مدیران کارآزموده راه را شناخت و در این راه با ثبات قدم و با شجاعت گام برداشت و امیدوار به نصرت قطعی الهی بود.  اگر انسان رابطه خود را با خدا اصلاح کرد، خدا رابطه او را با انسان‌ها اصلاح می‌کند.

وی افزود: اینکه بعضی اشاره می‌کنند به ناتوی نظامی در جنوب غرب آسیا برای آن است که شاهد قدرت روزافزون اسلام‌اند. این حرکت اقتدار آفرین در دنیای اسلام و منطقه خاورمیانه ناشی از اراده مردم است نه آمریکا؛ این اراده مردم یمن و فلسطین و قهرمانان لبنان و سوریه و عراق است که حرکت مسیر منطقه را مشخص می‌کند نه اراده آمریکا. با تکیه به این وعده قطعی الهی باید راه را درست شناخت و در صراط مستقیم درست قدم برداشت و در انجام وظیفه در چارچوب اصول و مبانی و قواعد علمی و اخلاقی قدم برداشت؛  اگر اینگونه حرکت کردیم رستگاری و پیروزی در انتظار ماست.  

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه‌ها، با اشاره به اینکه سال ۱۳۶۰ و ۶۱ سال‌های سختی برای ملت ایران در مواجهه با دشمنان داخلی و استکبار جهانی و مزدوری به نام صدام بود، گفت: در ۶ تیر رهبر فرزانه انقلاب مورد سوء قصد قرار گرفتند. در هفتم تیرماه با انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، مردان بزرگی که در پیشاپیش آن‌ها شهید عالیقدر و مرد پارسا و مدیر و مدبر و یکی از ارکان اقتدار ایران اسلامی شهید بهشتی بود، به لقاء خدای سبحان نائل شدند.

ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: در همین روز شهر سردشت مورد بمباران شیمیایی قرار گرفت؛ یعنی برادران و خواهران مسلمان و عزیر اهل سنت همزمان با مردانی که برای عزت و اقتدار آن‌ها تلاش می‌کردند به مقام رفیع شهادت نائل شدند و بسیاری از این خانواده‌های عزیز جانبازی سختی تحمل کردند. ۱۱ تیرماه سال ۶۱ شهادت آیت الله صدوقی بود؛ ملت بزرگ ایران از این حوادث سخت براساس وعده الهی به پیروزی‌های بزرگ دست یافتند. این حوادث نه تنها از عزت و اقتدار ملت ایران نکاست بلکه هریک در خلق قدرت برای ملت ایران، نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.

وی  با اشاره به اینکه هفتم تیرماه روز قوه قضاییه نامگذاری شده و با نگاه به اهمیت این دستگاه در خلق قدرت و اقتدار و عدالت و امنیت، گفت: حکمرانی بدون نظام سیاسیِ در تراز، راهی برای توسعه انسانی و تعالی جوامع بشری نخواهد گشود.  همه انبیا در اندیشه نظام سازی و حکمرانی بودند؛  خدای متعال خطاب به حضرت داود می‌فرماید، رسالت تو نظام سازی و حکمرانی است. عمود نظام سیاسی در تراز قران کریم، انسان حق‌مدار و صالح و آراسته به ایمان و عمل صالح است. اساسی‌ترین رکن نظام سیاسی الهی کارآمد و مقتدر، قرار گرفتن انسان‌های صالح و شایسته در رده‌های کلیدی مدیریت است لذا داود پیامبر مسئولیت حکمرانی را در دست دارد.   علی علیه السلام بعد پیامبر مسئولیت مدیریت و رهبری جامعه را در دست دارد و مالک اشتر از سوی امام علی مسئولیت مدیریت مصر را می‌گیرد.

امام جمعه موقت تهران عدالت فردی را مقدمه‌ای برای عدالت اجتماعی دانست و گفت: اگر مدیر عادل نباشد نمی‌تواند در مسیر بسط عدالت قدم بردارد. انسان حق‌مدار می‌تواند نقش اساسی در حرکت جامعه به سوی عدالت و قسط ایفا کند.  هدف از حکمرانی و قضاوت، بسط قسط و عدالت است. عدالت ورزی یک تکلیف الهی است و همه موظفیم برای آراستگی خود به عدالت قدم برداریم و ثانیاً از تمام ظرفیت خود برای بسط عدالت در جامعه تلاش کنیم. این معنای امر به معروف و نهی از منکر است؛  اگر جامعه به این خصیصه آراسته شود، شاهد تحول عظیم در کشور خواهیم بودیم.

ابوترابی فرد ادامه داد: قسط و عدالت متوقف بر شناخت حق است. شناخت حق یعنی شناخت وظیفه در همه سطوح حیات فردی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی؛ انسان‌هایی می‌توانند در مسیر بسط عدالت قدم بردارند که آراسته به حق باشند و بعد از شناخت حق در مسیر مقدس دفاع از حق و گسترش حق در جامعه قدم بردارند. در نگاه اسلام برخلاف نگاه نظریه پردازان غربی عدالت حول قرارداد‌های اجتماعی تبین فلسفی نمی‌شود و ساخته دست بشر نیست. عدالت میوه شیرین اجرای حق است و حق برآمده از نظام هستی و فهم نیاز‌های فطری انسان و مفاهیم وحیانی است.  

وی افزود: به هر میزان که سطح دانش قضایی ارتقا پیدا کند، سطح تقوا و خودسازی در مسئولین و کارکنان ارتقا پیدا می‌کند و کارآمدی دستگاه افزایش می‌یابد. عمل بدون پشتوانه علمی فساد زاست و باید سطح دانش و تقوا را ارتقا بخشید.

امام جمعه موقت تهران گفت: مهم‌ترین دغدغه و اصل از نگاه رهبری در دیدار اخیر، تحقق و اجرای سند تحول دستگاه قضایی بود. از ریاست قوه می‌خواهیم با الهام از کلام رهبری که فرمودند این تحول در سایه کادرسازی و شخصیت سازی تحقق می‌یابد،  با یک کادر مقتدر و عالم و هوشمند و آشنا به تار و پود این دستگاه پیچیده، دغدغه خود را تحول در این دستگاه مهم و عدالت گستر قرار دهند.

ابوترابی‌فرد مبارزه با فساد در درون و برون دستگاه قضایی و مقابله با ساختار‌های فسادزا  و رصد دستگاه‌ها و ساختار‌های فسادزا در همه حوزه‌ها را از دیگر درخواست‌های رهبری عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از راه‌های از بین بردن ساختار‌های فساد زا، آراستگی به دولت الکترونیک در عالی‌ترین سطح ممکن است.  

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}