نشریه شارلی ابدو، اقدام رئیس جمهور در نیویورک را تاب نیاورد + عکس عملیات انتحاری در حوزه رای‌گیری ماریوپل خنثی شد + تصاویر معاون عملیات سپاه: مقرهای مورد هدف سپاه، بیشترین نقش را در اغتشاشات اخیر داشتند فائزه هاشمی بازداشت شد پلیس لندن تصاویر برخی از اغتشاشگران را منتشر کرد امیرعبداللهیان: قرارداد دفاعی ایران با روسیه، اثری بر جنگ ندارد واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به وقایع اخیر کشور پایان شایعات پیرامون رئیس‌جمهور چین| شی‌جینپینگ در انظار عمومی ظاهر شد هشدار شدید اردوغان خطاب به یونان نتایج اولیه همه‌پرسی‌های الحاق به روسیه| اکثریت خواستار جدایی از اوکراین هستند ویدئو| قطعی اینترنت و فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟ تصمیم ستاد اقتصادی دولت برای «رصد و کنترل رشد تورم»| بررسی پیشنهادات سازمان بورس برای رونق بازار سرمایه در دولت ویدئو| اعترافات یکی از اغتشاشگران قزوینی وزیر خارجه عراق: میانجی‌گری میان ایران و عربستان ادامه دارد| اعتراضات ایران مسئله‌ای داخلی است ویدئو| روایتی از تشرف حاج قاسم به داخل ضریح امام رضا (ع) ویدئو| ماجرای انتظار ماکرون برای دیدار با رئیسی چه بود؟ ۲ لیدر اصلی اغتشاشات زنجان بازداشت شدند راه‌اندازی صدور کارت ملی ایرانیان مقیم آمریکا در واشنگتن| خدمت‌رسانی به ایرانیان مقیم خارج بدون نگاه به گرایش سیاسی سرلشکر رحیم‌صفوی: پیروزی نهایی برای یمنی‌هاست| فرار آمریکایی‌ها از غرب آسیا در آینده‌ای نزدیک معاون آموزش ارتش: سربازان مانند کارمندان حقوق دریافت می‌کنند| سربازان متاهل و مناطق کم‌برخوردار چقدر دریافتی دارند؟
خبر فوری
آخرین اخبار رئیس بانک مرکزی از بازار ارز و تخیصی ارز به زائران اربعین| مبادله رمزارز‌ها ممنوع است| «ریال دیجیتال» شهریور می‌آید
رئیس کل بانک مرکزی گفت: خرید و فروش (مبادله) و سرمایه‌گذاری رمزارز‌ها ممنوع است، اما استخراج و استفاده برای واردات کالا ممکن شده است.

به گزارش شهرآرانیوز، علی صالح آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی در برنامه صف اول با بیان اینکه سرمایه‌گذاری و مبادله رمزارز‌ها قانونی نیست، اظهار داشت: هنوز کشور‌های مختلف دنیا رمزارز‌ها را به رسمیت نشناخته اند و در برخی کشور‌ها نیز مثل چین ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه سال ۱۳۹۹ دولت آیین‌نامه‌ای را تصویب کرده تا کسانی که مجوز قانونی دریافت می‌کنند تا رمزارز استخراج کنند و برای واردات استفاده کنند، گفت: در واقع خرید و فروش (مبادله) و سرمایه‌گذاری رمزارز‌ها ممنوع است، اما استخراج و استفاده برای واردات کالا ممکن شده است. البته مقرراتی آماده کردیم تا با هماهنگی وزارت صمت از رمزارز‌ها برای واردات بهره‌برداری شود.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید براینکه نوسانات بازار رمزارز‌ها هم زیاد است و باید به آن توجه شود، تصریح کرد: رمز ریال یا ریال دیجیتال جایگزین اسکناس ریال است و کار‌های آن انجام شده است. ریال دیجیتال طبق وعده به صورت آزمایشی در شهریور ماه اجرایی می‌شود. ناشر ریال دیجیتال بانک مرکزی است و مردم می‌توانند بجای اسکناس از آن استفاده کنند. در چین نیز چنین اقدامی انجام شده و ۷۵ میلیون نفر از یوآن دیجیتال استفاده می‌کنند.

صالح آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات جدید بانک مرکزی و سازمان مالیاتی در خصوص پایانه‌های فروشگاهی اشاره کرد و گفت: قانون پایانه‌های فروشگاهی بیش از ۲ سال است که در مجلس تصویب شده، ولی روی زمین مانده بود و اتصال کارتخوان‌ها به سامانه مالیاتی برقرار نشده بود. در دولت سیزدهم این کار شروع شد و الان بیش از ۸ میلیون کارت‌خوان ساماندهی شد و این پروژه شب گذشته به اتمام رسید.

وی با تأکید براینکه الان کارتخوانی که پرونده مالیاتی نداشته باشد در کشور وجود ندارد، ادامه داد: در راستای حکمرانی ریال و شفافیت اقتصادی ساماندهی کارتخوان‌ها اقدام بسیار بزرگی بود که خوشبختانه به سرانجام رسید.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن بیان اینکه در نظام اقتصادی سالم باید درآمد اصلی دولت درآمد‌های مالیاتی باشد، افزود: متاسفانه در طول سالیان متمادی اقتصاد ایران نفتی بوده و دولت‌ها عموما از درآمد‌های نفتی استفاده می‌کردند و نقش مالیات در بودجه دولت کمرنگ بود. مقام معظم رهبری نیز از ۳۰ سال قبل همواره به جدا کردن نفت از بودجه و افزایش درآمد‌های غیرنفتی تاکید داشته‌اند.

وی با تأکید براینکه باید نسبت درآمد‌های مالیاتی در بودجه دولت افزایش پیدا کند که نیاز به زیرساخت دارد، تصریح کرد:  بخشی از این زیرساخت‌ها بانکی، فناوری محور یا قانونی است. به عنوان مثال طرح مالیات بر عایدی سرمایه که در مجلس مطرح است، یا اقداماتی مثل اجرای پایانه‌های فروشگاهی که از فرار‌های مالیات‌های جلوگیری می‌کند.

صالح آبادی گفت: هرچه شفافیت بیشتر باشد نه در حق دولت ظلم می‌شود و نه در حق مودی مالیاتی چرا که محاسبه درآمد‌ها دقیق خواهد شد. با این قبیل اقدامات می‌توانیم نقش نفت در بودجه کشور را کمرنگ کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی در برنامه صف اول در خصوص تأمین ارز مورد نیاز برای واردات کالا، گفت: سرمایه‌گذاری‌ها در صنایع نفت و گاز امروز با یک دهه گذشته قابل قیاس نیست و درآمد‌های ارزی کشور نیز با وجود تحریم‌ها به مراتب بسیار بهتر از گذشته شده است.

وی تأکید کرد: تا پایان تیرماه بیش از ۱۴ میلیارد دلار تامین ارز برای واردات کالا‌ها در سامانه نیما انجام شده که بیش از ۸۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

صالح آبادی در ادامه به اقدامات انجام شده در بانک مرکزی در خصوص وصول مطالبات معوق اشاره و تصریح کرد: در گذشته تحفظی وجود داشت و مقرراتی نبود تا اسامی ابربدهکاران بانکی به مردم گفته شود. اما امروز بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱ اسامی ابربدهکاران بانکی (بدهی بالای ۱۰۰ میلیارد تومان) در سایت بانک مرکزی در هر فصل منتشر می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: هنگامی که شفافیت صورت می‌گیرد مردم و رسانه‌ها و همگان از آن مطلع می‌شوند، افشای اسامی ابربدهکاران بانکی باعث شد در وصول مطالبات حرکت قابل توجهی انجام شود. اگر یک شرکت تولیدکننده دلایل موجه داشته باشد بانک‌ها همراهی و کمک می‌کنند، اما کسانی که اینگونه نیستند و بدهی خود را پرداخت نمی‌کنند با آن‌ها برخورد می‌شود.

وی افزود: اقساط عقب افتاده تا ۶ ماه سررسید گذشته، از ۶ تا ۱۸ ماه معوق و از ۱۸ ماه به بعد مشکوک الوصول حساب می‌شوند که اسامی همه آن‌ها به تفکیک در سایت بانک مرکزی منتشر می‌شود. بخشی از اموال و دارایی‌های بانک‌ها منجمد تلقی می‌شود که باید از حالت انجماد خارج شود.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد که خالص دارایی‌های خارجی که در پایه پولی اثرگذار است تا پایان تیرماه نسبت به سال گذشته منفی بوده است؛ یعنی هر ارزی که از دولت گرفته ایم به فروش رسیده و ریال آن جمع شده است.

به گفته وی، بدهی دولت به بانک مرکزی نیز در وضعیت مناسبی است و دولت حداقل استفاده را (نزدیک به صفر) از تنخواه داشته است. اوراق منتشر شده دولت نیز می‌تواند در پایه پولی موثر باشد، این بخش هم به خوبی کنترل شده است. همچنین بانک مرکزی از ابتدای سال تا کنون ۳۰ همت اوراق دولتی واگذار کرده و ریال را از بازار جمع کرده است. از طرفی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز که در پایه پولی موثر است کنترل شده است.

صالح آبادی در خصوص اصلاح نظام بانکی نیز اینطور توضیح داد که اصلاح نظام بانکی در کنترل نقدینگی بسیار مهم است و برنامه‌های متنوعی برای آن داریم؛ رشد ترازنامه بانک‌ها، کفایت سرمایه بانک‌ها و معوقات بانکی کنترل می‌شود.

وی افزود: براساس شاخص‌های سلامت بانک‌ها را ارزیابی کردیم و در هرشاخص به خود بانک اعلام کردیم تا آن بانک برای اصلاحات خودش به بانک مرکزی برنامه دهد. هر بانک باید برنامه را به کمیته اصلاح نظام بانکی بانک مرکزی اعلام و طبق زمان‌بندی اصلاحات را انجام دهد.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه اجازه اضافه برداشت مخرب نیز به بانک‌ها داده نمی‌شود، تصریح کرد:  در واقع اصلاحات نظام بانکی با همکاری و همراهی خود بانک‌ها دنبال می‌شود و مسیر اصلاح نظام بانکی در بخش‌های مختلف پیش می‌رود. ضمن اینکه سپرده قانونی بانک متخلف تا ۱۵ درصد قابل افزایش است.

وی همچنین تأکید کرد که درآمد‌های دولت ماهیانه پایش می‌شود و اموال منجمد دولت نیز فروخته خواهد شد تا به منابع بانک مرکزی دست‌اندازی نشود. خوشبختانه دولت به خوبی برای مدیریت درآمد‌ها و هزینه‌ها برنامه‌ریزی می‌کند و انضباط مالی را رویکرد اصلی خود قرار داده است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، برای اصلاح رابطه بانک‌ها و مشتریان اقدامات قابل توجهی همچون احرازهویت الکترونیک، امضای الکترونیک و سفته الکترونیک در شبکه بانکی اجرایی شده است. در واقع سهولت دسترسی مردم به خدمات و تسهیلات بانکی نسبت به گذشته قابل توجه است.

وی افزود: همچنین اولویت تسهیلات نیز به بانک‌ها اعلام می‌شود، مثلا در تسهیلات خرد، تسهیلات ازدواج و فرزندآوری اولویت دارد که به بانک‌ها ابلاغ شده است. اوایل امسال بسته تسهیلات خرد را به شبکه بانکی ابلاغ کردیم. وثایق و تضامین بانکی به قدری تسهیل شده است که اگر مشتری خوش حساب باشد و رتبه اعتباری مناسب داشته باشد صرفا با یک قرارداد یا نهایتا یک ضامن هم بتواند تسهیلات را دریافت کند.

صالح آبادی در خصوص اقدامات انجام شده در بازار ارز اعلام کرد: ارز‌های توافقی بر مبنای عرضه و تقاضا در صرافی‌ها عرضه می‌شود. حجم معاملات ارز توافقی به طور قابل توجهی درحال افزایش و تعمیق است به گونه‌ای که امروز در بازار اثرگذار است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه امروز ارز توافقی در بازار ارز آرامش ایجاد کرده است و  عرضه ارز همواره بیشتر از تقاضا شده است، گفت: امروز در مسیر حکمرانی ریال و شفافیت حداکثری حرکت می‌کنیم و این اقدامات در جلوگیری از فرار‌های مالیاتی و پولشویی بسیار اثرگذار است.

وی درباره ارز اربعین نیز اینطور توضیح داد که در خصوص تخصیص ارز به زائرین تلاش می‌کنیم نسبت به سال‌های گذشته خدمت خوبی به مردم برای زیارت اربعین ارائه کنیم. برخی به دینار نیاز دارند که تدابیر لازم صورت خواهد گرفت و به مردم اعلام خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}