«طبرسی» و «ابوریحان» به میدان آمدند میراث سه میلیاردی وقف مسجد شد | چشمِ دل سیری فاطمه خانم گزارشی از وضعیت امروز و دیروز کارخانه سه‌راه دانش | کارخانه یخ، در حال آب شدن درباره گلخانه داری در گفتگو با فاطمه باهوش | وقتی با یک گل بهار می‌شود! گپ و گفتی با محمد حقیقت‌خواه، نویسنده و ناشر مشهدی | میانسالیِ پربارتر از جوانی از اصالت محله «نوغان» فقط کوچه‌های باریک آن باقی مانده است علی رجب‌پور مداح جوان محله لادن از چگونگی برگزاری مراسم مذهبی در دوران کرونا می‌گوید گپ و گفتی با پاکبان محله رضائیه که جان یک شهروند را از حادثه آتش سوزی نجات داد روایتی از اولین آشپزخانه اختصاصی شله مشهد | میراث خوشمزه خانواده دولت‌خواه روایت شکل‌گیری حسینیه بیت الحسن (ع) در محله «مجلسی» مشهد روایتی از زندگی یک پاکبان مشهدی | پشت قلب یک نارنجی‌پوش درباره خیابان سنایی که سالهاست بورس خدمات الکتریکی است درباره خانواده محمودیان با ۳ نسل سابقه معلمی | عشق موروثی گفتگو با انگشترساز محله عیدگاه درباره این پیشه | دست‌ساز‌هایی از سیم و سنگ نگاهی به صنعت خانگی نوغان‌داری در محله نوغان قدیم مشهد گپ و گفت با لحاف‌دوز قدیمی در محله سیدرضی مشهد | لحاف‌دوزان دیگر لحاف نمی‌دوزند
خبر فوری
پیشتاز ی منطقه در احداث مسیر دوچرخه‌سواری
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد تاکید کرد:

هانیه فیاض - اعضای کمیته نظارتی شماره3 شورای اسلامی شهر مشهد و شهردار منطقه‌یک در کنار رکاب‌زدن مسیر دوچرخه در حدفاصل میدان آزادی تا میدان تلویزیون، از باغ‌بام‌ها‌ی درحال احداث ساختمان‌های این منطقه نیز بازدید کردند.
علیرضا شهریاری، رئیس کمیته نظارتی شماره3 شورای شهر مشهد، در حاشیه این بازدید با اشاره به درخواست مردم مبنی بر احداث آلاچیق در با‌غ‌بام‌ها اظهار کرد: چنانچه در کاربری باغ‌بام‌ها نیازی به وجود آلاچیق باشد، بنابر اعلام شهردار منطقه، شهروندان در نصب آن‌ از معافیت برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم برای ایجاد انگیزه و ترغیب شهروندان برای احداث باغ‌بام در پشت‌بام منازل خود، بسته‌های حمایتی و تشویقی را با تصویب مصوبه در این زمینه در نظر گرفته است که با این اقدام می‌توان هم‌زمان با ایجاد ارزش افزوده مناسب برای ساختمان‌ها، روحیه‌ای شاد همراه با نشاط را نیز برای خانواده‌ها فراهم کرد.شهریاری به دیگر مزایای احداث باغ‌بام‌ها اشاره کرد و گفت: توسعه باغ‌بام‌ها، سبب ایجاد آرامش برای شهروندان می‌شود، علاوه بر این سرانه فضای سبز هم در منطقه افزایش می‌یابد.


گسترش مسیرهای دوچرخه در شهر
همچنین مجتبی بهاروند،، رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد، منطقه یک را در احداث مسیرهای دوچرخه‌سواری پیشتاز دانست و گفت: این موضوع می‌تواند در ترغیب شهروندان برای استفاده از مسیرهای دوچرخه تأثیر بسزایی داشته باشد.
وی افزود: یکی از اهداف اصلی شورای پنجم و به‌ویژه کمیسیون حمل و نقل، گسترش مسیرهای دوچرخه در شهر است که منطقه یک در این راستا توانسته است حلقه‌ به هم پیوسته‌ای را ایجاد کند و در اختیار شهروندان قرار دهد.
بهاروند تأکید کرد: مسیر دوچرخه‌سواری میدان پارک، ملک‌آباد و منتظری با استانداردهای لازم درحال احداث است و این موضوع می‌تواند در ترغیب شهروندان برای استفاده از این دو مسیر تأثیر بسزایی داشته باشد.
وی به هدف شورای پنجم بر ترغیب شهروندان به توسعه باغ‌بام‌ها اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت زمین و محدودیت‌های موجود در فضاهای شهری موجب توسعه باغ‌بام‌ها می‌شود، در همین راستا شورای شهر مشهد مصوبه‌ای را درباره توسعه باغ‌بام‌ها به تصویب رسانده است که سبب افزایش کیفیت ساختمان‌ها می‌شود.


احداث باغ‌بام‌ها مؤثر در کاهش دما
همچنین هادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد، در این برنامه با اشاره به مصوبه توسعه باغ‌بام‌های شهر مشهد، ابراز کرد: منطقه‌یک شهرداری مشهد، به سبب بالابودن هزینه‌های زمین در آن، فقیرترین منطقه در حوزه فضای‌سبز محسوب می‌شود. درحالی‌که فضای سبز دو کارکرد اجتماعی و اکولوژیک دارد. تحقق بخشیدن به کارکرد اجتماعی کمی با مشکل روبه‌رو است اما کارکرد‌ اکولوژیک آن به توسعه باغ‌بام‌ها منجر خواهد شد.وی افزود: در همین راستا به سبب ترویج این فرهنگ، در مصوبه‌ای از شورا، به طور متوسط مشوق‌های خوبی برای شهروندان متقاضی برای حرکت به این سمت در نظر گرفته‌ایم که بر مبنای محاسباتی است که بدنه تخصصی انجام داده است.نایب رئیس کمیته نظارتی شماره3 شورای شهر مشهد درباره فواید احداث باغ‌بام‌ها اظهار کرد: این امر ضمن ایجاد ارزش افزوده ساختمان‌ها، سبب کاهش دما در روزهای گرم تابستان و تلطیف هوای شهر می‌شود. مباحثی همچون توجه به اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی پس از ساخت باغ‌بام‌ها بسیار حائز اهمیت است و باید مکانیزمی برای استفاده مناسب از این فضای سبز ازسوی آپارتمان‌نشین‌ها تهیه و اجرا شود.
وی به رکاب‌زدن در مسیرهای دوچرخه منطقه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه توسعه مسیر دوچرخه‌سواری در منطقه یک
به‌گونه‌ای بوده که با استقبال شهروندان روبه‌رو شده است و احداث مسیر دوچرخه در حدفاصل میدان آزادی تا میدان تلویزیون نیز تأثیر بسیار خوبی در افزایش روحیه نشاط و شادابی شهروندان و کاهش بارترافیکی در این منطقه خواهد داشت.


ضرورت توجه به توسعه فضای سبز شهری
جواد اصغری، شهردار منطقه یک مشهد، هم در حاشیه این برنامه درباره توسعه مسیرهای دوچرخه در منطقه بیان کرد: دو مسیر دوچرخه در حدفاصل بولوار ملک‌آباد و بولوار منتظری با هدف استفاده بهتر از فضای عمومی، گسترش فرهنگ دوچرخه‌سواری و کاهش ترافیک، در حال احداث است. وی با اشاره به لزوم توجه به توسعه فضای سبز شهری افزود: اجرای طرح باغ‌بام از راه‌حل‌های توسعه فضای‌سبز در محدوده‌های مرکزی شهر است که با حمایت‌های شورای پنجم روبه‌رو شده است، به طوری‌که ارائه بسته‌های حمایتی و تشویقی به منظور احداث باغ‌بام‌ها در راستای ایجاد و توسعه فضای سبز، تأثیر بسیار مثبتی در توسعه آن‌ها در این منطقه داشته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}