جاده‌های خراسان رضوی لغزنده است اختصاص ۵۰ دستگاه ونتیلاتور به مشهد از سوی وزارت بهداشت بارش‌های بهاری در راه استان خراسان رضوی ۵ بیمارستان معین در مشهد به بیماران قلب و عروق و مغز و اعصاب خدمات ارائه می‌دهند انجام دیالیز بیماران دیالیزی کرونایی در بیمارستان شریعتی و درمانگاه سیدالشهدای (ع) مشهد اقدامات ضد کرونایی شهرداری مشهد روی سامانه جهانی متروپلیس از توزیع بسته‌های بهداشتی برای جانبازان تا ضدعفونی معابر حاشیه شهر کارگاه تولید ژل ضدعفونی تقلبی در مشهد تعطیل شد حمایت شهرداری مشهد از گروه‌های مردمی و جهادی فعال در پویش مقابله با کرونا رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد: نباید اقشار ضعیف را تنها بگذاریم عرضه گوشت در خراسان رضوی به صورت بسته‌بندی انجام شود ایجاد منطقه فناوری به سبک «سیلیکون ولی» از ۸ تا ۱۴ فروردین ماه در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی انجام شد:بازگرداندن ۱۳هزار خودرو در جاده‌های خراسان رضوی / جریمه ۲ هزار و ۶۷۵ دستگاه خودرو استاندار خراسان رضوی: خراسان رضوی همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد+ویدئو کاهش ۹۶درصدی ورود مسافر و ۸۱درصدی مصرف بنزین در ۱۳فروردین در مشهد افزایش بارندگی تا ۱۸ فروردین‌ اتوبوس و مترو در مشهد تا ۱۷فروردین تعطیل است/تمدید تعطیلی منوط به تصویب شورای شهر آرین منش‌: راه‌اندازی پویش چراغی برافروز حرکتی انسانی است ترافیک سبک در جاده‌های خراسان رضوی کار فرهنگی کار تبلیغاتی نیست
خبر ویژه

تفاهم بزرگ آبی

  • کد خبر: ۴۸۹۶
  • ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۲
تفاهم‌نامه مشترک طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور به امضای استانداران خراسان‌رضوی، خراسان جنوبی و سیستان‌وبلوچستان و معاون آب و آبفای وزارت نیرو رسید

ملیحه فلاح - اواخر روز گذشته تفاهم‌نامه مشترک طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور به امـــضای استانـــداران خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی و سیستان‌وبلوچستان و معاون آب و آبفای وزارت نیرو رسید تا بالأخره این طرح پرماجرا وارد مرحله جدیدی از اجرا شود. انتقال آب از دوردست‌ها به دشت‌های تشنه و تفتیده شرق ایران، رؤیایی چندین‌ساله است که موافقان و مخالفان زیادی دارد و البته دولت تدبیر و امید کمر همت به اجرای آن بسته است.
در این مراسم که به میزبانی استان خراسان‌رضوی در سالن شهید هاشمی‌نژاد دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد برگزار شد، سند تخصیص آب خراسان‌رضوی نیز که سهم آبی این استان از طرح انتقال آب را نشان می‌دهد، صادر و به مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی ارائه شد.
«ایران آب ندارد.» معاون آب و آبفای وزارت نیرو در این مراسم با بیان این جمله گفت: سالانه 5.5میلیارد مترمکعب از مخازن آبی کشور کاهش می‌یابد و این درحالی است که امروز بیش از 100میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر در کشور نداریم.
قاسم تقی‌زاده‌خامسی با تأکید بر اینکه از 609دشت ایران 405دشت ممنوعه است، گفت: اکنون 320هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور داریم و آن‌هایی هم که مجاز هستند، بیش از حد مجاز مصرف می‌کنند. همچنین 10هزار روستای ما آب پایدار ندارند و آب‌رسانی به آن‌ها یا از طریق تانکر یا برداشت از قنوات است. وی در ادامه، مدیریت مصرف را اولین راه برای حل مشکل آب دانست و افزود: بیش از 90درصد مصرف آب در بخش کشاورزی صورت می‎گیرد. بر این اساس، سال گذشته دولت مصوب کرد که به‌‌جز گیلان و مازندران، استان دیگری برنج کشت نکند؛ این در حالی است که امسال برنج‌کاری حتی در برخی شهرهای کم‌آب دوبرابر شده است. معاون وزیر نیرو در ادامه با تأکید بر اینکه در صورت ادامه این روند در مصرف آب، 134میلیارد مترمکعب کسری آب روزبه‌روز بیشتر خواهد شد، گفت: 20درصد از کسری مخازن آب کشور مربوط به خراسان‌رضوی بوده و این در حالی است که این کسری در شرق کشور 30درصد است. تقی‌زاده‌خامسی با اشاره به اینکه انتقال آب تنها راه تأمین آب شرق کشور نیست، گفت: مدیریت مصرف ازجمله استفاده از پساب و بازچرخانی، موضوعاتی است که باید در مرحله اول به آن توجه شود. به گفته وی، استاندار خراسان‌رضوی قول داده است که بازار آب را برای نخستین‌بار در کشور راه‌اندازی ‌کنند.


طرح انتقال آب، اولویت جدی برای توسعه شرق
«طرح انتقال آب از سواحل چابهار، یک اولویت جدی برای توسعه شرق کشور است. بنابراین از همه ظرفیت‌های خود برای اجرای این طرح استفاده خواهیم کرد.» این را هم استاندار خراسان‌رضوی در ادامه مراسم بیان کرد و گفت: 2ماه پیش همه شرکت‌های فعال بخش‌ خصوصی در مشهد دور هم جمع شدند و آمادگی خود را برای تأمین منابع مالی پروژه انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور اعلام کردند. علیرضا رزم‌حسینی ادامه داد: بنا داریم مدیریت آب و خاک را در استان‌ها انجام دهیم و اکنون نیز طرح یکپارچه‌سازی مدیریت آب و خاک در خراسان‌رضوی را با عنوان «همیاران آب» تدوین کرده‌ایم.
وی همچنین در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران گفت: بیشترین مصرف آب خراسان‌رضوی مربوط به بخش کشاورزی است و برای استفاده حداکثری از منابع آبی باید اقتصاد آب را مدنظر قرار دهیم. به گفته استاندار خراسان رضوی، در کنار طرح همیاران آب، طرح انتقال آب را نیز پیش خواهیم برد و به‌زودی عملیات اجرایی آن در سیستان‌وبلوچستان به‌عنوان مبدأ آغاز خواهد شد. رزم‌حسینی درباره زمان‌بندی این طرح نیز گفت: انتقال آب یک پروژه بلندمدت است و نمی‌توان زمان دقیقی برای آن مطرح کرد، اما پیش‌بینی می‌شود اجرای این طرح حدود 10سال زمان ببرد.


گاز سرخس، علت محرومیت شرق کشور
استاندار سیستان‌وبلوچستان در ادامه این جلسه عامل بدبختی شرق کشور را وزارت نفت و شرکت ملی گاز دانست و گفت: اگر یک خط انتقال از گاز سرخس به چابهار کشیده می‌شد، اکنون شرق کشور گاز و در پی آن صنعت داشت.
احمدعلی موهبتی افزود: چنان‌چه امروز درباره انتقال آب از منابع آبی جنوب کشور تصمیم درستی نگیریم، قطعا روزی آیندگان ما را عامل بدبختی شرق کشور می‎دانند.
وی با بیان اینکه نباید برای تأمین آب به آب‌های زیرزمینی و غیرمتعارف امید داشت، افزود: باید به‌ فکر تأمین آب از دریای عمان باشیم و چنان‌چه امروز تصمیم منطقی و با مطالعه صحیح اخذ شود، مشکلی در آینده در این زمینه وجود نخواهد داشت.
در ادامه محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان‌جنوبی نیز با ابراز امیدواری برای توجه به سند توسعه شرق کشور که سال‌ها بر زمین مانده است، گفت: امیدواریم بتوانیم در مجلس شورای اسلامی نیز کمیسیونی با عنوان کمیسیون پیگیری مشکلات شرق کشور داشته باشیم.


پشتیبانی مجلس از طرح انتقال آب
در ادامه این جلسه، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید بر اهمیت امنیت در اجرای این طرح گفت: بیشترین دلیل جابه‌جایی جمعیت و حاشیه‌نشینی، کمبود آب است که این موضوع