قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و ارز امروز در مشهد ۲۹ بهمن ۹۸ قیمت روز میوه، تره‌بار، گوشت و محصولات پروتئینی در بازار مشهد ۲۹ بهمن ۹۸ برگزاری مجمع عمومی پدیده، ۱۰ اسفندماه خبر خوب وزیر درباره عیدی دانشجو - معلمان کارگران با سابقه کمتر از یک سال چقدر عیدی می‌گیرند؟ گله شهروندان از افزایش ناگهانی قیمت‌های اسنپ و تپسی در روز‌های خاص آغاز طرح ساماندهی نقره‌فروشی‌های مشهد افزایش افسارگسیخته اجاره‌بهای مسکن تامین ۳۵ میلیارد دلار برای کالا‌های اساسی کاهش نرخ سود میان مدت بانک مرکزی در چین تولید روزانه یک میلیون تن تخم مرغ افزایش ١٢.٥ میلیون تنی ظرفیت حمل و نقل دریایی کشور رشد ۴ هزار واحدی شاخص بورس رشد شاخص حباب یا واقعیت؟ جزئیات پرداخت وام‌ های مسکن آغاز پیش فروش بلیت اتوبوس نوروز ۹۹ از ۱۵ اسفند آغاز طرح بازرسی و نظارت عید از اول اسفند کرونا نمایشگاه خودروی پکن ۲۰۲۰ را به تاخیر انداخت ساعت کار در دیگر کشورهای جهان مشکلات فنی رمز پویا برطرف خواهد شد
خبر ویژه

برق نیروگاه‌های خصوصی همچنان تضمینی خرید می‌شود

  • کد خبر: ۱۷۶۶۵
  • ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
وزیر نیرو گفت که وزارتخانه متبوعیش برای تداوم قرارداد خرید تضمینی برق تولیدی در نیروگاه‌های کوچک خصوصی کشور را پی‌گیری می‌کند.
به گزارش شهرآرانیوز؛ رضا اردکانیان افزود: وزارت نیرو با کمک دولت طرح تداوم خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های کوچک بخش خصوصی را با قیمت مناسب در دست بررسی و پیگیری دارد.
وی گفت: وزارت نیرو و دولت با پیگیری داوم خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های بخش خصوصی به دنبال ایجاد انگیزه در این بخش جهت ساخت نیروگاه‌های برق کوچک مقیاس برای تامین نیاز کشور هستند.

وزیر نیرو از استان‌های شمالی به عنوان بهترین مکان جهت ساخت نیروگاه‌های مقیاس کوچک تولید برق یاد کرد و اظهار داشت:، ولی حجم ذخیره سازی آب در پشت سازه‌های آبی استان‌های شمالی مازندران و گیلان با وجود در اختیار داشتن میانگین ۴.۵ تا پنج میلیارد متر مکعب آب‌های سطحی پایین است و باید نسبت به ساخت سد‌ها در این استان‌ها تلاش بیشتری شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون سازه‌ها و سد‌های ساخته شده در استان مازندران تنها ظرفیت ذخیره سازی حدود ۱۰ درصد از آب‌های سطحی را دارند، در حالی که با توجه به کشاورزی بودن این منطقه باید حجم ذخیره سازی آب افزایش یابد.
اردکانیان گفت: معیشت مردم مازندران وابسته به کشاورزی است و حیات فعالیت‌های کشاورزی نیز به آب وابستگی شدیدی دارد و با این روند، وزارت نیرو افزایش میزان ذخیره سازی آب‌های سطحی را با ایجاد سازه‌های مناسب در این استان در دست اجرا دارد.
شتاب بخشی به ساخت سد هراز
وزیر نیرو همچنین تاکید کرد که وزارت تحت مدیریتش برای رفع مشکلات ناشی از کمبود آب و افزایش میزان بهره گیری از آب‌های سطحی در مازندران، ۲ سد بزرگ گلورد و هراز را در دست اجرا دارد و به دنبال تامین اعتبار تکمیلی این دو سد و بهره برداری از آنهاست.
وی افزود: با بهره برداری از این دو سد حدود ۷۵۰ میلیون متر مکعب از آب سطحی استان مازندران ذخیره سازی می‌شود و میزان ذخیره سازی آب‌های سطحی در این استان به حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.
وی با پیش بینی این که سد گلورد تا سال ۱۴۰۰ به طور کامل به بهره برداری برسد، گفت که برای شتاب بخشی به ساخت هراز نیز با تصویب هیات دولت، اعتبار مناسبی برای جاده دسترسی جایگزین اختصاص داده شد و پیش بینی می‌شود این سد نیز در آینده نزدیک به مرحله بهره برداری برسد.
طرح مطالعاتی ۱۰ سد در مازندران
وزیر نیرو همچنین گفت که طرح مطالعاتی ساخت ۱۰ سد دیگر در مازندران با ظرفیت حدود ۶۵۰ میلیون متر مکعب در دست مطالعه و یا در آستانه دریافت مجوز‌های قانونی برای اجرا است.

وی افزود: یکی از این طرح‌ها ساخت سد " زارم رود " است که فاز اول مطالعاتی آن خاتمه یافت و فاز دوم آن نیز در دست اجراست.
اردکانیان گفت: علاوه بر این، موافقت زیست محیطی سد زارم رود نیز از سازمان محیط زیست اخذ شده و با تایید ماده ۲۳ (تعیین معیار‌ها و استاندارد‌ها و شرایط عمومی قرارداد‌های مربوط به طرح‌های عمرانی) از سوی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی عملیات اجرایی این پروژه نیز آغاز می‌شود.
وی با اعلام این که تاکنون سازمان مدیریت وبرنامه ریزی مجوز ماده ۲۳ را برای سد زارم رود در استان مازندران صادر نکرده است، افزود: بخشی از آب سد زارم رود برای تامین آب شرب شهرستان ساری در افق ۱۴۲۵ به دلیل پیش بینی رشد جمعیت ثابت و گردشگر پیش بینی شده است.
وزیر نیرو بر رعایت شرایط زیست محیطی در اجرای طرح‌های سد سازی تاکید کرد و گفت: در تمامی طرح‌های اجرایی در حوزه وزارت نیرو رعایت شرایط زیست محیطی و حفظ محیطزیست در الویت قرار دارد.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}