توضیحات رئیس سازمان خصوصی سازی درباره مصونیت قضایی هیئت عالی مولدسازی حجت‌الاسلام پژمانفر: حل مسائل خیابان امت مشهد در دستور کار مجلس است ورود رئیس قوه قضائیه بدون تشریفات و با پرواز عمومی به مشهدمقدس + ویدئو رئیس جمهور: ۲۲ بهمن نمود راه روشن است دوحه به نقش میانجیگری میان ایران و غرب ادامه خواهد داد رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت‌الاسلام حاج شیخ غلامرضا اسدی را تسلیت گفتند رئیسی وارد شهرستان ری شد رئیس مجلس: بنیان انقلاب ما بر مردم است آمریکا: بر فعالیت ایران نظارت داریم | برجام ماه‌هاست که در دستور کار قرار ندارد قالیباف برای حضور در یادواره شهدا وارد نیشابور شد رئیس قوه قضائیه: باید بدون هیچ تبعیضی ملجاء و ماوای هر تظلم‌خواهی باشیم انقلاب اسلامی، تحقق حکومت عدل علی (ع) ایران، پاسخ نامه آژانس اتمی درباره فردو را داد گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران | غنی سازی ۶۰ درصدی در فردو شهرک صهیونیستی «سدیروت»، هدف راکت‌های غزه | آژیر خطر در اسرائیل فعال شد + فیلم و نقشه منزل «بایدن» توسط «اِف‌بی‌آی» تفتیش شد قانون الحاق ایران به شانگهای توسط قالیباف ابلاغ شد ارسال کیفرخواست پرونده متهمان قتل شهید آرمان علی‌وردی به دادگاه خطر تعطیلی پایگاه اورژانس هوایی در پی بی‌توجهی به پیش‌بینی اعتبار در بودجه ۱۴۰۲
خبر فوری
مجلس اجازه رسوب منابع توانبخشی در حساب بیمه سلامت را نمی‌دهد| دستگاه‌ها زیر بار اشتغال معلولان نمی‌روند
در نشست کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت تاکید شد که مجلس اجازه رسوب پول توانبخشی و تجهیزات معلولان در حساب بیمه سلامت را نمی‌دهد و تلاش خواهد شد در برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه ۱۴۰۲ وضعیت زندگی معلولان ارتقا یابد.

به گزارش شهرآرانیوز، نشست کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، علی محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی، نمایندگان فعال در حوزه معلولان و کارشناسانی از مرکز پژوهش‌های مجلس به منظور بررسی مشکلات، چالش‌ها و مسائل معلولان برگزار شد.

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این نشست با یادآوری اینکه انتقادات و دغدغه‌های معلولان به‌حق است، گفت: تسهیلات و امکانات ارائه شده به معلولان قابل توجیه نیست و تشکیل جلسات زمانی مقبول واقع می‌شود که معلولان شاهد اتفاقات مثبت باشند؛ متاسفانه معلولان رضایتمندی لازم را ندارند، البته محسنی بندپی رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی، تلاش‌ها و پیگیری‌های زیادی برای رفع دغدغه‌ها و مشکلات افراد دارای معلویت داشته که امیدواریم به ثمر برسد.

وی با انتقاد از اینکه دستگاه‌ها زیر بار اشتغال معلولان نمی‌روند و در این رابطه شاهد اقدامات موثری نیستیم، ادامه داد: می‌طلبد مسئولان سازمان پیشنهادات بودجه‌ای را به ما ارائه کنند و تعامل مناسبی را با سایر نمایندگان برای به نتیجه رسیدن آن‌ها داشته باشند؛ کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مواردی که کمیته بهزیستی ارائه می‌کند را تصویب و از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه خواستار همراهی و همکاری هستیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: متاسفانه شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی و اغلب دستگاه‌ها نتوانستند زمینه تسهیل حضور معلولان در جامعه را فراهم کنند.

محمدعلی محسنی‌بندپی رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان در هم در این نشست گفت: امیدواریم بتوانیم خلأ‌های قانونی موجود را در برنامه هفتم توسعه و بودجه ۱۴۰۲ رفع کنیم و در نشست باید جمع بندی لازم را در مورد کمیته بهزیستی و فراکسیون سلامت سالمندی داشته باشیم و گزارش آن را برای نهاد‌های وابسته ارسال کنیم.

وی با تاکید بر اینکه منابع در نظر گرفته شده برای بیماران خاص نباید در جایی رسوب کند، تصریح کرد: این منابع تنها باید برای بیماران هزینه شده و باید نشان دار شود البته منابع خارج از شمول هم نباید دست بیمه سلامت باشد و اگر این پول در اختیار بهزیستی قرار گیرد، ایرادی ندارد.

رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: سازمان بیمه سلامت توجه چندانی به رسوب منابع در حساب خود ندارد، اما ما اجازه نمی‌دهیم پول توانبخشی و تجهیزات معلولان در حسابش رسوب کند.

محسنی بندپی یادآور شد: وزارت بهداشت به مشکلات معلولان توجهی ندارد و در این رابطه ۱۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۰، از محل هدفمندی یارانه‌ها برای پوشش خدمات درمانی توانبخشی و خدمت رسانی به افراد دارای معلولیت پیش بینی شد که بر اساس گزارش دیوان محاسبات تا پایان همان سال از این مبلغ تنها ۲۴۰ میلیون تومان هزینه شده و ۹۹ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان در حساب بیمه سلامت رسوب کرده البته با کمبود ۲ هزار و ۴۰۰ تخت توانبخشی مواجه هستیم که وزارت بهداشت باید به آن توجه کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: متاسفانه لابی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی با نمایندگان کمتر از معلمان نهضتی و حق التدریسی است و در حالی که در آستانه تدوین برنامه هفتم و ارائه لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس هستیم، می‌طلبد تعاملات با نمایندگان افزایش یابد.

علی محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی با تشکر از تلاش‌های کمیسیون و کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان در راستای حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، گفت: مجلس علیرغم افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان در قانون بودجه، در سال جاری نیز با توجه ویژه آن را به ۳۰ درصد افزایش داد، البته درست است که کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد، اما توجه مجلس قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: حقوق و دستمزد ۵۷ درصد افزایش یافت، اما دستمزد مراکز نگهداری افزایشی نداشت و با پیگیری ها، روزانه‌ها ۳۵ درصد اضافه و ۵۰ درصد نیز حق پرستاری افزایش یافت، براساس دستور مقام قضایی افرادی که به عنوان مجهول الهویه رها می‌شوند، به سمت بهزیستی روانه شده و بودجه آن‌ها نیز در نظر گرفته نمی‌شود و در واقع پرداختی برای این افراد در قانون دیده نشده، اما ما به این موضوع ورود کرده و مقرر شد مبالغ یارانه افراد مجهول الهویه به لیست اضافه شود.

قادری افزود: در حال فعال کردن ستاد نوروزی هستیم، زیرا سالانه تعداد زیادی در تصادفات و سوانح رانندگی دچار ضایعات نخاعی می‌شوند که به بهزیستی مراجعه می‌کنند که در این رابطه نیازمند راه اندازی سامانه‌ای هستیم؛ هزاران برنامه و نگاه تحولی را مشخص کردیم و آن‌ها را تقدیم خواهیم کرد.

رئیس سازمان بهزیستی با انتقاد از اینکه هیچ فضایی در کشور برای اوقات فراغت معلولان وجود ندارد، تصریح کرد: به دنبال راه اندازی مراکزی برای تحقق این امر هستیم و امیدواریم کمیسیون بهداشت تلاش کند که ردیفی در بودجه برای اوقات فراغت معلولان پیش بینی شود البته توجه به عوارض بالای اقلام توانبخشی نیز یکی از درخواست‌های جدی ما است؛ در جلسات مکرر با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کردیم که اشخاصی که از معلول نگهداری می‌کنند یا خودشان معلول هستند، با توجه به واریزی‌ها یا پرداخت ها، جزو دهک ۱۰ محسوب شده اند و با پیگیری‌های پرداخت یارانه به آن‌ها به سرانجام رسید.

وی با یادآوری اینکه ۱۳۶ هزار خانوار پشت نوبتی داریم. یادآور شد: برای معلولان باید صندوق خدمات ایجاد و راه اندازی شده و منابع در آن تجمیع شود البته مرجع تشخیص معلولیت باید سازمان بهزیستی باشد؛ ۹۹۰ نفر از ای‌بی‌ها از بهزیستی خدمات می‌گیرند و به دنبال این هستیم که ضریب ارائه خدمات را در روستا‌ها و مناطق دورافتاده افزایش دهیم.

قادری ادامه داد: افرادی که در بیمارستان شرایط خاصی دارند  در دوره‌ای لازم دارند که از خدمات برخوردار شوند، بنابراین نیاز به حمایت نوبه‌ای دارند و بهزیستی می‌تواند فضایی را برای بهره‌مند شدن آن‌ها از خدمات کوتاه مدت تا زمان بهبودی داشته باشد و ما به دنبال ایجاد مراکز جامع توانبخشی در استان‌ها هستیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: مظلومیت سازمان بهزیستی به حدی رسیده که درمان، سم زدایی و تامین داروی معتادان متجاهر به ما واگذار شده است، در حالی که این موضوع در حوزه وظایف ما نیست؛ چرا نیرو‌های طرحی برای خدمات توانبخشی در کشور وجود ندارد؟ برای نخستین بار در تاریخ بهزیستی و با همراهی مجلس ۳۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای توانبخشی پیش بینی شد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی با وجود ساختار فعلی نمی‌تواند کاری انجام دهد، گفت: دنبال اصلاح ساختار هستیم.

سلمان نژاد دبیر کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این نشست یادآور شد: کمیته بهزیستی و توانبخشی به دنبال جداسازی وظایف سازمان بهزیستی از وزارت بهداشت است، بنابراین نباید به وظایف وزارت بهداشت ورود کرد و این وزارتخانه باید وظیفه خود را بشناسد.

صدیقی از مرکز پژوهش‌ها در این نشست گفت: باید سامانه‌ای برای رصد صندوق معلولیت راه اندازی شود و آن را در بودجه پیش بینی کرد، بهزیستی مظلوم است، زیرا نتوانسته حق خود را بگیرد، البته در دوره مدیریت جدید، اقدامات و اتفاقات مثبتی در حال انجام است و می‌طلبد بهزیستی وظایف خود را روشن و مشخص کند تا تخصیص بودجه راحت‌تر باشد.

عزت آبادی کارشناس مرکز پژوهش‌ها در ادامه گفت: شرح وظایف بهزیستی زیاد است و نیروی انسانی آن نیز در حال افزایش بوده بنابراین تا نظامات اصلاح نشود سازمان موفق به انجام وظایف نخواهد بود و در این رابطه می‌طلبد نظام پرداخت حقوق و مزایا در این سازمان جذاب شود تا افراد نسبت به اشتغال ترغیب شوند البته همدلی و تعامل هم میان مرکز پژوهش ها، سازمان بهزیستی و مجلس باید افزایش یابد و ما در قانون بودجه و گزارشات ارائه شده، از پیشنهادات سازمان دفاع خواهیم کرد.

وی ادامه داد: تامین بودجه به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند و ساختار سازمان باید اصلاح و در برنامه هفتم توسعه دیده شود.

محمدصالح تسخیری کارشناس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در ادامه این نشست یادآور شد: باید با استفاده از ظرفیت کمیته بهزیستی و توانبخشی برای اصلاح ساختار‌های بهزیستی استفاده و پیشنهادات اصلاحی را ارائه کرد.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}