آیت‌الله جنتی: دانشجویان نگذارند بدخواهان مردم ایران به جامعه دانشگاهی چشم طمع بدوزند اقلیم کردستان عراق: اجازه نمی‌دهیم خاک ما تهدیدی برای کشور‌های دیگر باشد| به همکاری با کشورهای همسایه ادامه می‌دهیم وزیر اطلاعات: «مکرون» توسط سازمان سیا هدایت می‌شود| حامیان اغتشاشات به آن مبتلا می‌شوند مخالفت مجلس با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی واکنش زاکانی به کسانی که قصد برهم‌زدن نظم جلسه را داشتند+ فیلم وزیر خارجه پاکستان: با طالبان درباره گروه‌های تروریستی صحبت می‌کنیم دو بسته ۴۰ میلیون دلاری در دو روز به کابل رسید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران تشدید می‌شود؟ اطلاعیه سازمان اطلاعات فراجا درباره ناآرامی‌های اخیر| ضربه پلیس به ۱۶ باند قاچاق سلاح و کشف ۸۳۱۴ قبضه سلاح در اغتشاشات زاکانی در دانشگاه شهید بهشتی: دشمن فهمیده که دولت جدید می‌خواهد کار کند، بنابراین فشار را زیاد کردند توضیحات قالیباف درباره عدم حضور رئیس‌جمهور در مجلس مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی شد+ جزئیات و سوابق رئیس‌جمهور: سعید جلیلی در سایه به دولت کمک می‌کند+ فیلم رضاخواه: بذرپاش مدیری توانمند در جهت حل مشکلات وزارت راه و شهرسازی است موافق وزیر پیشنهادی راه: بذرپاش مدیر راهبردی و مشرف به مشکلات وزارت راه و شهرسازی است بذرپاش: برای ساخت ۴ میلیون مسکن مشکل مهندس و احداث نداریم| ۵ صنعت وزارت راه و شهرسازی بحران فرسودگی دارند+ فیلم توانگر: بذرپاش هیچ تخصصی در حوزه مسکن، راه و شهرسازی ندارد| باید فردی کارآمد و متخصص برای وزارت راه انتخاب شود موافق وزیر پیشنهادی راه: کاهش تورم بازار مسکن و توسعه خطوط ریلی از برنامه‌های بذرپاش است موافق وزیر پیشنهادی راه: استفاده از نیرو‌های غیرمتخصص تحقق وعده ساخت ۴ میلیون مسکن را دچار مشکل می‌کند رئیس‌جمهور در پاسخ به دانشجوی معترض: حرف‌های شما را می‌شنوم+ فیلم
خبر فوری
افشاگری پیرهادی از قصور دستگاه‌های دولتی در سیل امام‌زاده داوود| چرا در روز هشدار مسیر و رستوران‌ها را تعطیل نکردید؟+ فیلم
نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه سستی در اجرای قانون سبب فاجعه امام‌زاده داوود در پی سیل اخیر شد، گفت: دولت باید درباره برنامه ملی کاهش خطر و سوانح گزارش دهد، ما در میدان هیچ ندیدیم.

به گزارش شهرآرانیوز، محسن پیرهادی با اشاره به نشست ویژه مجمع نمایندگان استان تهران که به منظور بررسی علل خسارت بار شدن سیل کن برگزار شد، گفت: در این جلسه خطاب به مدیران ذیربط حاضر در نشست گفتم که در توجیه این مدیریت شرایط می‌گویید هشدار داده‌اید؟ پیامک زده‌اید و بنر هشدار نصب کرده‌اید؟ این چه سبک مدیریت است؟ چرا مثل همین دو، سه روز بحرانی که راه‌ها و رستوان‌ها را بستید، در روز هشدار مسیر و رستوان‌ها را تعطیل نکردید؟ چرا بجای مدیریت شرایط، با جان هموطنانمان روبرو شدید؟

آخرین لایروبی بر اساس بررسی‌های موثق ما مربوط به سال ۹۸ است

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس یازدهم افزود: براساس گزارش‌های ما در حادثه سیل امام زاده داوود عدم لایروبی مسیل رودخانه عامل اصلی بروز آسیب است، دوستانی که می‌گویند سطح رودخانه ۵۰ درجه و غیر مسطح است و به همین دلیل منجر به حادثه شده، درست نیست، اتفاقا آبگرفتگی در بخشی از رودخانه اتفاق افتاده که مسطح است، چون لایروبی صورت نگرفته حادثه رخداده، آخرین لایروبی بر اساس بررسی‌های موثق ما مربوط به سال ۹۸ است، اگر مسئولان ادعای دیگری دارند به ما مستندات به ما ارایه کنند.

پیرهادی با اشاره به بودجه آبخیزداری و آبخوان‌داری که مجلس برای وزارت نیرو، سازمان منابع طبیعی، استانداری و سازمان آبخیزداری دیده است و تکلیف قانونی سال ۹۸ برای کاهش خطر بحران، اظهار کرد: به نظر آنچه که سبب خسارات و از دست دادن جمعی از هموطنان عزیزمان شد، عدم جدیت در اعمال قانون است، حالابه هر دلیلی ما ترک فعل داشته‌ایم، که حتما در جای خود باید بررسی و پیگیری شود، مهم‌تر از ترک فعل سستی در اجرای قانون سبب فاجعه امام زاده داوود شده است.

چرا راه‌ها را نبستید، رستوران‌ها باز بود و امام‌زاده زائر پذیرفت؟

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس، تاکید کرد: ما در اجرای قانون جدیت نداشته ایم، سازمان هواشناسی اعلام کرده که موقعیت نارنجی است، امام‌زاده هم در بین دو کوه در فضایی میان دو کوه اطرافش در گودی قرار دارد و اگر بخواهیم تشبیه کنیم در ته کاسه قرار دارد، وقتی احتمال وقوع سیل را می‌دادید، یعنی می‌دانستید هرچه بارش و بارندگی باشد در این گودی جمع می‌شود. برغم این شرایط، اما هم امام زاده را تعطیل نکرده‌ایم هم راه‌ها و اصناف را باز گذاشته‌ایم و اجازه دادیم که فعال باشند، خب این چه نوع مدیریت است؟

وی با یادآوری موضوع پرایدی که عامل بروز سیل شد، گفت: به خودرو اجازه داده‌اید تا نزدیک امام‌زاده در بستر رودخانه پارک کند، بعد سیل آمده خودرو را حرکت داده و جلوی دریچه رودخانه را بست و جلوی حرکت آب را گرفت، میزان بارش روز‌های اخیر یک پنجم بارش سال ۹۸ است، یعنی حتی بدون لایروبی رودخانه اگر این خودرو جلوی دریچه رودخانه را نمی‌گرفت بازهم این حادثه رخ نمی‌داد.

به‌جای مدیریت و اجرای تکالیف قانونی، فقط توصیه و ارشاد کرده‌اید‌

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس یازدهم خطاب به برخی مسئولان حاضر در نشست، ادامه داد: در توجیه این مدیریت می‌گویید هشدار داده‌اید، پیامک زده‌اید و بنر هشدار نصب کرده‌اید! این چه سبک مدیریت است؟ مانند همین دو، سه روز بحرانی که راه‌ها و رستوان‌ها را بستید، چرا در روز هشدار مسیر و رستوان‌ها را تعطیل نکردید؟ اصلا مسیر را می‌بستید، حتی اگر بارش و سیل هم نمی‌آمد بهتر از این بود که هموطنانمان را از دست بدهیم.

وی با تاکید بر اینکه  بحث جدیت در اعمال قانون صورت نگرفته است، ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی باید مانع می‌شد و استانداری به راهور دستور می‌داد که راه را ببندد، جلوی زائر پذیری امام زاده گرفته و رستوان‌ها باید تعطیل می‌شدند ما خسارت جانی نداشتیم و حادثه در حد تخریب رخ می‌داد. چرا جدیت در اعمال قانون نداشتیم و فقط توصیه و ارشاد کردیم؟

دولت اقدام و گزارشی در «برنامه ملی کاهش خطر و سوانح» ندارد

این نماینده مردم در مجلس در ادامه با بین اینکه از سوی دیگر در این بحث دستگاه‌های اجرایی تکالیفی هم داشته‌اند که انجام نشده است، اظهار کرد: ما نسبت به فراهم کردن تجهیزات باران سنجی و رسوب سنجی در حوزه آبخیز که وظیفه وزارت راه و سازمان هواشناسی بوده، اقدامی صورت نگرفته، یعنی آنجا هنوز به این امکان مجهز نشده و متاسفانه ما برآورد درست از شرایط منطقه در دست نبوده  است.

وی با بیان اینکه از دیگر تکالیف مغفول مانده در حوزه بازنگری طرح هادی روستایی است، ادامه داد: ما در این حوزه هم هنوز بازنگری انجام نشده، این بازنگری تکلیف سال ۹۸ است که قانونگذار به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف کرده که انجام نشده است. در قانون سال ۹۸  همچنین وزارت نیرو مامور به جمع آوری تجربیات بین المللی در حوزه سیل شده است، اما انجام نداده است، از سوی دیگر این وزارت خانه مکلف به تهیه طرح جامع سیلاب بوده است که اقدامی در نداشته است.

پیرهادی تاکید کرد: در «برنامه ملی کاهش خطر و سوانح» بند ب ماده ۴، تکالیف دولت در ۲۰ بخش عیان شده است، دولت باید گزارش بدهد که در این امور و نسبت به این تکالیف چه کرده است؟ متاسفانه دولت تاکنون گزارشی در باره این تکالیفش ارایه نکرده و متاسفانه در بازدید میدان هیچ ندیدیم و ما شاهد انجام این تکالیف نبودیم، بنابر این عدم لایروبی مسیل رودخانه، عدم جدیت در اجرای قانون و مسئله کوتاهی در آبخیزداری و آبخوان داری منجر به بروز این حادثه  شده است.

چرا استانداری قبل از حادثه از شهرداری کمک نخواست؟

عضو کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس ادامه داد: اگر یک دهم تجهیزاتی که امروز در محله حادثه مستقر شده اند پیش از حادثه در خواست می‌شد، این حادثه رخ نمی‌داد، استانداری می‌گوید ما امکانات مان کم است، الان شهرداری در پی در خواست کمک با تمام قوت به میدان رفته و نیروهایش را به سمت مراکز آسیب دیده روانه کرده است، سوال من این است که اگر پیش از حادثه از شهرداری تهران در خواست نیرو، لودر و باب کت می‌شد، شهرداری کمک نمی‌کرد؟

پیرهادی گفت: ما تمام تجهیزات شهرداری‌های استان و فرمانداری‌های استان را در سه نقطه درگیر سیل بسیج کرده ایم، اما الان حکایت نوشدارو بعد از مرگ سهراب است، ا گر یک دهم این تجهیزات به موقع به کار گرفته می‍شد، مردم کُشته نمی‌شدند.

 پیرهادی در ادامه تاکید کرد: بحث سوء مدیریت است، متاسفانه برخی تعهدی به اجرا و اعمال قانون ندارند و وقتی زمانی اتفاقی بروز می‌کند همه همدردی می‌کنند، در همه جای دنیا  با خیلی کمتر از این میزان بارش، سیل می‌آید، اما مدیریت می‌کنند و، اما با مدیریت خسارات جانی و مادی را کنترل می‌کنند و ما درباره جان عزیزانمان با مسئله روبرو می‌شویم.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}