خبر ویژه

جریان مهاجرت به شهر‌ها معکوس شده است

  • کد خبر: ۱۶۵۴
  • ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۴
  • ۱
یک‌سوم مراکز استان‎ها در کشور دارای خالص مهاجرت منفی هستند

سلطانی| گزارش اخیر مرکز آمار ایران درباره مهاجرت شهرهای کشور نشان می‌دهد یک‌سوم مراکز استان‎ها در کشور دارای خالص مهاجرت منفی هستند و این بدین معناست که افراد خارج‌شده بیش از افراد واردشده به این شهرها هستند. این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که از دهه 30 شمسی تا دهه 80 جریان مهاجرت از سمت روستا به شهر شیب تندی داشته است. در گزارش ارائه‌شده وضعیت مهاجرت تمام نقاط شهری کشور شامل ١٢٤٢ شهر بررسی شده است. بر اساس یافته‌های این گزارش، در بین مراکز استان‌های کشور شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم‌آباد، اراک، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد (با همین ترتیب) دارای بیشترین مهاجرت معکوس بوده‌اند که موجب کاهش جمعیت این شهرها شده است. البته در سایر مراکز استان‌ها از جمله مشهد نرخ مهاجرت عددی مثبت است اما این بدان معنا نیست که نرخ مهاجرت به مراکز استان‌ها خیلی زیاد بوده است.
شهرهای کرج، رشت، شیراز، سمنان و قم بیشترین نرخ مهاجرپذیری را داشته‌اند و هر کدام بیش از 20 هزار مهاجر پذیرفته‌اند. تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز جدول دقیق میزان مهاجرت‌های انجام‌شده به مراکز استان‌ها منتشر نشده است اما می‌توان حدس زد بر اساس گزارش اولیه مرکز آمار ایران تعداد مهاجران واردشده به مشهد کمتر از 20 هزار نفر هستند.
منبع تحقیقات برای تهیه این گزارش نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 است. در این گزارش، جابه‌جایی جمعیت بین شهرها فراهم آمده و آمار مهاجرت همه شهرهای کشور، مبادلات جمعیتی شهرها با یکدیگر و با بخش روستایی و خارج از کشور منتشر شده است. این بررسی اطلاعات باارزشی در زمینه‌ برنامه‌ریزی‌های شهری و اجتماعی و تحلیل‌های جمعیتی فراهم کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
0
0
وای به حال این مردم .خدایا به مردم ایران رحم کن

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}