بهادری‌جهرمی: تشکیل سازمان بازرگانی و تنظیم بازار زیرنظر ریاست‌جمهوری به تصویب دولت رسید حسینی: سوال از رئیس‌جمهور در دستور کار مجلس نیست زارع‌پور: پلتفرم‌های خارجی برای ادامه فعالیت در ایران باید قوانین را رعایت کنند؛ این تصمیم شورای عالی امنیت ملی است+ فیلم آخرین وضعیت امدادرسانی به زلزله‌زدگان خوی| برپایی بیش از ۲۰ هزار چادر برای زلزله‌زدگان خوی وزیر کشاورزی خبر داد: جزئیات طرح «فجر تا فطر» برای تنظیم بازار| تخفیف ۱۰ تا ۲۵ درصدی ۳۴ قلم کالای اساسی+ فیلم رئیس جمهور فردا (۱۳ بهمن ۱۴۰۱) به شهر ری می‌رود+ برنامه سفر معاون اول رئیس‌جمهور: قیمت نزدیک به ۳۳ قلم کالا ۱۲ تا ۲۳ درصد کاهش می‌یابد وزیر ارشاد: اختتامیه جشنواره شعر فجر جمعه (۱۴ بهمن ۱۴۰۱) برگزار می‌شود+ فیلم چه کسانی شامل تخفیف ۷۰ درصدی گاز می‌شوند؟| خبر خوش وزیر نفت از افتتاح فاز ۱۴ پارس‌جنوبی+ فیلم هشدار یک مقام سازمان ملل به طالبان درباره ادامه محدودیت کار بانوان وزیر کشور: پایان عملیات امداد و نجات در زلزله خوی؛ اسکان اضطراری در دستور کار است شکایت آذربایجان از ایران به سازمان‌های بین‌المللی! ستادکل نیرو‌های مسلح: ملت ایران پای انقلاب خود محکم ایستاده‌اند|‌ انقلاب اسلامی امروز در اوج اقتدار است چند مقام طالبان به دنبال تغییر ملا هبت‌الله آخوندزاده قالیباف: قدرت انقلاب در قلب مردم است نه موشک| مردم توقع دارند اهداف انقلاب را متوازن پیش ببریم+ فیلم از نوفل لوشاتو تا بهشت زهرا | روایتی از آنچه در روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ گذشت + فیلم جزئیات جدید از حمله ریز پرنده‌ها در اصفهان| مشارکت گروه‌های ضد انقلاب کُردی در حمله به مجتمع کارگاهی وزارت دفاع اطلاعیه مجلس درباره مصوبه شرایط خروج زنان از کشور| محدودیت خروج برای زنان بالای ۱۸ سال صحت دارد؟
خبر فوری
جزئیات دادگاه «مجید رهنورد» قاتل ۲ بسیجی مشهد| متهم: حس نفرت عمومی از اقدامم را درک می‌کنم؛ سابقه کیفری دارم
جلسه رسیدگی به اتهامات مجید رهنورد عامل شهادت دو بسیجی حافظ امنیت در مشهد، امروز (سه شنبه) به ریاست قاضی سید هادی منصوری در دادگاه انقلاب شهر مشهد برگزار شد.

به گزارش شهرآرانیوز، جلسه رسیدگی به اتهامات مجید رهنورد عامل شهادت دو بسیجی حافظ امنیت در مشهد، امروز (سه شنبه)  به ریاست قاضی سید هادی منصوری در دادگاه انقلاب شهر مشهد برگزار شد.

براساس این گزارش، روز پنج شنبه ۲۶ آبان ماه سال جاری، مجید رهنورد با سلاح سرد دو بسیجی به نام‌های شهیدان «دانیال رضا زاده» و «حسین زینال زاده» را در شهر مشهد به شهادت رساند و ۴ نفر دیگر را مجروح کرد و سپس متواری شد.

۲۸ آبان ماه، اما در حالی که متهم از شهر مشهد گریخته بود، به همراه ۳ تبعه خارجی در استان سمنان دستگیر شد.

۳ آذرماه و یک هفته بعد از وقوع این جنایت، درودی دادستان مرکز استان خراسان‌رضوی از صدور کیفرخواست برای مجید رهنورد متهم پرونده به اتهام محاربه و ارسال پرونده به دادگاه انقلاب مشهد خبر داد.

امروز سه‌شنبه ۸ آذرماه نیز، ۵ روز بعد از صدور کیفرخواست، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده این متهم برگزار شد. براین اساس دادگاه امروز به فاصله ۱۰ روز بعد از بازداشت متهم تشکیل شده است.

پس از اعلام رسمیت جلسه، رئیس دادگاه از نماینده دادستان خواست تا به قرائت کیفرخواست صادر شده در مورد متهم مجید رضا رهنورد بپردازد.

قاضی قناد که به عنوان نماینده دادستان در جلسه حضور داشت، ابتدا به تشریح چگونگی حمله متهم به بسیجیان و شهروندان پرداخت و گفت: متهم طی مراحل تحقیقات قانونی به اتهامات خود اقرار کرده است.

جزئیات دادگاه «مجید رهنورد» قاتل ۲ بسیجی مشهد| متهم: حس نفرت عمومی از اقدامم را درک می‌کنم؛ سابقه کیفری دارم

نماینده دادستان با اشاره به وقایع روز حادثه، به برخی از مستندات موجود در پرونده از جمله  گزارش اداره آگاهی خراسان رضوی و گزارش نهاد‌های امنیتی و همچنین درخواست مکرر کسبه و اهالی محل مبنی بر مجازات متهم، تماس‌های مکرر شهروندان مبنی بر احساس ناامنی که دلالت بر ایجاد رعب و وحشت عمومی دارد، گفت: متهم به قصد جان ماموران حافظ امنیت، ۲ تن از بسیجیان را شهید و ۴ نفر دیگر را مجروح کرده است.

قاضی قناد، نماینده دادستان افزود: متهم برای بررسی وضعیت سلامت روحی به پزشکی قانونی معرفی و سلامت وی هنگام وقوع جرم مورد تایید قرار گرفته است.

در این هنگام و با اجازه رئیس جلسه؛ نماینده دادستان، کلیپی حاوی اقدامات اغتشاشگران که پس از ارتکاب جرم علیه اشخاص، اموال عمومی و خصوصی توسط خود آن‌ها برای پخش در فضای مجازی و ارسال به شبکه‌های معاند خارجی تهیه شده بود را در صحن علنی به نمایش گذاشت.

حمله به کلانتری، آتش‌‌زدن مامور نیروی انتظامی، تعرض به شهروندان، ایجاد راه بندان، پرتاب مواد آتش‌زا از جمله کوکتل مولوتف، آتش زدن وسایل نقلیه خصوصی و دولتی و وارد کردن خسارت به اموال بیت‌المال؛ بخشی از مواری بود که تصاویر آن در جلسه پخش شد.

جزئیات دادگاه «مجید رهنورد» قاتل ۲ بسیجی مشهد| متهم: حس نفرت عمومی از اقدامم را درک می‌کنم؛ سابقه کیفری دارم

جزئیات کامل دادگاه «مجیدرضا رهنورد» قاتل ۲ بسیجی مشهد| متهم: قربانی فضای مجازی شدم؛ خانواده شهدا حلالم کنند

سلاح سردی که مجید رهنورد با آن «دانیال رضا‌زاده» و «حسین زینال‌زاده‌» را به شهادت رساند

پس از آن نماینده دادستان به تفصیل، به شرح واقعه و نحوه ارتکاب جرم توسط متهم مجیدرضا رهنورد در خیابان حر عاملی مشهد پرداخت و تصاویر لحظه حمله متهم به ۶ نفر از جمله شهید دانیال رضازاده و شهید حسین زینال زاده را پخش کرد.

نماینده دادستان با اشاره به تفکرات متهم گفت: متهم به‌شدت متاثر از فضای مجازی بوده و از مدتی قبل دست نوشته‌ای تنظیم کرده و در بخش‌هایی از آن با دست خط خود مطالبی با این مضمون نوشته که پس از مرگ برایم قرآن نخوانید، گریه نکنید و مشروب بخورید.

پس از این اظهارات نماینده دادستان، کلیپی از فعالیت‌های خیرخواهانه و جهادی ۲ شهید مدافع امنیت که در کمک به مردم در مناطق متخلف صورت گرفته بود در صحن علنی دادگاه پخش شد.

جزئیات دادگاه «مجید رهنورد» قاتل ۲ بسیجی مشهد| متهم: حس نفرت عمومی از اقدامم را درک می‌کنم؛ سابقه کیفری دارم

سپس قاضی سید هادی منصوری از تعدادی از شکات خواست تا به بیان شکایت خود بپردازند.

یکی از شکات پس از قرار گرفتن در جایگاه گفت: این دو شهید در سیل، زلزله و گرفتاری‌ها در حاشیه شهر به یاری مردم می‌پرداختند.

پس از آن یکی از مجروحان روز حادثه خطاب به متهم گفت: به کدام جرم به مدافعان امنیت حمله کردی و این ۲ عزیز را به شهادت رساندی؟

مجروح حادثه گفت: من برای کمک به این شهیدان به صحنه نزدیک شدم که توسط متهم مورد حمله قرار گرفته و زخمی شدم.

مادر شهید: من همین یک پسر را داشتم و او تمام امید من بود

پس از اظهارات تعدادی از شکات و مجروحان این حادثه؛ رئیس دادگاه از مادر و همسر شهید خواست تا به بیان مطالب خود پرداخته و شکایت‌شان را مطرح کنند.

مادر یکی از شهیدان گفت: من همین یک پسر را داشتم، او تمام امیدم بود؛ اما اگر فرزند دیگری نیز می‌داشتم در راه خدا و مردم عزیز اهدا می‌کردم و امروز تمام این بچه‌ها مانند فرزندان من هستند.

سپس یکی از وکلای مدافع اولیای دم در جلسه عنوان کرد: متهم با قصد قبلی به دنبال انتقام‌جویی از نیرو‌های مردمی و بسیجیان بوده و تعداد و نوع ضرباتی که متهم به این شهیدان وارد کرده کاملا عالمانه و عامدانه بوده و مستند به مواد متعدد قانونی تقاضای رسیدگی عادلانه و اشد مجازات متهم را دارم.

پس از آن پدر همسر یکی از شهدا گفت: با شهادت این شهید، تمام آمال و آرزو‌های ۲ جوان برای یک زندگی خوب بر باد رفت و روی سخن من با افراد خود فروخته‌ای است که از آن سوی آب‌ها جوانان ما را تحریک می‌کنند در حالی که خودشان در رفاه، هشتگ نه به اعدام می‌زنند. آیا فقط شما ایرانی هستید؟ آیا فقط شما دلسوز کشور هستید؟ به چه گناهی این همه خشونت را ترویج می‌کنید؟ امروز برای همه روشن شده که شما چه افرادی هستید. چقدر کشور ما باید بخاطر افرادی مثل شما هزینه بدهد؟ تشییع جنازه این ۲ شهید نشان داد مردم پای آرمان‌ها و آرزوهایشان ایستاده‌اند. چگونه می‌خواهید جواب خدا را بدهید؟ دست از سر مردم بردارید.

در این هنگام قاضی منصوری از یکی از شهود خواست تا به بیان مشاهدات خود از صحنه حادثه بپردازد.

یکی از شاهدان گفت: در روز حادثه پس از آنکه متهم، ۲ تن از دوستانمان را به شهادت رساند؛ در حال فرار نیز هر فرد دیگری را که سر راهش قرار داشت با چاقو می‌زد و سپس متواری شد در حالی که مردم همه دچار وحشت شده و ترسیده بودند و مغازه‌دار‌ها از ترس و وحشت به وجود آمده توسط متهم؛ فروشگاه‌های خود را تعطیل کردند.

شاهد عینی ماجرا: ترس را در چشمان مردم می‌دیدم

یکی دیگر از شاهدان عینی گفت: من و افرادی که در صحنه حضور داشتند وحشت کرده بودیم و هر کسی به یک طرفی فرار می‌کرد. به همین خاطر مردم درخواست دارند که متهم به اشد مجازات برسد؛ من ۲ دختر دارم. از آن روز به بعد دخترانم شب‌ها کابوس می‌بینند و هنگامی که من بیرون از خانه هستم مدام با من تماس می‌گیرند و اظهار نگرانی می‌کنند. این اقدام محله ما را بد نام کرد. دست‌های شهید زینال زاده در دستان من بود تا به شهادت رسید؛ ضارب آنچنان ضربه‌ای به گردن وی زده بود که این جوان همانجا به شهادت رسید.

در ادامه با دستور رئیس دادگاه یکی دیگر از شاهدان عینی در جایگاه قرار گرفت و مانند سایر شاهدان پس از قرائت سوگند گفت: آن روز من ترس را در چشمان مردم می‌دیدم. چند خانم که فرزندانشان همراهشان بود جیغ می‌زدند و فریاد می‌کشیدند.

شاهد دیگری گفت: آن روز دیدم که متهم روی بدن یکی از شهدای خیابان حرعاملی نشسته و به شدت در حال ضربه‌زدن با چاقو به این جوان است و مردم وحشت‌‌زده در حال داد و فریاد ناشی از ترس هستند.

یکی از کسبه خیابان نیز گفت: بعد از این اتفاق، مردم دیگر رغبتی به حضور در این خیابان ندارند و کسبه با مشکلات متعددی مواجهه هستند و ما از این موضوع بسیار ناراحت هستیم، مخصوصا اینکه انگار کسی جرات نمی‌کند با بچه کوچک از این منطقه عبور کند چرا که مردم هنوز نگرانند و ترسیده‌اند.

جزئیات دادگاه «مجید رهنورد» قاتل ۲ بسیجی مشهد| متهم: حس نفرت عمومی از اقدامم را درک می‌کنم؛ سابقه کیفری دارم

متهم: تصور می‌کردم این افراد دشمن‌ من هستند

پس از این اظهارات، جلسه  به دستور قاضی منصوری به مدت ۱۵ دقیقه برای اقامه نماز تعطیل و ادامه دادگاه به پس از ادای فریضه نماز موکول شد.

پس از رسمیت مجدد جلسه؛ رئیس دادگاه از متهم مجیدرضا رهنورد فرزند محمد جواد خواست تا در جایگاه متهم قرار گرفته و به سوالات طرح شده پاسخ بگوید.

متهم پس از معرفی خود گفت: سابقه کیفری داشته و در پرونده دیگری به دلیل ضرب و جرح عمدی محکوم به پرداخت دیه شده‌ام.

قاضی منصوری پس از تشریح گردش کار پرونده و با اشاره به گزارشات و مستندات موجود در پرونده از متهم پرسید:  اتهامات خود را  قبول دارید؟ که متهم در پاسخ گفت: بله اتهامات خود را قبول دارم. راهم را اشتباه رفتم، قبول دارم اشتباه کردم و حس نفرت عمومی از این کارم را درک می‌کنم. فکرم و باورهایم غلط بود. تصور می‌کردم این افراد دشمن‌ من هستند، چاقو را در دست خود پنهان کرده بودم و نفهمیدم چه اتفاقی افتاد و الان منتظرم هرچه زودتر مجازات شوم.

رئیس دادگاه از متهم پرسید؛ آیا اظهارات خود و مستندات موجود در پرونده را قبول دارید؟ که متهم پاسخ داد: بله قبول دارم.

متهم افزود: تحت تاثیر فضای مجازی بودم. از نظر روحی سلامت هستم و پیج‌هایی که اخبار نادرست منتشر می‌کردند دنبال می‌کردم. الان به این نتیجه رسیدم این افرادی که اغتشاش می‌کنند در اشتباه هستند. آن روز هنگام فرار با چاقو به هرکسی که می‌رسیدم حمله می‌کردم.

متهم مجیدرضا رهنورد در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر علت فرارش گفت: من خود را قربانی فضای مجازی می‌دانم، می‌ترسیدم. می‌خواستم به تهران و سپس به ترکیه فرار کنم. در دلم بذر نفرت کاشته شده بود و برادرکشی کردم.

قاضی منصوری از متهم پرسید: آیا این دست نوشته مطرح شده توسط نماینده دادستان را متعلق به خود می‌دانید؟ متهم در پاسخ گفت: بله این دست نوشته متعلق به من است و مطالب آن را قبول دارم.

جزئیات دادگاه «مجید رهنورد» قاتل ۲ بسیجی مشهد| متهم: حس نفرت عمومی از اقدامم را درک می‌کنم؛ سابقه کیفری دارم

متهم: من خانواده‌های زیادی را داغدار و برادرکشی کردم

در این هنگام، رئیس جلسه بخشی از اظهارات متهم در مراحل مختلف دادرسی را قرائت کرد و از متهم خواست تا در مورد اظهاراتش توضیح دهد. متهم گفت: افراد دیگری هستند که ممکن است افکار اشتباه من را داشته باشند، شما باید به داد آن‌ها برسید و از هم‌سن‌های خود می‌خواهم که در زندگی به دنبال هدف درستی باشند و هر چیزی را که شنیدند باور نکنند. من آزادی و جوانی خود را تباه کردم. من خانواده‌های زیادی را داغدار کردم. می‌دانم برادر کشی کردم.

در این هنگام قاضی منصوری از نماینده دادستان خواست تا چنانچه مطلبی دارد بیان کند.

وکیل متهم: مستندات پرونده کامل است

پس از بیان مطالب توسط نماینده دادستان، قاضی منصوری از وکیل متهم خواست تا در جایگاه قرار گیرد.

وکیل متهم گفت: موکل در آن روز به دلایل مختلف شرایط روحی مناسبی نداشته؛ چاقو را در آستین خود پنهان می‌کند. چاقو حدود ۳۰ سانتی متر بوده است. در این پرونده آنچه مسلم است این است که متهم ۲ نفر را به شهادت رسانده و ۴ نفر دیگر را مجروح کرده است.

وی افزود: مستندات پرونده کامل است. اما متهم با چاقوی آشپزخانه این اقدام را انجام داده است.

پس از دفاعیات تفصیلی وکیل متهم؛ رئیس دادگاه از متهم خواست تا در جایگاه قرار گیرد.

پس از قرار گرفتن متهم در جایگاه، قاضی منصوری با تفهیم اتهامات وارده از مجیدرضا رهنورد خواست تا آخرین دفاعیات خود را مطرح کند.

متهم در مقام آخرین دفاع گفت: اتهامات خود را قبول دارم و ازخانواده شهدا می‌خواهم حلالم کنند.

قاضی منصوری پس از آخرین دفاع متهم اظهار داشت: تمام مستندات و اظهارات به طور دقیق بررسی می‌شود لذا از هرگونه اظهار نظر و پیش داوری خودداری شود چرا که تمام مراحل دادرسی و تشریفات قانونی تا دیوان عالی کشور طی خواهد شد.

گفتنی است پس از هشدار قاضی منصوری مبنی بر عدم هرگونه اظهار نظر پیش داورانه در مورد نتیجه دادگاه، ختم جلسه دادرسی مجیدرضا رهنورد پایین ده فرزند محمد جواد مبنی بر محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد از نوع چاقو به قصد جان مردم که منتهی به شهادت ۲ بسیجی مدافع امنیت به نام‌های دانیال رضا زاده و حسین زینال زاده و مصدومیت ۴ تن دیگر در تاریخ ۲۶ آبان ماه در خیابان حر عاملی مشهد شده بود توسط رئیس جلسه اعلام شد.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۹
0
2
اگه حکومت اسلامی هست و حکم شرع و قران رو میخواهید اجرا کنید فقط اعدام
Asynasy
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۳
0
0
چرا فیلم دوربینهای مدار بسته خیابان حرعاملی رو انتشار نمیدین ؟؟؟ انگیزه قاتل چی بوده ؟؟؟ چرا حین دستگیری دستش شکسته بود؟؟؟
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}