خبر فوری
وزیر کشور: قانون شهرداری‌ها با هدف کارآمدتر شدن اصلاح می‌شود| دستگاه‌های دولتی در مسائل شهرداری‌ها دخالت نکنند
وزیر کشور، شهرداری را به دلیل ارتباط گسترده با مردم، فرصتی برای جلب رضایت عمومی و تقویت سرمایه اجتماعی دانست و گفت: قانون شهرداری با هدف کارآمدتر شدن و ارائه خدمت بیشتر به شهروندان، اصلاح می‌شود.

به گزارش شهرآرانیوز، احمد وحیدی در نشست شهرداران کلانشهر‌های کشور که در وزارت کشور برگزار شد، سردار شهید باکری را الگوی شهرداران معرفی کرد و افزود: موضوع شهرداری مساله یک دستگاه نیست، بلکه موضوعی است که با بیش از ۷۰ درصد مردم عزیزی که در شهر‌ها زندگی می‌کنند، ارتباط دارد. ارتقای جایگاه شهرداران بسیار مهم است چرا که تنها یک نهاد خدمت رسان نیست و حوزه‌های محیط زیستی، اقتصادی، بحرانی و اجتماعی را دربر می‌گیرد.

وزیر کشور، شهرداری را تجلی اراده موثر و با کیفیت شهروندان در امور شهری دانست و اضافه کرد: این مدیریت همه جانبه، باید در عالی‌ترین سطح باشد. دستگاه‌های دولتی نباید در مسایل شهرداری دخالت کنند که این حضور، باعث کاهش کیفیت عملکرد شهرداری‌ها می‌شود.

وحیدی با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها مسئولیت راهبردی در حوزه آسیب‌های اجتماعی دارند، اظهار کرد: شهرداری‌ها همچنین باید اقتصاد پایدار شهری را تقویت کنند. در بازدیدی که از شهر تبریز داشتم، این شهر به شهر بی‌تکدی شهرته یافته که باید این الگو تسری یابد.

وی گران شدن هزینه شهری را عاملی برای گسترش حاشیه‌نشینی برشمرد و گفت: شهرداری‌ها باید در حوزه املاک و گرانی‌های مرتبط با آن، وارد شوند و بر قیمت‌ها و دفاتر املاک نظارت کنند. مدیریت شهری باید به شهرداری‌ها سپرده شود. شهرداری هم باید با جدیت در مدیریت شهری ورود کند و اقدامات صیانتی و حمایتی لازم را به عمل آورد.

وحیدی در ادامه به ضرورت هزینه‌کرد درست شهرداری‌ها هم اشاره کرد و گفت: منابع درآمدی خوبی در شهرداری‌های کشور وجود دارد، اما متاسفانه بخش اعظم این درآمد‌ها صرف امور جاری شهرداری و حقوق کارکنان آن می‌شود.

سلامت اداری از دیگر محور‌های مورد اشاره وزیر کشور بود که اظهار کرد: سلامت اداری در شهرداری‌ها بسیار مهم است و در این خصوص الکترونیکی شدن خدمات می‌تواند کمک موثری داشته باشد.

وحیدی یادآور شد: شهرداری‌ها در قانون هوای پاک باید ورود جدی‌تری داشته باشند، بازسازی حمل و نقل عمومی در کلان شهر‌ها هم می‌تواند به کاهش ترافیک و روان‌سازی آن کمک کند. شهرداری‌ها بیشترین ارتباط را با مردم دارند و این امر را باید فرصتی برای جلب رضایت عمومی و تقویت سرمایه اجتماعی دانست.

وزیر کشور حفظ هویت شهری را دیگر وظایف مهم شهرداران دانست و گفت: در این خصوص شهرداران باید از ساخت و ساز‌های بی رویه و بدقواره که اثرات نامطلوب بر فرهنگ شهری دارند، جلوگیری کنند. فرهنگ از کالبد شهری تاثیر می‌پذیرد و برای همین باید به هویت بومی و اصیل شهر اهتمام لازم داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}